11 fascynujących faktów na temat Google Maps

Mapy Google jakich dotąd nie znaliście

Google Maps, jakich nie znaliście

1. Mapy Google zajmują 20 Petabajtów miejsca

Jak wiele miejsca jest potrzebne, żeby pomieścić tak ogromne zasoby danych, z których składają się Mapy Google? Wliczając wszystkie trzy rodzaje map, czyli satelitarne, terenowe oraz z poziomu ulicy (Street View), Google Maps pochłaniają 20 Petabajtów, czyli 21 milionów Gigabajtów.

2. Google aktualizuje Mapy co dwa tygodnie

Średnio raz na dwa tygodnie Google aktualizuje swoje mapy. Najczęściej aktualizowana jest usługa Street View, choć częstotliwość pojawiania się nowych zdjęć uzależniona jest od warunków atmosferycznych.

3. Właściciele satelitów mogą usunąć konkretne lokalizacje ze zdjęć

Google korzysta z wielu satelitów do wykonywania zdjęć, w tym tych należących do rządów i prywatnych firm. Właściciele satelitów mogą, jeszcze przed przekazaniem zdjęć firmie z Mountain View, usunąć konkretne tereny, jak np. czynne bazy wojskowe.

4. W ośmiu krajach możesz wchodzić do wnętrza budynków

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Kanadzie, Irlandii i Holandii możesz wirtualnie zwiedzać wnętrza 156 muzeów i inne miejsca użyteczności publicznej. Wirtualnie pospacerować możesz nawet wokół Białego Domu.

5. Samochody Street View przejechały 8 milionów kilometrów

Choć jeszcze nie na całym świecie usługa Street View jest dostępna, to Google stara się sukcesywnie dodawać nowe lokalizacje. Do tej pory samochody fotografujące ulice miast na całym świecie przejechały 8 milionów unikalnych kilometrów (nie licząc więc ewentualnego powrotu tą samą drogą). 200 razy okrążyłyby więc Ziemię, gdyby mogły przejechać wzdłuż równika.

6. Wszystko zaczęło się w USA

Usługa Street View po raz pierwszy została uruchomiona w 2007 roku dla Stanów Zjednoczonych. Przez ponad rok USA były jedynym państwem, w którym Street View było dostępne i do tej pory oferują największy procent pokrytego terenu. W 2008 roku kolejnymi państwami z dostępem do usługi były: Japonia, Australia, Francja i Włochy – wszystkie dodane tego samego dnia.

7. Pegman nie zawsze jest żółtym ludzikiem

Pegman, czyli nasz przewodnik po Google Street View, zwykle ujawnia się nam jako żółty ludzik, ale czasem ukrywa się pod inną postacią. Na przykład w Legolandzie zbudowany jest z klocków Lego, na Hawajach jest surferem, a na Antarktydzie wciela się w pingwina maskowego. Z innych ciekawostek, na trasie wyścigu kolarskiego Tour de France Pegman porusza się… rowerem.

8. Możesz sprawdzić, gdzie aktualnie jeżdżą samochody Google

Google cały czas pracuje nad aktualizacją swojej usługi, w tym także na terenie Polski. Jeśli chcesz znaleźć się na zdjęciach Street View (choć twoja twarz będzie zamazana), to aktualne trasy samochodów Google’a możesz sprawdzić tutaj.

9. Tam, gdzie samochód wjechać nie może…

…tam Google wyśle swoje trójkołowce (zwykle fotografuje w parkach, na szlakach i na stadionach sportowych), skutery śnieżne (Antarktyda i śnieżne rejony Kanady) i wózki (wnętrza muzeów).

10. Milion godzin każdego dnia

Każdego dnia, wszyscy użytkownicy Google Maps i Google Earth spędzają ponad milion godzin, przeczesując materiały geograficzne w nich zawarte.

11. Maksymalny zoom to x23

Tylko w niektórych miejscach można przybliżyć mapę 23-krotnie, tak by móc dojrzeć najdrobniejsze szczegóły – zobacz tutaj i tutaj. W większości zoom zatrzymuje się na wartości 20x.