Verbatim Executive 53059 1TB – szybki i pojemny terabajtowiec z dotykowym przyciskiem skrótu

Store’n’ Go Executive to seria przenośnych dysków magnetycznych, w ramach której oferowane są modele o pojemności 500, 750 i 1000 GB w trzech wariantach kolorystycznych obudowy: czarnej, grafitowej oraz srebrnej. Obudowa nośników wykonana jest z twardego plastiku dobrej jakości, dzięki czemu jest odporna na zarysowania. Na obudowie nie pozostają też ślady palców. Dyski Executive wyposażone zostały w interfejs USB 3.0 oraz 256-bitowe, sprzętowe szyfrowanie danych AES. Cechą charakterystyczną nośników z tej serii jest okrągły, czujnik dotykowy wbudowany w obudowę. Ma on funkcjonalność w pełni programowalnego przez użytkownika skrótu, dając możliwość wywołania ustalonego wcześniej działania jak np.: uruchomienie automatycznego tworzenia kopii zapasowej, rozpoczęcie synchronizacji, uruchomienie ulubionej witryny internetowej, odtwarzacza multimediów, czy szyfrowania danych. Wokół dotykowego skrótu (One Touch Sensor Pad) umieszczono niebieskie podświetlenie, które pełni rolę sygnalizatora stanu pracy.
Verbatim Executive 53059 1TB – szybki i pojemny terabajtowiec z dotykowym przyciskiem skrótu

Wewnątrz testowanego modelu o pojemności 1 TB, oznaczonego symbolem 53059 w czarnej obudowie pracuje dysk Samsung SpinPoint M8 HN-M101MBB. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min, pracę wspomaga 8 MB bufor pamięci podręcznej. Z pojemności 1000 GB, po sformatowaniu do dyspozycji użytkownika pozostaje 931 GB przestrzeni użytkowej. Dysk jest lekki, waży tylko 163 g.

Jest wstępnie sformatowany do FAT32 i gotowy do pracy w każdym środowisku systemowym.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały bardzo dobre wyniki. Średnie szybkości przesyłania danych wynoszące: 87 i 84 MB/s podczas odczytu i zapisu są jedne z najwyższych wśród dysków o tej pojemności. Maksymalna zarejestrowana podczas testów szybkość transferu wynosiła 111 i 110 MB/s. Czas dostępu odczytu był na poziomie 17,2 ms, a zapisu 14,4 ms – to całkiem nieźle jak na ten typ i pojemność dysku.

Po dwóch godzinach pracy w pełnym obciążeniu, w najcieplejszym miejscu na obudowie dysku odnotowaliśmy temperaturę 44°C – to dość sporo. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej Executive generował średni szum wielkości 25,7 dB (0,6 sona) w trybie odczytu, czyli pracy dysku nie słychać. Podczas pracy dysk zużywał 2,4 W energii, w trybie jałowym 1,3 W. A po przejściu w tryb bezczynności wywołany dzięki aplikacji Green Button zaledwie 0,9 W. Małe zużycie energii to kolejny atut tego modelu.

Verbatim Executive 1TB oferuje dużą przestrzeń na dane. Bez problemu pomieścimy na nim obszerne zbiory zdjęć i filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości oraz dokumenty i projekty. By zabezpieczyć pliki zawarte na dysku przed nieupoważnionym dostępem, część nośnika możemy zaszyfrować, korzystając z algorytmu AES 256-bit tworząc swoisty sejf z dostępem na hasło. Dzięki wyposażeniu w interfejs USB 3.0 zapewnia on uniwersalność i szybki dostęp do danych, a dotykowy przycisk skrótu usprawni wywoływanie pożądanej funkcji. Wraz z dyskiem producent oferuje użytkownikom dysków Exective pakiet funkcjonalnego oprogramowania w wersjach dla Windows i Mac OS – pliki instalacyjne programów znajdują się na dysku: Nero BackItUp Essentials (Win), Verbatim Drive Protection (Win, Mac), Green Button (Win, Mac), VHD Formatter (Win, Mac), Touch Button (Win, Mac). Poza oprogramowaniem użytkownik otrzymuje pokrowiec ochronny oraz kabel USB 3.0, który wyróżnia się na tle konkurencji niewielkim rozmiarem wtyczek i świetnym wykonaniem – przypomina kable dołączane do sprzętu Apple’a, z tym że jest czarny.

Podsumowując, przenośny dysk Verbatim Executive 53059 o pojemności 1 TB uzyskał w naszym laboratorium bardzo dobre wyniki w testach przez co naszym zdaniem wart jest polecenia.

Arkadiusz Uriasz

Verbatim Executive 53059 1TB

PLUSY:

Szybki transfer danych
Bogaty pakiet oprogramowania

MINUSY:
Temperatura