TP-Link TL-MR3040 – ruter z własnym zasilaniem

TP-Link TL-MR3040 nie jest pierwszym miniaturowym ruterem w naszym zestawieniu, ale jako jeden z nielicznych (wcześniej testowaliśmy Sapido MB-1112) jest wyposażony we własne zasilanie. W odróżnieniu od poprzednika, nie posiada jednak wbudowanego modemu, a port USB do podłączenia takowego. TP-Link jest też od Sapido MB-1112 zdecydowanie tańszy.
TP-Link TL-MR3040 – ruter z własnym zasilaniem

Sprzęt wyposażony jest w pojedynczy, stumegabitowy port Ethernet działający jako LAN lub WAN, w zależności od wybranego trybu pracy. Prócz tego do dyspozycji użytkownika jest port USB służący do podłączenia modemu 3G, micro-USB do zasilania oraz włącznik. Wewnątrz znajduje się bateria o pojemności 2000 mAh, dzięki której sprzęt może pracować bez zewnętrznego zasilania. Podczas naszych testów udało się uzyskać wynik około 6 godzin, ale rzeczywisty czas może się różnić w zależności od wykorzystanego modemu 3G, ilości podłączonych klientów, czy choćby zasięgu sieci komórkowej.

Na małych odległościach TL-MR3040 radzi sobie dość sprawnie.

Na małych odległościach TL-MR3040 radzi sobie dość sprawnie.

Użytkownik ma do wyboru cztery tryby pracy, w każdym z nich sprzęt zachowuje się nieco inaczej. Tryb “3G Router” umożliwia wykorzystanie podstawowej funkcjonalności urządzenia, czyli dzielenia między kilku klientów połączenia 3G. Jeśli korzystamy wyłącznie z połączenia z operatorem komórkowym, wówczas port Ethernet działa jako łącze LAN, jeśli wybierzemy opcję “WAN Preferred” lub “3G Preferred”, przejmuje on funkcję interfejsu podłączonego do sieci zewnętrznej, jako łącze podstawowe lub zapasowe. W trybie “Wireless Router” port Ethernet pracuje jako WAN, a klienci uzyskują dostęp do sieci wyłącznie za pomocą interfejsu bezprzewodowego. Ustawienie “AP” umożliwia rozszerzenie istniejącej sieci o interfejs bezprzewodowy. Urządzenie jest wówczas “przezroczyste” dla klientów, a adres IP przydzielany jest przez działający już w sieci inny ruter. Czwarta z opcji to “WISP Client Router” i jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ona połączenie z istniejącą siecią bezprzewodową (np. z płatnym dostępem ) i “podzielenie” jej sygnału na większą liczbę klientów.

Większe dystanse sprawiają urządzeniu problem. Sygnał staje się słabszy i mniej stabilny.

Większe dystanse sprawiają urządzeniu problem. Sygnał staje się słabszy i mniej stabilny.

Pod względem wydajności TL-MR3040 nie zachwyca, o ile na małych odległościach prędkości przesyłania są przyzwoite (ok. 90 Mb/s) to po przejściu sygnału przez kilka ścian połączenie staje się mało stabilne a prędkości oscylują w granicach raptem 40 Mb/s. Na plus zasługuje natomiast dobra współpraca urządzenia z kartami Centrino 2. Pewnym mankamentem w połączeniach 3G może się okazać brak obsługi kodu PIN. Jeśli karta SIM wymaga jego weryfikacji, ruter nie będzie w stanie nawiązać połączenia. Wystarczy jednak podłączyć modem z kartą do komputera i wyłączyć żądanie potwierdzenia PIN. Po tej operacji problem znika.

Zużycie energii jest niewielkie, dzięki temu sprzęt wytrzymuje ponad pięć godzin pracy na wbudowanej baterii.

Zużycie energii jest niewielkie, dzięki temu sprzęt wytrzymuje ponad pięć godzin pracy na wbudowanej baterii.

Na stronie producenta znaleźć można listę kompatybilnych modemów 3G. Zawiera ona wiele popularnych modeli i jest sukcesywnie uzupełniana o kolejne. TL-MR3040 raczej nie sprawdzi się jako podstawowy ruter do wykorzystania w domu przez wielu użytkowników jednocześnie, dedykowany jest osobom podróżującym które chcą korzystać z połączenia internetowego jednocześnie np. na laptopie, tablecie i smartfonie. Za zakupem przemawia niezbyt wysoka cena sprzętu i wbudowana bateria. Alternatywą może być wspomniany Sapido MB-1112 z własnym modemem lub TP-Link TL-MR3020 bez akumulatora. (Zobacz ich porównanie.)

Grzegorz Bziuk

TP-Link TL-MR3040

PLUSY:

Port USB do podłączenia modemu 3G
Możliwość pracy jako klient WISP
Niskie zużycie energii

MINUSY:
Tylko jeden port Ethernet działający zamiennie jako LAN lub WAN