Komputer za grosze

Płyty główne wyposażone w złącza procesorów FM1 zadebiutowały wraz z jednostkami AMD APU (CPU oraz GPU) w połowie 2011 roku. To, co odróżnia je od droższych produktów z złączem AM3+ to wyprowadzenie na tylnym panelu wyjść wideo umożliwiających korzystanie ze zintegrowanej w APU grafiki AMD Radeon HD. To właśnie dzięki niej użytkownik jest w stanie ograniczyć koszty związane z zakupem nowego komputera o cenę zewnętrznej karty graficznej, która nawet przy wyborze najtańszego produktu kupionego razem ze standardowym CPU i tak będzie droższa niż koszt zakupu AMD APU. Również cena zakupu samej płyty głównej przeznaczonej do procesorów FM1, nawet w przypadku wyboru najbardziej rozbudowanej konstrukcji, jest średnio o 100 – 150 zł niższa niż średniej funkcjonalności płyta AM3+. Przy niższej cenie płyty oraz procesora, a także możliwości zrezygnowania z zewnętrznej karty graficznej FM1 jest rozwiązaniem dla osób planujących budowę komputera przy minimalnym nakładzie finansowym. Przy stosunkowo wysokiej wydajności zintegrowanego z procesorem układu graficznego możliwa staje się wtedy nie tylko praca, ale również granie w mniej wymagające gry.
Komputer za grosze
Płyty główne z AMD, czyli komputer za grosze

Płyty główne z AMD, czyli komputer za grosze

Ideał do komputera mediacenter

Która płytę wybrać i dlaczego?

W czasie gdy na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do przesyłania obrazu wysokiej rozdzielczości na ekran telewizora część z nas ciągle decyduje się na budowę własnego komputera media center. Taki stan rzeczy spowodowany jest głównie dość ograniczonymi możliwościami gotowych odtwarzaczy multimedialnych, których jedynym zadaniem jest przeniesienie obrazu filmu, zdjęcia czy muzyki na nasz telewizor bądź rzutnik, a zainstalowane w nich dedykowane procesory ARM uniemożliwiają poszerzenie tej funkcjonalności. Oprócz odtwarzaczy w sklepach dostępne są również gotowe komputery media center z systemem operacyjnym Windows, natomiast ich cena oraz jakość zastosowanych komponentów pozostawia wiele do życzenia. Czy nie lepiej zatem samemu zbudować platformę o niezbędnej funkcjonalności? Podstawą jest w tym przypadku odpowiednia płyta główna.

W naszym obecnym zestawieniu znalazł się jeden produkt, który możemy z czystym sumieniem polecać zarówno do pracy, oglądania filmów czy też grania. Jest nią wyposażona w bezprzewodową łączność WiFi w standardzie 802.11 N płyta Asus F1A75-I Deluxe. Wykonana w standardzie mini ITX płyta główna oprócz wspomnianego wyżej WiFi ma również na pokładzie Bluetooth, jedno dodatkowe złącze PCI-E x16 umożliwiające rozbudowę platformy o osobną kartę graficzną, a także wszystkie możliwe cyfrowe wyjścia wideo. Wraz z płyta otrzymamy również pilota, dzięki któremu będziemy w stanie zarządzać dołączonym na krążku CD/DVD oprogramowaniem media center. Dzięki małemu rozmiarowi F1A75-I Deluxe możemy z powodzeniem umieścić w niewielkiej, eleganckiej obudowie, która nie będzie zagracała ani szpeciła naszego salonu, zapewniając przy tym możliwość pracy, grania oraz oglądania filmów.

Płyta uniwersalna

Wybór odpowiedniej płyty głównej do naszego komputera w znaczniej mierze zależy od czynności, które będziemy na nim wykonywali, podłączanych urządzeń zewnętrznych czy też planów ewentualnej rozbudowy. W innym punkcie tego artykułu opisałem dokładnie jaką płytę należy naszym zdaniem wybrać do komputerów media center, dlatego też tu zajmiemy się zadaniami bliższymi codzienności – pracy oraz sporadycznemu graniu. Przy dość zbliżonych cenach produktów z chipsetami A75 i A55 oraz coraz szerszej gamie urządzeń zewnętrznych wykorzystujących złączę USB 3.0 warto wybrać płytę główną A75, która natywnie obsługuje ten standard. Złącza eSATA oraz FireWire są zdecydowanie mniej popularne niż wspomniane wyżej USB, ale jeżeli szukamy płyty na lata warto aby wybrany model również był w nie wyposażony. Wśród przetestowanych przez nas produktów cztery płyty oferowały ten rodzaj złączy. Wśród nich na uwagę zasługuje zdecydowanie produkt ASRock A75 Pro4, który oprócz wymienionych wyżej złączy ma możliwość obsługi dwóch dodatkowych kart graficznych oraz łącznie aż pięciu kart rozszerzeń (3x PCI oraz 2x PCI-E x1). Jest przy tym tanią płytą kosztującą 300 zł. Jeżeli szukamy podobnego rozwiązania w mniejszym formacie mikro ATX uwagę powinniśmy zwrócić na model Gigabyte A75M-UD2H. Jest on droższy od wymienionego wcześniej A75 Pro4, natomiast na jego laminacie umieszczono dodatkowo piny dla złącza TMP (ang. Trusted Platform Module) umożliwiającego zabezpieczanie danych na dysku naszego komputera poprzez ich zaszyfrowanie.

