Czy ARM zniszczy firmę Intel?

ARM praktycznie w całości opanowało rynek mobilny – zdecydowana większość zarówno smartfonów, jak i tabletów, jest oparta na procesorach tej firmy. Tej jesieni Microsoft wyda swój pierwszy system operacyjny dla architektury ARM – Windows RT, który będzie swoistym konkurentem desktopowego Windowsa 8 dla procesorów x86. Co prawda nowa edycja ma być przeznaczona przede wszystkim dla tabletów i innych urządzeń z ekranem dotykowym, ale nie będzie znacząco różnić się od “zwykłej” ósemki. Czy to może być początek końca firmy Intel, głównego producenta procesorów w architekturze x86?
Czy ARM zniszczy firmę Intel?
Czy zaczęła się dekada ARM?

Czy zaczęła się dekada ARM?

Jak wynika z najświeższych informacji, są już firmy zainteresowane współpracą z ARM, które dostarcza tańsze, bardziej energooszczędne ale również mniej wydajne procesory. Zarówno HP, jak i Dell chcą wyprodukować komputery oparte właśnie na tych układach.

Sytuacja Intela znacznie bardziej może się skomplikować, jeśli nową architekturę zacznie stosować w swoich Makach Apple. To jeden z największych klientów Intela, który wszystkie swoje mobilne urządzenia – iPhone’y, iPady i iPody opiera na architekturze ARM.

Intel wydaje się nie przejmować rosnącymi aspiracjami brytyjskiego producenta. Tłumaczy, że woli koncentrować się na dostarczaniu jak najlepszego sprzętu, a nie na kontrolowaniu konkurencji.

A wy jak sądzicie? Czy za kilka lat ARM zdetronizuje Intela na pozycji lidera rynku procesorów dla komputerów klasy PC, a co za tym idzie zakończy erę komputerów klasy PC?