Chomikuj.pl pozywa Polską Izbę Książki!

Chomikuj.pl wielokrotnie proponował PIK pomoc w walce z nieautoryzowaną dystrybucją plików. Jego propozycje spotkań były odrzucane, nie otrzymywał też, jak twierdzi, odpowiedzi na pisma i maile. Izba odmawiała rozmów na temat proponowanych przez portal rozwiązań, równocześnie nie przedstawiając żadnych własnych propozycji. Zamiast tego, PIK zapowiadał “zamknięcie serwisu” tak, jakby zamknięcie jakiegokolwiek serwisu miało być rozwiązaniem problemu piractwa internetowego.
Chomikuj.pl pozywa Polską Izbę Książki!
Chomikuj.pl walczy o poprawę naruszonego wizerunku

Chomikuj.pl walczy o poprawę naruszonego wizerunku

Chomikuj.pl twierdzi, że jest legalnie działającym serwisem internetowym, który nie popiera, ani nie jest winien piractwu internetowemu. Ponowioną w ostatnich dniach przez PIK zapowiedź pozwania Chomikuj.pl odczytuje jako kolejną próbę znalezienia tematu zastępczego dla, tu cytat, “prawdziwych, niewygodnych dla wydawców, przyczyn piractwa i odwet za pozew skierowany przez Chomikuj.pl przeciwko PIK”.

Chomikuj.pl współpracuje z wydawcami – niezwłocznie reaguje, jak twierdzi, na wszystkie zgłoszenia nieautoryzowanej dystrybucji, udoskonala narzędzia umożliwiające wydawcom szybkie identyfikowanie i usuwanie swoich treści. Uważa jednak, że żadne tego typu działania nie rozwiążą nigdy problemu piractwa, który jest szerokim problemem gospodarczym.

Wystarczy spojrzeć na przykłady takich serwisów jak iTunes czy Amazon, których oferta ebooków dostępna jest w cenach od kilku do kilkunastu dolarów. Chomikuj.pl jest przekonany, że analogiczna w swoim bogactwie i poziomie cenowym oferta zdecydowanie przyciągnęłaby dzisiaj rzesze polskich czytelników. Twierdzi też, że wydawcy zapominają, że ich klienci nie są z natury złodziejami, są gotowi wynagradzać twórców za ich pracę, ale również chcą być traktowani uczciwie i poważnie. Tylko wygodna oferta, dostosowana cenowo do ich budżetów skłoni ich do wybrania “produktu” a nie do poszukania niewygodnych w czytaniu “plików” udostępnianych przez nieznane im osoby, jak uważa Chomikuj.pl

Sukcesy zagranicznych firm opierają się także na ciągle nieznanym nam w Polsce duchu kooperacji i szukania szans – tym bardziej nam przykro, że PIK tak skutecznie broni się przed podjęciem rozmów z Chomikuj.pl i wykorzystania potencjału, jaki mogłaby uruchomić współpraca wydawców z serwisami internetowymi. Radzimy i życzymy Polskiej Izbie Książki oraz wszystkim wydawcom, aby obudzili się i zaczęli szukać konstruktywnych rozwiązań zanim lepiej rozumiejące swojego klienta zagraniczne firmy z sukcesem opanują także nasz rodzimy rynek — czytamy w oświadczeniu portalu Chomikuj.pl

Powyższy news to przeredagowane oświadczenie Piotra Hałasiewicza z Chomikuj.pl