Procesory Tegra sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej

Wraz z piątkową premierą wyczekiwanego elektrycznego sedana Model S kompanii Tesla Motors, światło dzienne ujrzy też nowy komputerowy moduł wizualny (ang. VCM – Visual Computing Module) Tegra.
Procesory Tegra sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej
Tesla Model S - kokpit przyszłości staje się teraźniejszością

Tesla Model S – kokpit przyszłości staje się teraźniejszością

Moduł VCM został zbudowany wokół procesora Tegra, dobrze znanego ze smartfonów i tabletów. Będzie on sercem i mózgiem elektronicznej tablicy przyrządów oraz wewnętrznego systemu informacyjnego, rozrywkowego i nawigacyjnego, który został wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 17 cali. Jest to największe tego typu urządzenie, jakie zamontowano dotychczas seryjnie w samochodzie osobowym.

Firma Tesla Motors jest pierwszym producentem integrującym w swoich samochodach moduły Tegra VCM, które umożliwiają tworzenie intuicyjnych, interaktywnych i atrakcyjnych wizualnie systemów obsługi pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy otrzymują do dyspozycji większe, bardziej czytelne mapy oraz estetyczne tablice przyrządów, które można dostosować do własnych gustów za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.

Komputerowe moduły wizualne firmy Nvidia dają producentom możliwość łatwego i niewielkim kosztem wyposażenia samochodów w zaawansowane technologie, używane każdego dnia przez kierowców w urządzeniach mobilnych. Pomimo obsługi atrakcyjnej grafiki trójwymiarowej oraz funkcji multimedialnych, moduł Tegra VCM cechuje się wyjątkową energooszczędnością, która jest niezbędna w systemach samochodowych. W przeciwieństwie do urządzeń przenośnych, technologie wizualne przeznaczone dla samochodów zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy, gdyż nie odwracają tak bardzo uwagi kierowcy.

Pierwszy z modułów Tegra VCM zasila system informacyjno-rozrywkowy Modelu S, którego centralnym elementem jest komputer pokładowy z siedemnastocalowym ekranem dotykowym i intuicyjnym w pełni konfigurowalnym interfejsem użytkownika, umożliwiający sterowanie odtwarzaczem muzyki, telefonem, nawigacją, usługami sieciowymi oraz klimatyzacją.

Drugi moduł Tegra obsługuje cyfrową tablicę przyrządów, w postaci wyświetlacza LCD o przekątnej 12,3 cala. Wysoka wydajność procesora umożliwiła stworzenie systemu cechującego się atrakcyjną, trójwymiarową grafiką oraz możliwością dostosowania wyglądu do gustu każdego kierowcy.