Projektowanie 3D odgrywa kluczową rolę w unikalnej ekspedycji antarktycznej

Brytyjskie Centrum Badań Antarktydy korzysta z oprogramowania Autodesk do cyfrowego prototypowania, aby dowiedzieć się więcej o początkach życia na Ziemi i zmianach klimatycznych.

Brytyjska ekipa badawcza, która wyruszy nad Jezioro Ellswortha na Antarktydę, przy użyciu oprogramowania Autodesk do cyfrowego prototypowania, chce odpowiedzieć na nowe pytania o ewolucję i skutki zmian klimatycznych.

Inżynierowie z Brytyjskiego Centrum Badań Antarktydy (British Antarctic Survey – BAS) na trzy dni przetransportują sprzęt nad jezioro podlodowe, gdzie za pomocą tzw. gorącego wiertła do stopienia grubej warstwy lodu, wywiercą 3,5-kilometrowy otwór, aby wydobyć próbki wody z jeziora. Zespół będzie miał tylko 24 godziny, aby zebrać próbki zanim otwór ponownie zamarznie.

Badanie antarktycznego jeziora podlodowego było planowane przez 15 lat, ale brakowało właściwych narzędzi, aby przetestować plan operacji i upewnić się, że potrzebne próbki uda się wydobyć w wyznaczonym czasie. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Autodesk do zrównoważonego projektowania – narzędzi do cyfrowego prototypowania i symulacji, inżynierowie z BAS mogą stworzyć cyfrowy model wiertła, symulować warunki, w których będzie ono pracować, testować i analizować przebieg operacji, aby dokonać niezbędnych poprawek przed ekspedycją.

„To są odwierty na niespotykaną dotąd skalę” – mówi Andy Tait, inżynier zarządzający projektem, BAS. ”

Ponieważ wszystko musi być przeprowadzone bardzo szybko, ważne jest, że możemy stworzyć dokładny model 3D całej operacji i symulować jej przebieg, ponieważ nie będzie miejsca na błędy, kiedy będziemy na lodzie.”

Jako uczestnik Programu Partnerskiego Autodesk Clean Tech, wspierającego przełomowe projekty ochrony środowiska, BAS otrzymał portfolio rozwiązań Autodesk do cyfrowego prototypowania, zawierające Autodesk Showcase – narzędzie do wizualizacji oraz Autodesk Inventor Publisher do dokumentacji technicznej. Dzięki Autodesk Inventor Publisher, Tait będzie mógł wizualnie i interaktywnie pokazywać, jak wiertło i jego części sprawdzają się w pracy. Sądzi także, że Autodesk Showcase będzie nieoceniony w przygotowaniu niezwykłych prezentacji i wizualizacji, aby przedstawić technologię szerszej publiczności.

Autodesk Inventor automatycznie koordynuje zmiany w modelu cyfrowym, ułatwiając analizy, próby i optymalizację projektu. To bardzo ważne, nie tylko w związku z krótkim czasem operacji, ale także ze względu na parametry wielkości, wagi i wytrzymałości. Sprzęt musi przebyć bardzo dużą odległość, a więc musi być wytrzymały, lekki i odporny na bardzo niskie temperatury.

„Kiedy nasza technologia przyczynia się do sukcesu tak ambitnego projektu, to daje mi ogromną wiarę w siłę wspólnej pracy utalentowanych ludzi, dzięki której mogą rozwiązać problemy, których nie udałoby im się rozwiązać samodzielnie” – mówi Lynelle Cameron, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, Autodesk. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współpracować z zespołem BAS przy tej niezwykłej wyprawie”.

Więcej informacji na temat projektu na stronie www.ellsworth.org.uk

0
Źródło: Autodesk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.