Mozilla Firefox 13 już jest i zawiera dużo oczekiwanych zmian

O tym wydaniu przeglądarki pisaliśmy już wielokrotnie, bowiem w przeciwieństwie do wydań w których nie zmienia się niemal nic – tu efekt pracy Mozilli jest bardziej niż namacalny.

Firefox to bez wątpienia świetna przeglądarka. Jest prosta, a jednocześnie ma olbrzymie możliwości konfiguracji. Wszystko za sprawą motywów, rozszerzeń, pluginów i innych dodatków.

Przycisk reset

Niestety każdy z nich zostawia w profilu przeglądarki olbrzymie ilości niepotrzebnych danych. To powoduje, że bardzo szybka aplikacja po kilku miesiącach może uruchamiać się nieznośnie długo i sprawiać wrażenie bardzo ociężałej.

Jak widać ten problem zaczął doskwierać również Mozilli, która postanowiła coś z tym zrobić. Rozwiązaniem jest nowy przycisk Reset Firefox, który pojawi się po kliknięciu w menu Firefox, a następnie wybraniu Informacje dla pomocy technicznej.

Uruchomienie nowej funkcji spowoduje wyczyszczenie profilu i po uruchomieniu przeglądarka będzie działał tak szybko, jakby właśnie została zainstalowana. Jednak, aby nie tracić wszystkich danych, Firefox zachowa ciasteczka, historię, dane formularzy, hasła oraz zakładki. Znikną natomiast rozszerzenia, synchronizacja otwarte karty i grupy kart.

Strona startowa

Umożliwia szybki dostęp do podstawowych funkcji aplikacji. Możemy dostać się do

pobranych plików, zakładek, historii, dodatków, synchronizacji oraz ustawień.

Z tego miejsca możemy również przeszukać Google (choć nie wiem po co – to samo można zrobić z paska adresu oraz paska wyszukiwania) oraz przywrócić wcześniej zamkniętą sesję przeglądarki.

Strona nowej karty

Gdy uruchamialiśmy nową kartę Firefox wyświetlał kompletną pustkę. Marnowało się mnóstwo przestrzeni, która mogła zostać zapełniona użytecznymi funkcjami i było to bardzo irytujące. Oczywiście można to było uzupełnić masą rozszerzeń, ale większość użytkowników życzyła sobie aby to po prostu działało po instalacji. Mozilla w końcu zmądrzała i

w miejsce białej plamy wprowadziła listę najczęściej odwiedzanych witryn

wraz z ich miniaturkami. Hurra!

Obsługa SPDY domyślnie włączona

SPDY to rozwinięcie protokołu HTTP, który umożliwia szybsze ładowanie stron internetowych. Z SPDY korzysta już Gmail i przeglądarka Google Chrome, co powoduje że korzystanie z poczty jest dużo przyjemniejsze. Choć obsługa nowego protokołu pojawiła się już w 11 edycji przeglądarki, dopiero 13 wersja domyślnie ją uaktywnia.

Płynniej, szybciej, wygodniej

Firefox 13 to również lepsze przewijanie stron internetowych. Wszystko za sprawą płynnego przewijania, które w końcu zostało domyślnie uaktywnione. Obecnie przesunięcie scrollem myszy nie będzie oznaczało skokowego zmiany zawartości, a płynne przeniesienie nas kilka linii niżej.

Poprawiono także Awesome Bar, czyli w naszym języku – pasek adresu. Od teraz włączone jest automatyczne uzupełnianie wpisywanych adresów stron. Zmiany dotknęły również przywracanie kart działających w tle. Teraz nie są ładowane, aby przeglądarka uruchamiała się szybciej.

Z pozostałych zmian ucieszą się już tylko developerzy. Modyfikacje dotknęły moduł Page Inspector (łącznie 72 ulepszenia) oraz usprawniono obsługę CSS3.

Przeglądarka oficjalnie zadebiutuje za parę godzin, jednak już teraz można ją pobrać z oficjalnego serwera Mozilli. Wystarczy kliknąć tutaj: ftp://releases.mozilla.org/.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.