“Prywatne treści są najcenniejsze”

Zabezpieczenie przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami online wciąż pozostaje dla nas ważne. Nowością jest jednak to, że użytkownicy szukają także bezpiecznego sposobu na przechowywanie i synchronizację danych pomiędzy różnymi urządzeniami oraz ochronę prywatnych danych współdzielonych w sieci, niezależnie od czasu i miejsca, w którym się aktualnie znajdują. — mówi Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce.
Wyniki badania dowodzą, że po wystąpieniu awarii, firmy wydają więcej na tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych po awarii, jednak nic nie zwróci pieniędzy i czasu straconego podczas przestoju.
Wyniki badania dowodzą, że po wystąpieniu awarii, firmy wydają więcej na tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych po awarii, jednak nic nie zwróci pieniędzy i czasu straconego podczas przestoju.
77% respondentów uważa, że bezpieczeństwo prywatnych treści jest ważniejsze niż chronienie samego urządzenia.

77% respondentów uważa, że bezpieczeństwo prywatnych treści jest ważniejsze niż chronienie samego urządzenia.

Internauci wybierają dostawców Internetu

Uczestnicy badania na ogół preferują korzystanie z usług “w chmurze” za pośrednictwem tych samych firm, które zapewniają im dostęp do Internetu. Jako podstawową przyczynę wymieniają tu zaufanie (44%) oraz możliwość uzyskania pomocy technicznej przez telefon (41%). Więcej internautów ufa swoim providerom internetowym (61%), niż globalnym korporacjom i serwisom, takim jak Google czy Dropbox. Chętniej powierzają więc swoje prywatne dane właśnie dostarczycielom usług internetowych.

Wnioski z badania potwierdzają, że F-Secure wciąż dyktuje trendy na rynku oprogramowania zabezpieczającego opartego na chmurze. Oferujemy szereg rozwiązań umożliwiających przechowywanie i synchronizację danych oraz tworzenie kopii zapasowych. Udostępniamy je za pośrednictwem ponad 200 dostawców internetowych w 40 krajach na całym świecie — mówi Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce.

Dzielić się? Tak, ale w bezpieczny sposób

Wyniki badania pokazują, że mimo gwałtownego rozwoju mediów społecznościowych, najczęściej wykorzystywanym sposobem wymiany informacji jest wciąż e-mail (według 74% respondentów). Następne w kolejności są płyty CD oraz nośniki USB (54%), a dopiero później serwisy społecznościowe (50%). Nie znaczy to jednak, że użytkownicy Internetu nie chcą dzielić się informacjami online, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Najbardziej zainteresowani taką możliwością są internauci z Indii (76% badanych) oraz Brazylii (61%).

Zdecydowana większość respondentów (aż 76%) stara się dbać o ochronę prywatności podczas korzystania z sieci społecznościowych. 70% uczestników badania niepokoi się jednak tym, kto może uzyskać dostęp do współdzielonych przez nich informacji osobistych, takich jak zdjęcia, filmy, dokumenty i wiadomości e-mail. 43% internautów przyznaje, że mają poczucie utraty kontroli nad prywatnymi treściami, które udostępnili w Internecie.

39% respondentów korzystała już z usług, oferowanych w ramach tzw. chmury, takich jak m.in. zdalne przechowywanie danych, tworzenie kopii zapasowych czy synchronizacja treści pomiędzy różnymi urządzeniami. 68% spośród nich uważa, że możliwość uzyskania zdalnego dostępu do swoich danych jest praktyczna i wygodna, a 77% deklaruje, że ochrona danych jest ważniejsza niż zabezpieczenie samego urządzenia.