Decydując się na zakup płyty głównej oraz jednostki centralnej ze zintegrowaną kartą graficzną warto zwrócić uwagę na wyjścia wideo oferowane przez płytę główną. Wśród testowanych przez nas produktów większość zaopatrzona została w trzy podstawowe – analogowego D-Sub’a oraz cyfrowe DVI oraz HDMI. W pięciu produktach umieszczone zostały również wyjścia DisplayPort, które powoli zaczynają pojawiać się w nowszych monitorach. Dzięki odpowiedniemu dobraniu wyjść wideo bez problemu będziemy mogli podłączyć naszą nową platformę nie tylko do monitora, ale również do telewizora czy projektora.

A75 czy A55?

W chwili obecnej na rynku dostępne są zaledwie dwa chipsety obsługujące układy AMD APU – A75 oraz A55. Podstawową różnicą w ich przypadku jest zastosowanie dwóch różnych kontrolerów SATA oraz oferowanie obsługi różnych standardów USB. Od bardziej wszechstronnego A75 możemy oczekiwać obsługi sześciu złączy SATA pracujących w standardzie 6 Gb/s podczas gdy A55 obsłuży ich również sześć, tyle że z przepustowością 3 Gb/s. Na rynku pojawia się coraz więcej dysków HDD oraz SDD pracujących w nowym standardzie więc wybór A55 bez dodatkowego kontrolera SATA 6 Gb/s ograniczy ich wydajność. Średnia prędkość odczytu dysków SSD wyposażonych złącze SATA II wynosi 280/260 MB/s (odpowiednio odczyt/zapis) podczas gdy nowsze oferują po 500 MB/s w odczycie i zapisie.

Kolejną kwestią jest zastosowanie różnych standardów złączy USB w obu chipsetach. W A75 użytkownik dostaje do dyspozycji aż cztery nowsze USB 3.0 oraz aż dziesięć USB 2.0. Tańszy A55 również oferuje obsługę aż czternastu wyjść USB, tyle że mamy tu do czynienia ze starszym standardem USB 2.0. Na tym różnice się kończą, gdyż oba chipsety w pełni obsługują wszystkie dostępne obecnie na rynku jednostki AMD APU. Czy zatem warto inwestować w A55? Jeżeli szukamy podstawowej płyty głównej bez dodatkowych kontrolerów SATA 6 Gb/s oraz USB 3.0 to w naszym rankingu znajdziecie kosztującego 200 zł Gigabyte GA-A55M-S2V. Za najtańszą płytę główną z A75 – MSI A75MA-G55 przyjdzie Wam zapłacić 65 zł drożej. Jeżeli zatem szukamy maksymalnie taniego rozwiązania dla biura to A55 ma sens, natomiast w rozwiązaniach domowych zdecydowanie odradzamy tą niewielką oszczędność.

FM1 a podkręcanie

Szukamy płyty idealnej do podkręcania APU

Podkręcanie komponentów to nie tylko hobby, ale również metoda domowego podniesienia wydajności całego peceta. Ponieważ nie jest to łatwa sztuka wymagająca od użytkownika poznania zależności pomiędzy częstotliwością szyny płyty głównej, mnożnikiem procesora oraz jego napięciem zasilania, to część producentów próbuje pójść klientom na rękę oferując możliwość automatycznego podkręcania z poziomu Windows, z poziomu BIOS-u bądź też za pomocą przycisków umieszczonych na laminacie płyty. Najwygodniejszą metodą podkręcania dla osób nieobeznanych z funkcjami BIOS-u jest oczywiście skorzystanie z odpowiedniej aplikacji w systemie operacyjnym. Z pośród dziesięciu przetestowanych płyt głównych aż cztery z nich oferowały taką metodę. Najbardziej precyzyjna z nich jest oferowana wraz z oprogramowaniem Asus AI Suite II. Sprawdza ona krok po kroku maksymalne taktowanie szyny systemowej oraz mnożnik procesora, przeprowadzając po każdej zmianie krótki test obciążający. Aplikacja AI Suite II dołączona została do obu znajdujących się w rankingu płyt głównych Asusa.

