Jak zaktualizować telefon do Windows Phone Tango bez czekania

Microsoft póki co spełnia pokładane w nim nadzieje. Zapowiedział co prawda, że żaden smartfon z Windows Phone 7.x nie dostanie systemu 8.0, ale też linia 7.x dalej jest rozwijana. Trwa właśnie umieszczanie na serwerach kolejnej jego wersji, znanej pod nazwą kodową “Tango”.
Jak zaktualizować telefon do Windows Phone Tango bez czekania
Lumia 800 z Windows Phone Refresh

Lumia 800 z Windows Phone Refresh

Wspomniałem wyżej, że każde urządzenie z Windows Phone dostaje aktualizacje, niezależnie od tego jakim jest modelem i czyj branding posiada. To prawda, ale tak zwany “rollout” aktualizacji trwa kilka tygodni. Windows Phone “Tango” jest już gotowy do wgrywania od końca ubiegłego miesiąca. Mimo to, moja Lumia 800 wciąż meldowała, że uaktualnień brak. Czemu?

Microsoft, producenci sprzętu i operatorzy publikują nową wersję systemu w kilku fazach. Najpierw Lumie z T-Mobile, potem te z Play, potem bez brandingu, potem od Orange’a i tak dalej. To samo tyczy się smartfonów innych firm, takich jak HTC, Samsung i im podobne. Oznacza to, że tak, jasne, wszyscy dostaną ów update, ale niektórzy nawet pod koniec miesiąca.

Na szczęście jest na to metoda. Aktualizację można “wymusić”, i to za pomocą oprogramowania Zune. Nie zachęcam do ładowania dziwnych firmware’ów dziwnymi programami serwisowymi. Trzeba znać dokładny numer kompilacji systemu przystosowany do naszego telefonu. Często różnią się detalami (np. czujnik zbliżeniowy) nawet różne partie produkcyjne tego samego modelu, i mogą wystąpić potem problemy z działaniem telefonu i wykrywaniem kolejnych aktualizacji. Wracając jednak do Zune’a. Oto co musisz zrobić, jeśli się niecierpliwisz, i nie chcesz czekać tych parunastu dni krok po kroku. Pamiętaj, że kompilacja dla twojego telefonu musi być już przygotowana. By to sprawdzić, odwiedź witrynę producenta. Nokię można sprawdzić o tu.

  1. Wyłącz w telefonie łączność Wi-Fi oraz połączenie danych, tak, by telefon nie mógł łączyć się z Internetem
  2. Uruchom Zune w trybie administratora
  3. Podłącz telefon do komputera. Uruchomi się Zune. Pozwól mu wykonać standardową synchronizację danych
  4. Kliknij “Ustawienia”, a następnie “Telefon”
  5. Teraz to będzie bardzo trudne i będziesz powtarzać ten krok wielokrotnie. Kliknij na “aktualizuj”. Zune zacznie szukać aktualizacji. Po dwóch sekundach… odłącz komputer od Internetu (u niektórych może to być cztery sekundy, u innych jeszcze inaczej, zależy od komputera i łącza). Ja miałem wyłączone Wi-Fi, i po prostu w drugim oknie w Windows odłączyłem kartę sieciową. Zwykłe wypięcie kabelka też działa. Musisz trafić na odpowiedni moment. Jeżeli zrobisz to za wcześnie, Zune cię poinformuje, że nie może połączyć się z Internetem. Jeżeli za późno, poinformuje cię, że twój telefon jest aktualny.
  6. Podłącz Internet na nowo do komputera, zastosuj aktualizację
  7. Czynność powtórzyć w całości aż do momentu, jak wgrane zostaną wszystkie aktualizacje (u mnie trzeba było dwukrotnie).
  8. Nie ma za co.