Microsoft popiera standard WebRTC, chce jednak go zmodyfikować

Webowy Skype może wymusić racje Microsoftu.

Microsoft ma 'prawie' takie samo zdanie jak Google

Microsoft ma „prawie” takie samo zdanie jak Google

Microsoft popiera starania Google’a w opracowywaniu jednego standardu komunikacji głosowej i wideo w Sieci. Uważa jednak, że proponowany WebRTC jest niedoskonały. Proponuje więc „Customizable, Ubiquitous Real Time Communication over the Web”, w skrócie: CU-RTC-Web. Specyfikacja została już przedstawiona konsorcjum W3C, zajmującym się standaryzowaniem Sieci.

WebRTC jest już obsługiwany przez Chrome’a, Firefoxa i Operę. Internet Explorer nie obsługuje żadnej z wersji standardu, ani tej obecnej, proponowanej przez Google, ani w wersji zmodyfikowanej przez Microsoft. Jak twierdzi sam zainteresowany, implementacja poczeka do decyzji konsorcjum W3C.

Wersja Microsoftu, podobnie jak wersja Google, również nie wymaga instalacji żadnych wtyczek. Różni się ona tym, że jest zgodna z większą ilością starszych urządzeń, zapewnia też większą elastyczność. Tak przynajmniej zapewnia Microsoft.

Decyzja W3C nie jest jeszcze znana i zapewne przez dłuższy czas nie będzie. Microsoft może jednak wpłynąć na konsorcjum poprzez webowego Skype’a i implementację w nim CU-RTC-Web. Niesamowita popularność tej sieci ma szanse stać się dodatkowym argumentem i niejako wymusić „przepchnięcie” wersji Microsoftu.