Na czym odpalamy Steam’a?

Wszystko zaczęło się w 1996 roku kiedy Gabe Newell wraz z Mikem Harringtonem założyli Valve i stworzyli swoją pierwszą grę Half-Life. Potem już było z górki, w 2002 powstał Steam jako dodatek do rozgrywki online w grze Counter-Strike. Choć dla polskich graczy ceny przeciętnej gry wybiegają znacznie ponad ceny w normalnych sklepach, to właśnie Steam zakończył kolejną ogromną wyprzedaż gier. Jednak w tym tekście skupimy się na czymś mniej związanym z samą rozrywką, mianowicie maszynami na jakich uruchamiany jest Steam. Nie pamiętamy od jak dawna są prowadzone statystyki na platformie i dotyczą tylko tych, którzy wyrażą na to zgodę. Tak czy inaczej jest to ogromne źródło wiedzy dla twórców gier, na temat zmian i trendów na rynku PC.
Na czym odpalamy Steam’a?

Tak więc przeciętny gracz Steam:

Ma system operacyjny Windows 7 w wersji 64 bit, posiada ponad 5GB pamięci RAM, ma dwurdzeniowy procesor Intela z taktowaniem od 2.3 do 2.69 Ghz; jego kartą graficzną jest GTX 560 i widać jednocześnie przewagę Nvidi nad AMD; rozdzielczość monitora ma ustawioną na 1920×1080, a w przypadku kilku 3840×1080; posiada mikrofon i zna język angielski; ma od 100 do 250 GB miejsca wolnego na całej przestrzeni, która wynosi od 250 do 499 GB i nie zna prędkości swojego internetu lub nie chce jej podawać.

Wśród kart graficznych króluje niezaprzeczalnie GTX 560, na drugim miejscu jest Intel HD 3000, a trzecie miejsce uzyskał GTX 460.

Królującym systemem jest Win 7 w wersji 32 i 64, na trzecim miejscu jest kochany staruszek XP.

Naszym zdaniem, badanie nie pokazało niczego nowego czy odkrywczego co zmieniło by nasz punkt widzenia na rynek PC. Jednak dobrze, że zwiększa się powoli ilość procesorów czterordzeniowych i to, że na Steam zagramy w gry nawet na zintegrowanych kartach graficznych.

Więcej statystyk poniżej.

Więcej:trendyValve