Gigabyte GeForce GTX 680 Super Overclock 2048MB GDDR5 – wydajna lecz głośna

Budowa
Gigabyte GeForce GTX 680 Super Overclock 2048MB GDDR5 – wydajna lecz głośna

GeForce GTX 680 był pierwszą z kart graficznych wyposażonych w rdzenie wykonane w architekturze Kepler. Więcej o jego budowie a także nowościach jakie ze sobą wniósł pisaliśmy na łamach CHIP Online w tym artykule, do zapoznania się z którym zachęcam.

Dostarczony do naszych testów produkt marki Gigabyte został przez producenta mocno zmodyfikowany – począwszy od przebudowy laminatu, zmiany zasilania karty, poprzez taktowanie rdzenia oraz pamięci karty, a skończywszy na układzie chłodzenia.

W teście Crysis Warhead lepiej wypadł produkt Zotac'ka, którego pamięci pracują z wyższą o 400 MHz częstotliwością.

W teście Crysis Warhead lepiej wypadł produkt Zotac’ka, którego pamięci pracują z wyższą o 400 MHz częstotliwością.

Jak już wspomniałem wyżej PCB Gigabyte’a GV-N680SO-2GD to konstrukcja autorska. Za zasilanie komponentów odpowiedzialna jest tu 11-fazowa sekcja zasilania – 3 fazy dla pamięci oraz 8 faz dla rdzenia. Nowością na laminacie SOC’a jest również przycisk Xtreme służący do przełączania się pomiędzy dwoma BIOS-ami “standardowym” oraz “specjalnym”. To właśnie ten drugi będzie używany przez osoby starające się pobić rekordy wydajności używając przy tym chłodzenia ciekłym azotem gdyż eliminuje on problemy z tak zwanym cold bug’iem. Inżynierowie Gigabyte’a na laminacie umieścili także układ CHiL aktywnie zarządzający sekcją zasilania karty, a także pięć sterowników małych wentylatorków… o których nieco poniżej.

Również w teście Far Cry 2 oba Zotac'ki wypadają lepiej niż podkręcony Gigabyte. Zasługa znów przypada pamięciom pracującym z częstotliwością 6608 MHz!

Również w teście Far Cry 2 oba Zotac’ki wypadają lepiej niż podkręcony Gigabyte. Zasługa znów przypada pamięciom pracującym z częstotliwością 6608 MHz!

Gigabyte GV-N680SO-2GD jest kartą fabrycznie podkręconą z poziomu 1006 MHz (1058 MHz z GPU Boost) do 1137 MHz (1202 MHz z GPU Boost) dla rdzenia GPU oraz pamięciami szybszymi o 192 MHz (6200 MHz) względem modelu referencyjnego. Jest to najszybciej pracujący rdzeń GTX 680 spośród dotychczas testowanych przez nas produktów.

Pod względem pojemności zastosowanych tu pamięci producent nie zrobił kroku przed szereg i pozostawił do naszego użytku 2 GB.

DiRT3 również zdominowany został przez podkręconego AMP! Edition.

DiRT3 również zdominowany został przez podkręconego AMP! Edition.

Układ chłodzenia

Do schłodzenia podkręconej karty graficznej Gigabyte wykorzystał nowy, wyjątkowo masywny układ chłodzenia o nazwie WindForce 5X. W jego skład wchodzi wielki aluminiowy radiator z umieszczoną pod nim podstawą wykonaną z komory parowej (Vapor Chamber). Aby jeszcze skuteczniej odprowadzić ciepło na radiator przymocowane zostało do niej aż dziewięć 6-milimetrowych rurek heat-pipe. Do chłodzenia radiatora wykorzystane zostało pięć niewielkich wentylatorków umieszczonych z boku karty. Pracują one dość nietypowo, gdyż wszystkie dotychczas widywane wentylatory tłoczyły powietrze z obudowy w radiator, natomiast te zastosowane w GV-N680SO-2GD odciągają ciepło z radiatora do obudowy. Jak pokazały nasze testy taka metoda chłodzenia jest równie wydajna jak u konkurencji. W czasie naszych testów najniższe temperatury pracy wśród GeForce’ów GTX 680 osiągał model OC od Gigabyte’a – odpowiednio 32°C w trakcie spoczynku oraz 74°C w trakcie obciążenia. Wyżej podkręcony SOC osiąga 41°C w trakcie spoczynku oraz 78°C podczas grania.

W testach syntetycznych zdecydowanie wydajniejszy jest natomiast Gigabyte GeForce GTX 680 SOC.

W testach syntetycznych zdecydowanie wydajniejszy jest natomiast Gigabyte GeForce GTX 680 SOC.

Niestety, mimo wysokiej wydajności to właśnie przez układ chłodzenia GV-N680SO-2GD zajmuje odległe miejsce w naszym rankingu. Przyczyną tego jest pięć wentylatorków które w czasie obciążenia kręcą się z zawrotną szybkością 7400 obrotów na minutę! Generują przy tym hałas na poziomie 53,8 dB (8,4 sona) w trakcie grania, a w czasie pracy w systemie Windows wartość ta spada do poziomu 46,4 dB (4,4 sona). Mimo szczerych chęci producenta (użycie układów kontrolujących obroty) GeGorce GTX 680 Super Overclocked otrzymuje najniższą możliwą notę w kategorii głośność.

Wydajność

Pod względem oferowanej wydajności GV-N680SO-2GD niewiele możemy zarzucić. Podniesienie taktowania rdzenia oraz pamięci zaowocowało wzrostem wydajności na poziomie 7% względem standardowych GTX’ów 680. Podkręcony Gigabyte wyprzedził również o średnio pół procent najwydajniejszego dotychczas Zotac’ka GeForce GTX 680 AMP! Edition.

Pod względem poboru mocy kart Gigabyte wyniki są bardzo zbliżone. Zdecydowanie lepiej wypada tu podkręcony Zotac.

Pod względem poboru mocy kart Gigabyte wyniki są bardzo zbliżone. Zdecydowanie lepiej wypada tu podkręcony Zotac.

Zawartość opakowania

Zawartość opakowania jakie otrzymujemy wraz z kartą to spory mankament tego produktu. W dostarczonym do testów zestawie znajdowała się karta graficzna, płyta ze sterownikami oraz oprogramowaniem Gigabyte OC Guru II, a także dwie przejściówki zasilania.

Podsumowanie

Mocno podkręcony Gigabyte GTX 680 SOC jest kartą o bardzo wysokiej wydajności oraz monstrualnym, bardzo wydajnym układzie chłodzenia. Niestety jego wadą jest generowany przez pięć małych wentylatorów hałas. Jeżeli jednak niezrażeni szumem wydobywającym się z obudowy Waszego peceta poszukujecie najwydajniejszego GTX’a 680 na rynku oto on! Cena jaką przyjdzie Wam zapłacić za ten prywatny odrzutowiec to około 2600 zł.

Grzegorz Glonek

Gigabyte GeForce GTX 680 Super Overclock 2048MB GDDR5

PLUSY:

Wydajny układ chłodzenia
Fabrycznie podkręcona
Wysoka wydajność

MINUSY:
Głośna praca układu chłodzenia
Waga karty – 1,6 kg (jest dwukrotnie cięższa od modelu referencyjnego)
Zajmuje aż trzy sloty obudowy