Synology DS112j – rozwiązanie ekonomiczne

Model DS112j to najtańszy w pełni funkcjonalny serwer NAS w ofercie Synology. Produkt zadebiutował w marcu bieżącego roku, tuż po premierze finalnej wersji DSM 4.0, oprogramowania zarządzającego pracą wszystkich serwerów tej marki.
Synology DS112j – rozwiązanie ekonomiczne

Pod względem wydajności, DS112j wypada dobrze. Można go porównać z QNAP-em TS-112.

Pod względem wydajności, DS112j wypada dobrze. Można go porównać z QNAP-em TS-112.

W testowanym urządzeniu można zamontować jeden twardy dysk o rozmiarze 3,5 cala i maksymalnej pojemności 4 TB. Dyski 2,5-calowe wymagają zastosowania ramki, którą należy dokupić oddzielnie. Podobnie jak we wszystkich modelach serii DSx12, tak i tu zrezygnowano z przycisku szybkiego backupu. Z przodu znajduje się zatem przycisk zasilania i diody informujące o aktualnym stanie pracy. Z tyłu, obok gigabitowego złącza sieciowego znajdziemy dwa porty USB 2.0 i wolnoobrotowy, dość cichy wentylator o średnicy 60 mm. Całość napędza gigahercowy procesor ARM z serii Marvell ARMADA 300. Na pokładzie znajduje się też 128 MB pamięci RAM, jak we wszystkich niższych modelach, wlutowanej w płytę główną. Porty USB mogą posłużyć do podłączenia zarówno pamięci masowej, drukarki jak też UPS-a. Zadziała z nimi również Synology Remote do Audio Station, a na różnych forach znajdziemy też (mniej lub bardziej stabilne) paczki oprogramowania umożliwiające podłączenie kamery USB. Ta ostatnia może być potem użyta jako źródło obrazu w aplikacji Surveillance Station.

Także prędkości zapisu do NAS są przyzwoite. Jeśli to za mało, to wersja bez 'j' oferuje ponad 20 MB/s więcej.

Także prędkości zapisu do NAS są przyzwoite. Jeśli to za mało, to wersja bez “j” oferuje ponad 20 MB/s więcej.

Inaczej niż np. w konkurencyjnych, jednodyskowych produktach QNAP, w Synology nie ma możliwości stworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym. Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze dane na drugim nośniku, będziemy musieli skorzystać z wbudowanych mechanizmów do tworzenia kopii zapasowych. Pozwalają one na precyzyjne określenie źródła i celu kopii a także harmonogramu jej wykonywania. Tym, dla których taka funkcjonalność okaże się niewystarczająca proponuję nieco droższy model DS212j tego samego producenta. Prócz możliwości utworzenia macierzy RAID oferuje on też nieco wyższą wydajność. Pod względem funkcjonalności i prostoty użytkowania produkty Synology są jednymi z najwyżej przez nas ocenianych.

Ilość pobieranej przez DS112j energii jest porównywalna z konkurencyjnymi urządzeniami jednodyskowymi.

Ilość pobieranej przez DS112j energii jest porównywalna z konkurencyjnymi urządzeniami jednodyskowymi.

Oferują bowiem zestaw aplikacji przydatnych zarówno w zastosowaniach biznesowych jak i domowych. Jako, że wszystkie modele pracują pod kontrolą tego samego systemu, dostępne funkcje są niemal identyczne. Różnice mogą się pojawiać w dostępności niektórych dodatkowych paczek oprogramowania. Część z nich jest bowiem dopasowana do współpracy z procesorami ARM, inne z x86. Wśród podstawowych funkcji dostępnych m.in. na DS112j należy wymienić serwery SMB, FTP, WWW, DLNA czy iTunes. Wszystkie modele mają wbudowany interpreter PHP i bazę danych MySQL. Dostępny jest także serwer poczty, odtwarzacz muzyki, przeglądarka plików, serwer VPN, aplikacja do katalogowania fotografii czy wspomniana wcześniej stacja monitoringu, skaner antywirusowy i wiele, wiele więcej.

Ilość pobieranej energii w trybie oszczędzania nie jest duża, choć większa niż np. w dwudyskowym DS212j.

Ilość pobieranej energii w trybie oszczędzania nie jest duża, choć większa niż np. w dwudyskowym DS212j.

Co do wydajności, to nie należy się spodziewać rewelacji. DS112j jest najprostszym i najsłabszym modelem w aktualnym portfolio firmy. Niemniej jednak wyniki jakie uzyskuje są co najmniej dobre. Uzyskane podczas odczytu maksymalnie 81 MB/s oraz niecałe 51 podczas zapisu to rezultat pozwalający na komfortową pracę kilku użytkowników tak w domu jak i małej firmie. Gorsze, ale satysfakcjonujące prędkości udało się także uzyskać przy transferach przez FTP. W tym przypadku osiągi to odpowiednio 56 i 27 MB/s. Choć DS112j, jako urządzenie jednodyskowe, nie oferuje funkcjonalności RAID, to jako przystępny cenowo serwer do domowych multimediów jest on godny polecenia. Użytkownikom, którym jednak szczególnie zależy na automatycznym mirrorze, polecamy TS-112 od QNAP (który umożliwia kopię na dysk zewnętrzny) lub dwudyskowy DS212j. Zobacz porównanie tych produktów.

Grzegorz Bziuk

Synology DS112j

PLUSY:

Niewygórowana cena
Dość wysokie prędkości transferów
Duża liczba aplikacji
Prosta obsługa
Wbudowany skaner antywirusowy

MINUSY:
Brak możliwości utworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym
Brak przycisku szybkiego backupu
Brak eSATA