PNY Professional SSD P-SSD2S120G3-BLK 120 GB – wydajność: TAK, cena: NIE!

PNY – jest na polskim rynku marką raczej mniej znaną, choć na rynku elektroniki użytkowej działa od ponad 25 lat. Portfel produktów PNY obejmuje szeroki asortyment kart pamięci, pamięci USB, kabli HDMI, modułów pamięci RAM, kart graficznych oraz nośników SSD. Do naszego laboratorium trafił interesujący nas 2,5-calowy nośników półprzewodnikowych z najnowszej serii tego producenta: Professional SSD, model o pojemności 120 GB. W ramach tej serii dostępne są pojemności 60, 120, 240 i 240 GB.
PNY Professional SSD P-SSD2S120G3-BLK 120 GB – wydajność: TAK, cena: NIE!

Dyski adresowane są głównie do użytkowników wydajnych notebooków zbudowanych na platformach natywnie obsługujących SATA 6 Gb/s o najwyższych parametrach wydajności oraz do entuzjastów najwyższej wydajności korzystających z komputerów stacjonarnych. Wytrzymała obudowa dysków jest metalowa. Pracą dysku steruje kontroler LSI SandForce drugiej generacji: SF-2281VB1-SDC. Na płytce PCB oprócz wspomnianego kontrolera znajdziemy osiem modułów pamięci MLC NAND flash Intela oznaczonych: 29F16B16MCMEI. Są to 16-gigabajtowe moduły wykonane w litografii 25 nm. Dysk wyposażony jest w interfejs SATA 6 Gb/s, obsługuje sprzętowe szyfrowanie algorytmem AES 256-bit. Oprogramowanie wewnętrzne nośnika podobnie jak obecnie już chyba wszystkie SSD z kontrolerem drugiej generacji SF-2200, obsługuje TRIM, NCQ, Garbage Collection, ma wbudowaną korekcje błędów ECC, a parametry pracy dysku monitoruje S.M.A.R.T.

Deklarowana przez producenta maksymalna szybkość sekwencyjnego przesyłania danych testowanego modelu wynosi 550 MB/s dla odczytu i 520 MB/s dla zapisu. Oczywiście warunkiem uzyskania zbliżonych prędkości jest posiadanie odpowiednio mocnej platformy sprzętowej wyposażonej między innymi w płytę główną z chipsetem obsługującym SATA 6 Gb/s.

W testach wydajności P-SSD2S120G3-BLK wypada dobrze. Jego możliwości są na poziomie konkurencyjnych modeli OCZ Vertex 3 120GB, Kingston HyperX 120GB, Patriot WildFire 120GB czy A-Data S511 120GB. Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 517 i 496 MB/s podczas odczytu i zapisu. W HD Tune Pro 4.60 średnia szybkość wynosiła 526 i 456 MB/s. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane zmierzona w aplikacji ATTO wynosiła 559 i 520 MB/s.

Średnie czasy dostępu, które oferuje nośnik wynosiły: 0,127ms podczas odczytu i 0,209 ms podczas zapisu (AS SSD). To wyniki typowe dla dysku z kontrolerem z rodziny SF-2200.

Szybkość przesyłania danych dysku PNY, podobnie jak innych nośników, które korzystają z układu LSI SandForce jest uzależniona od stopnia kompresji przesyłanych danych. W aplikacji AS SSD, który do pomiarów wykorzystuje niepodatne na kompresję pliki wzorcowe szybkość odczytu danych jest poziomie: 508 MB/s, a podczas zapisu wynosi 161 MB/s. Porównując wyniki czołowych pod kątem szybkości przesyłania danych o pojemności 120-128 GB można stwierdzić, że to dysk sprawny w odczycie, ale przeciętny w zapisie multimediów.

Professional SSD oferuje dobrą wydajność I/O (wielozadaniowość), zapewniając podczas odczytu i zapisu liczbę iops w zupełności wystarczającą do większości zadań. Jego wydajność w tym zakresie jest widocznie lepsza gdy dotyczy pracy z większymi danymi (4 KB), niż z blokami 512 bajtów.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, napęd PNY uzyskał wyniki: 75200 punktów w PC Mark Vantage HDD Score, oraz 5366 punktów w PC Mark7 HDD Score. To bardzo dobre wyniki.

Średnie zużycie energii dysku P-SSD2S120G3-BLK 120GB wynosi 1,6 W, czyli nie jest niskie, choć jest to wynik mieszczący się w średniej dla dysków SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s. Powierzchnia obudowy nośnika nagrzewała się nieznacznie, po dwóch godzinach pracy w wymuszonym trybie odczytu do temperatury zaledwie 35°C. Producent udziela na dysk 3-letniej gwarancji.

Podsumowując, PNY Professional  dysk SSD 120GB jest dyskiem udanym, zapewniającym wydajność na dobrym poziomie do większości zastosowań. Cena dysku jest niestety zdecydowanie zbyt wysoka. Nośnik tej klasy, o niemal takich samych możliwościach kupić można w cenie ok. 200 zł niższej.

Arkadiusz Uriasz

PNY Professional SSD P-SSD2S120G3-BLK 120 GB

PLUSY:

Wydajność

MINUSY:
Zbyt wysoka cena