W płycie głównej Gigabyte GA-A75-UD4H za OC odpowiedzialne jest oprogramowanie Gigabyte EasyTune 6, w którym do wyboru mamy jeden z trzech predefiniowanych trybów pracy procesora. W przypadku tego rozwiązania wszystkie wartości są pewniakami, które zadziałają bez względu na możliwości procesora. Ostatnią z płyt jest MSI A75MA-G55, którego oprogramowanie MSI Control Center działa w identyczny sposób jak wspomniany wyżej EasyTune 6.

Automatyczne podkręcanie jest również możliwe z poziomu BIOS-ów płyt głównych. Spośród grona prezentowanych produktów tylko w przypadku Sapphire’a tej opcji nie znaleźliśmy. Ten sposób podnoszenia wydajności bazuje głównie na wybraniu jednego z predefiniowanych przez producenta ustawień pracy procesora.

Jeżeli nie straszny Wam BIOS i dziesiątki jego opcji zdecydowanie polecamy płyty główne Gigabyte GA-A75-UD4H oraz ASRock A75 Extreme6 wyposażone w 10-fazowe, cyfrowe sekcje zasilania oraz szerokie zakresy ustawień częstotliwości taktowania szyny danych oraz zasilania procesora.

TOP5 – Pobór mocy platformy

Pobór mocy generowany przez platformę jest jedną z ważniejszych wartości jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze płyty głównej. Przy niewielkich różnicach w wydajności pomiędzy płytami głównymi istotne staje się jakie zapotrzebowanie na prąd będzie miał nasz nowy zakup w domowych warunkach, kiedy pracujemy, bawimy się czy też pozostawiamy komputer włączony w czasie gdy na przykład idziemy coś zjeść… Wielu producentów oferuje oprogramowanie do zarządzania poborem mocy. W zależności od aktualnego obciążenia płyta główna jest w stanie samodzielnie włączać bądź wyłączać poszczególne fazy zasilania procesora. My sprawdziliśmy jak z dbaniem o ekologię oraz nasze portfele radzą sobie najnowsze konstrukcje.

1) Asus F1A75-I Deluxe (ID: 55447)

: Mimo zainstalowaniu na laminacie karty WiFi i modułu Bluetooth produkt Asusa generuje najmniejsze zapotrzebowanie na prąd.

Pobór mocy: 89 W; Cena: 390 zł

2) Gigabyte GA-A55M-S2V (ID:

55540)

: Słabo wyposażona płyta główna bez dodatkowych kontrolerów SATA 6 Gb/s oraz USB 3.0

Pobór mocy: 97 W; Cena: 205 zł

3) MSI A75MA-G55 (ID: 55473):

Na niewielkim laminacie płyty MSI znajdziemy wszystkie niezbędne złącza. Jej niski pobór mocy zawdzięczamy głównie brakowi dodatkowych kontrolerów.

pobór mocy: 98 W; Cena: 265 zł

4) ASRock A75 Extreme6 (ID: 55599):

Najbardziej rozbudowany ASRock w obecnym zestawieniu do TOP5 trafił głównie dzięki aplikacji do zarządzania fazami zasilania procesora…

Pobór mocy: 100 W; Cena: 435 zł

5) Asus F1A75-V Pro (ID: 55448):

Asus z zainstalowanym oprogramowaniem AI Suite II nie pozwoli aby ucierpiało środowisko naturalne… oraz nasze portfele.

Pobór mocy: 100 W; Cena: 280 zł

TOP5 – Wydajność platformy

Wydajność platformy to podstawowa wartość, na którą zwracamy uwagę w czasie oceniania sprzętu. W naszym zestawieniu prezentujemy pięć najwydajniejszych platform według najnowszego PCMarka 7. Sprawdza on wydajność komponentów naszego komputera w codziennych zastosowaniach.

1) MSI A75MA-G55 (ID: 55473):

: mikroATX z czterema USB 3.0, sześcioma SATA 6 Gb/s oraz dwoma złączami dla kart graficznych. Do tego wydajna!

Cena: 265 zł

2) Sapphire Pure Platinum A75

: Płytom głównym Sapphire nie można odmówić wydajności, niestety ich dostępność na rynku polskim jest dość nikła.

Cena: 390 zł

3) Gigabyte GA-A75-UD4H (ID:

55356):

Najwszechstronniejsza w naszym rankingu płyta główna.

Cena: 340 zł

4) Gigabyte GA-A75M-UD2H:

Najdroższa w zestawieniu płyta główna. Oferuje wszystko, czego możemy potrzebować… łącznie z wysoką wydajnością.

Cena: 520 zł

5) Gigabyte GA-A55M-S2V (ID:

55540):

Mniej rozbudowany chipset A55 również może oferować wydajność wszechstronnego A75! Jest przy tym tańszy…

Cena: 205 zł

Zwycięzcy