Nokia miała smartfon z dotykowym ekranem 7 lat przed iPhone’em

Frank Nuovo, były wiceprezydent oraz szef działu projektowego firmy Nokia, w udzielonym niedawno wywiadzie dla Wall Street Journal, przyznał, iż on i jego firma stracili ogromną szansę na rewolucję. Według jego wspomnień, Nokia jeszcze przed rokiem 2000 zaprojektowała urządzenie z dotykowym i kolorowym ekranem, które pozwalało użytkownikowi przeglądać Internet, grać w gry, a nawet znaleźć restauracje w pobliżu, a więc pełniło rolę smartfona. Trzymała swój projekt jednak w tajemnicy przed światem i… tak już pozostało do końca. Nuovo przypomina także, że fiński producent wyprodukował tablet pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia.
Nokia miała smartfon z dotykowym ekranem 7 lat przed iPhone’em
Noki 7700 nigdy nie została wydana na rynek

Noki 7700 nigdy nie została wydana na rynek

Warto w tym miejscu wspomnieć, że oficjalnie pierwszym smartfonem z dotykowym ekranem był model R380, stworzony w 2000 roku przez firmę Ericcson. Urządzenie opierało się na systemie operacyjnym Symbian.

Chociaż zbyt wielu szczegółów Nuovo w wywiadzie nie podaje, to nie mamy najmniejszego powodu mu nie wierzyć. Z tej powszechnie znanej historii Nokii wspomnieć wystarczy o modelu 7700, który został zapowiedziany w 2003 roku, ale nigdy nie trafił na rynek. Smartfon z Symbianem S90 posiadał 3,5-calowy ekran dotykowy, obsługiwany rysikiem, ale przypominał bardziej dzisiejsze konsole do gier, niż iPhone’a.

Fińska firma jeszcze 10 lat temu należała do najbardziej innowacyjnych. Problem tkwił natomiast w braku wyczucia chwili na rewolucję, które to wyczucie w wyśmienity sposób opanowało Apple – zarówno przy okazji smartfonów, jak i tabletów.

Drugie pytanie, jakie nasuwa się po wspomnieniach Nuovo, brzmi: gdzie podziała się twoja innowacyjność, droga Nokio?