XNOTE P150EM – super wydajny!

XNOTE P150EM to piętnastocalowy notebook stworzony głównie z myślą o komputerowych graczach. Świadczy o tym przede wszystkim zastosowanie bardzo wydajnej karty graficznej oraz potężny układ chłodzenia, który sprawnie “wietrzy” wnętrze obudowy.
XNOTE P150EM – super wydajny!

W konstrukcji XNOTE P150EM można się doszukać pewnych podobieństw do konkurencyjnych rozwiązań z “kosmicznych” produktów marki Alienware. Z zewnątrz XNOTE P150EM nie grzeszy ekstrawaganckim wyglądam ani najwyższej jakości materiałami z których go wykonano. Nie o to tu jednak chodzi. Konstrukcja obudowy jest nie tyle prosta co przemyślana i funkcjonalna. Na uwagę zasługuje dobre rozmieszczenie złączy oraz wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych podzespołów, które można wymienić. Co najważniejsze łatwo wymienić można kartę graficzną, dzięki modułom MXM (Mobile PCI Express Module). Dystrybutor i sprzedawca w Polsce – sklep BlueMobility.pl umożliwia prawie dowolne skonfigurowanie komputera, a nawet kupienie samego korpusu bez procesora, pamięci RAM, dysku oraz napędu optycznego. Obowiązkowy jest tylko układ graficzny. Na dzień dzisiejszy do wyboru są dwa układy firmy Nvidia z serii GeForce (GTX 675M lub droższy GTX 680M) i jeden AMD Radeon (HD 7970M). Pozwala to na maksymalne dopasowanie produktu do potrzeb i możliwości finansowych klienta, co nie jest możliwe aż w takim stopniu w konkurencyjnych rozwiązaniach innych producentów (Dell Alienware, Asus seria G czy MSI z serii GT).

Przy pełnym obciążeniu natężenie hałasu wzrasta do 35,1 dB(A). Trochę głośno w porównaniu z Asusem i Samsungiem ale wyraźnie lepiej niż w przypadku HP.

Przy pełnym obciążeniu natężenie hałasu wzrasta do 35,1 dB(A). Trochę głośno w porównaniu z Asusem i Samsungiem ale wyraźnie lepiej niż w przypadku HP.

Do naszego laboratorium trafiła dość “bogata” konfiguracja, która w dniu testu została wyceniona na 9500 zł. Na wyposażeniu znalazł się czterordzeniowy procesor Intel Core i7 trzeciej generacji (Core i7-3720QM) taktowany nominalnie zegarem o częstotliwości 2,6 GHz. Do tego wybrano bardzo wydajny i korzystny cenowo układ graficzny AMD Radeon HD 7970M z 2 GB własnej pamięci GDDR5. Jest on niewiele droższy od GeForce’a GTX 675M i wyraźnie tańszy od GTX 680M. Poza tym w zestawie znalazła się markowa pamięć RAM DDR3 1600 MHz (Kingston HyperX) o łącznej pojemności 16 GB, którą można rozszerzyć maksymalnie do 32 GB. W celu zapewnienia szybkiej pracy systemu oraz miejsca na gromadzenie danych zastosowano kombinację dysku SSD w postaci modułu mSATA oraz dodatkowo zamontowano hybrydowy (szybki i pojemny: 750 GB, 7200 obr./min + zintegrowana pamięć flash 8GB) dysk SSHD – Seagate Momentus XT. Opcjonalnie można zastosować jeszcze trzeci dysk w kieszeni w miejscu napędu optycznego, lecz w testowanym modelu zdecydowano się na nagrywarkę Blu-ray. Z podzespołów, które wyróżniają się w testowanej wersji należy jeszcze wymienić matrycę, która ma matową powłokę i wyświetla doskonały obraz (duże kąty widzenia, dokładniejsze od standardowych matryc odwzorowanie kolorów) w nominalnej rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Może nie jest to ekran Retina wyświetlający obraz ostry jak przysłowiowa żyletka, co wytkną miłośnicy topowych modeli notebooków ze znaczkiem jabłuszka, ale na prawdę robi wrażenie.

15-calowy Clevo P150EM jest lżejszy od konkurencji, np. Asusa G55VM, ale jest wyraźnie cięższy od typowych piętnastek (Acer Aspire V3-571G).

15-calowy XNOTE P150EM jest lżejszy od konkurencji, np. Asusa G55VM, ale jest wyraźnie cięższy od typowych piętnastek (Acer Aspire V3-571G).

Notebook XNOTE P150EM oferuje nie tylko zapierające dech wydajność w grach, którą podkreślają efekty przepięknego obrazu generowanego przez wydajna grafikę i wyświetlanego na doskonały ekranie Full HD, ale także pozwala cieszyć się wyrazistym i barwnym dźwiękiem, dzięki bardzo dobrym jak na notebooka głośnikom marki Onkyo. Prezentowany laptop dysponuje także rozszerzonym spektrum wejść i wyjść audio w porównaniu do “zwykłych” notebooków. Na bokach obudowy rozmieszczono praktycznie wszystkie obecnie pożądane przez użytkowników rodzaje złączy.

