Chiny wykonają dziś kolejny krok ku podbojowi kosmosu

Jest to ważna wyprawa - jej celem będzie chiński moduł orbitalny ("mini-stacja kosmiczna") Tiangong-1. Ponadto, w skład trzyosobowej załogi wejdzie pierwsza chińska astronautka.
Chiny gonią Europę, Amerykę i Rosję

Chiny gonią Europę, Amerykę i Rosję

Misja Shenzhou-9 jest przykładem ambicji Chin na polu eksploracji kosmosu. Około 2020 roku na orbicie zostanie umieszczona większa, kilkumodułowa chińska stacja kosmiczna. Zanim to nastąpi, odbędzie się kilka wypraw załogowych do modułów orbitalnych Tiangong-1, Tiangong-2 i Tiangong-3. W międzyczasie Chiny spróbują dokonać kilku wypraw bezzałogowych poza otoczenie Ziemi, wprowadzić własny, zaawansowany system nawigacji satelitarnej o nazwie BeiDou (Compass) oraz oferować komercyjnie satelity dla wielu państw z całego świata.

Przykład ambicji kosmicznych Chin wskazuje na coraz większe zainteresowanie rozwijaniem i wykorzystaniem technologii kosmicznych. Wiele państw, w tym i tych mniej zamożnych, realizuje swoje własne programy kosmiczne. Od niedawna także i Polska zaczyna przejawiać aspiracje związane z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Zaledwie kilka dni temu, 12 czerwca, rząd Polski postanowił o wejściu do Europejskiej Agencji Kosmicznej, co powinno nastąpić jesienią tego roku. Jest to przykład na rosnące zainteresowanie wykorzystaniem technologii kosmicznych – także (lub głównie) na Ziemi.

Relacja ze startu misji Shenzhou-9 wraz z dodatkowymi informacjami zostanie przeprowadzona na stronie www.kosmonauta.net.

0
Źródło: Kosmonauta.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.