Dopełnieniem funkcjonalności notebooka XNOTE P150EM jest pełnowymiarowa klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną, której klawisze są podświetlane a kolor światła można zmieniać niemal dowolnie, co wygląda bardzo podobnie do konkurencyjnego rozwiązania z notebooków Dell Alienware.

Wydajność graficzna jest bardzo wysoka dzięki super wydajnemu GPU - AMD Radeon HD 7970M.

Wydajność graficzna jest bardzo wysoka dzięki super wydajnemu GPU – AMD Radeon HD 7970M.

Jeżeli chodzi o bez wątpienia najważniejszą kwestię dla wymagających użytkowników, którzy zainteresują się testowanym notebookiem, czyli wydajność to w chwili ukończenia testów XNOTE P150EM w tejże konfiguracji okazał się najlepszy pod tym względem ze wszystkich testowanych do tej pory notebooków. Wyniki testów pokazują to czego nie widać na zewnątrz obudowy: ogromną moc, która podoła nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Nawet najnowsze i najbardziej wymagające gry 3D działają płynnie i pozwalają cieszyć się błogą rozrywką “polowania” na niezliczonych przeciwników czy oglądać niemal fotorealistyczną grafikę wirtualnych światów.

Zastosowanie bardzo wydajnego układu graficznego sprawia, że komputer poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D, a przepaść która oddziela testowanego Clevo od dotychczasowych liderów w naszym rankingu jest ogromna.

Zastosowanie bardzo wydajnego układu graficznego sprawia, że komputer poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D, a przepaść która oddziela testowanego XNOTE’a od dotychczasowych liderów w naszym rankingu jest ogromna.

Mobilność XNOTE P150EM jak na 15-calowego notebooka nie zachwyca, ale nie jest najgorsza na tle konkurencji. Obudowa (3,3 kg) i zasilacz (0,8 kg) są wyraźnie bardziej masywne od “zwykłych” piętnastek, ale np. konkurencyjny Asus G55VW waży ponad 0,5 kg więcej. Pomimo faktu, że testowany model oprócz wydajnego układu graficznego AMD, wykorzystuje także energooszczędną grafikę Intela zintegrowaną z procesorem to czas pracy na baterii jest dość krótki. Sprawcą tego jest niedopracowana technologia AMD Enduro, próbująca konkurować z Nvidia Optimus. Jak widać po wynikach testów (wykres), w porównaniu np. do Acera Aspire V3-571G czas pracy w trybie oszczędnym (MobileMark 2007 Reader) jest o dwie godziny krótszy, przy czym notebook XNOTE ma większą baterię (XNOTE – 5200 mAh, Acer – 4400 mAh).

Ogólna wydajność jest na bardzo wysokim poziomie z racji zastosowania czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji oraz szybkiego dysku SSD.

Ogólna wydajność jest na bardzo wysokim poziomie z racji zastosowania czterordzeniowego procesora Intel Core i7 trzeciej generacji oraz szybkiego dysku SSD.

Kultura pracy testowanego modelu XNOTE P150EM, czyli nagrzewanie się oraz związana z nim głośność układu chłodzenia są do przyjęcia. Może nie jest ona najwyższa i ustępuje wyraźnie (słyszalnie) np. niedawno przez nas testowanemu notebookowi Asusa (G55VW,) ale wykazuje się lepszymi parametrami niż np. bardzo wydajna do niedawna mobilna stacja robocza HP EliteBook 8760w.

Czas pracy jak na 15-ke jest dość słaby, ale trzyma poziom konkurencyjnych modeli dla graczy.

Czas pracy jak na 15-ke jest dość słaby, ale trzyma poziom konkurencyjnych modeli dla graczy.

Podsumowując notebook XNOTE P150EM to bardzo wydajny i elastyczny w konfiguracji sprzęt, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników, ceniących przede wszystkim funkcjonalność i efektywność pracy. Niestety za przyjemność obcowania z tak mocną i nowoczesną maszyną trzeba pozbyć się znacznej sumy pieniędzy, a testowana wersja to nie ostatnie słowo jakie może powiedzieć nam sprzedawca. Cena tzw. wersji topowej może być prawie dwukrotnie wyższa! Na pocieszenie należy wspomnieć, że można też pójść w drugą stronę i dokonać cięć kosztem wydajności i funkcjonalności lub całkowitej rezygnacji z niektórych części, gdy np. dysponujemy już jakimś “starym” dyskiem, pamięcią RAM, a nawet procesorem kompatybilnym z chipsetem płyty głównej. Dokładnego rozeznania w tych możliwościach możemy dokonać na stronie sprzedawcy, gdzie dostępny jest konfigurator nie tylko prezentowanego modelu.

XNOTE P150EM

PLUSY:

Nowoczesny i wydajny procesor Intel Core i7-3720QM (Ivy Bridge)
Bardzo wydajny układ graficzny AMD Radeon HD 7970M
Funkcjonalność (dużo złączy) i ergonomia (wygodna, podświetlana klawiatura).
Bardzo dobre głośniki 2.1 firmy Onkyo
Wysokiej jakości, matowy ekran Full HD

MINUSY:
Czas pracy na baterii
Wysoka cena

Więcej:ClevoXNOTE