MSI X79A-GD65 (8D) – wszechstronny MSI

Do naszych rankingów dołączył ostatnio nowy – skupiający płyty LGA2011. Jest to w chwili obecnej najbardziej wszechstronna platforma Intela przeznaczona do budowy wyjątkowo wydajnych maszyn zarówno do grania jak i do pracy. Więcej miejsca wprowadzanym wraz z procesorami Sandy Bridge-E układom sterującym poświęciliśmy w tym artykule.
MSI X79A-GD65 (8D) – wszechstronny MSI

Prezentowany MSI X79A-GD65 (8D) to jedna z bardziej rozbudowanych platform dostępnych obecnie w ofercie tego producenta. Na jej laminacie umieszczone zostało osiem gniazd pamięci DDR3. W każdym z nich możemy obsadzić moduły o pojemności do 16 GB, co daje maksymalnie 128 GB pamięci RAM. Oficjalnie najszybsze obsługiwane zestawy mogą pracować z częstotliwością 1600 MHz, natomiast płyta wspiera również układy o wyższych taktowaniach do 2400 MHz włącznie. Za stabilną pracę podkręconego procesora oraz pamięci odpowiada 14-fazowa (10 Vcore + 2 kontroler pamięci + 2 CPU VTT) sekcja zasilania współpracująca z technologią APS (ang. Active Phase Switching). Aby uprzyjemnić zmagania z podkręcaniem procesorów na płycie X79A-GD65 (8D) umieszczono przyciski OC Genie służący do automatycznego podkręcania, Direct OC (podnoszenie/opuszczanie Base clock ), Power, reset oraz Clear CMOS. Jest tu także wyświetlacz kodów POST oraz przełącznik między jednym z dwóch BIOS-ów płyty. Warto wspomnieć również o umieszczeniu na laminacie punktów pomiarowych napięć najważniejszych komponentów a także o złączu do obejścia zabezpieczenia termicznego w czasie chłodzenia LN2. Są tu także piny dla modułów Voice Genie oraz MultiConnect.

Pod względem średniej wydajności karty LAN płyta MSI plasuje się na ostatnim miejscu z transferami średnimi na poziomie 46,6 MB/s.

Pod względem średniej wydajności karty LAN płyta MSI plasuje się na ostatnim miejscu z transferami średnimi na poziomie 46,6 MB/s.

Do chłodzenia X79A-GD65 (8D) wykorzystany został w pełni pasywny system. W jego skład wchodzą dwa radiatory (widoczne na powyższym zdjęciu) umieszczone na sekcji zasilania oraz chipsecie. Nie zostały one połączone ze sobą rurką heat-pipe jak to ma miejsce w niektórych rozwiązaniach konkurencji.

Na laminacie znajdziemy pięć złączy (3 x16, 2 x8) będące w stanie obsłużyć karty graficzne w trybach CrossFireX oraz SLI. Trzy pierwsze są zgodne z najnowszym standardem PCI Express 3.0 natomiast dwa x8 ze starszym – PCI-E 2.0. W przypadku wykorzystywania trzech kart producent zaleca podłączenie dodatkowego kabla zasilającego do złącza molex w celu uzyskania stabilnego zasilania. Dodatkowo jest tu również przeznaczony dla kart rozszerzeń slot PCI-E.

Osoby posiadające w swojej kolekcji więcej niż dwa nowe dyski SATA 6 Gb/s również nie będą zawiedzione. Oprócz obsługiwanych standardowo przez chipset Intel X79 dwóch złączy SATA nowej generacji oraz czterech starszej, na laminacie X79A-GD65 (8D) miejsce znalazł kontroler ASMedia ASM1061, dzięki któremu otrzymujemy dwa dodatkowe złącza SATA 6 Gb/s. Na płycie niestety zabrakło wyjść eSATA które producent oferuje jedynie w postaci dodatkowego śledzia. Wadą tego rozwiązania jest konieczność przeciągnięcia kabli SATA przez całą obudowę oraz podłączenie ich do płyty czym blokujemy sobie dwa złącza.

Wśród pozostałych kontrolerów warto wspomnieć o układzie sieciowym – Intel 82579V, a także kontrolerze Firewire 1394a.

PCMark 7 najwyżej ocenił wydajność platformy zbudowanej na bazie płyty Intel DX79SI.

PCMark 7 najwyżej ocenił wydajność platformy zbudowanej na bazie płyty Intel DX79SI.

Na tylnym panelu znajdziemy ilość złączy w pełni wystarczającą normalnemu użytkownikowi. Umieszczone tam zostało aż osiem portów USB 2.0 i zaledwie dwa nowsze USB 3.0 Bogaty jest wachlarz wyjść audio. Oprócz standardowych analogowych, jest tu również optyczne cyfrowe oraz cyfrowe elektryczne. Dodatkowo na tylnym panelu płyty znalazło się jedno złącze Firewire.

W opakowaniu oprócz wspomnianego wyżej śledzia z dwoma złączami eSATA, umieszczone zostały także kable SATA (6 sztuk), śledź z dwoma złączami USB 3.0, dwie przejściówki zasilania molex -> SATA Power, mostek SLI oraz płyta ze sterownikami.

Wysoko wydajność platformy MSI ocenił PassMark.

Wysoko wydajność platformy MSI ocenił PassMark.

Podobnie jak i przypadku pozostałych płyt tego producenta produkty z chipsetami X79 wykorzystują graficzny BIOS UEFI. Co ciekawe wśród oprogramowania dołączonego na płycie znajdziemy aplikację Click BIOS II umożliwiającą pełną kontrolę nad płytą z poziomu systemu Windows. Jak przystało na nowoczesny produkt Click BIOS II przystosowany został do obsługi za pomocą myszki, bądź ekranu dotykowego. Zarówno praca w UEFI jak również w aplikacji jest bardzo przyjemna, a najważniejsze dla overclockerów opcje pogrupowane są bardzo intuicyjnie.

Dawno niewidzianą, a wyjątkowo przydatną aplikacją, jest MSI Winki 3. Oferuje nam ona możliwość korzystania z najpopularniejszych funkcji, takich jak: surfowanie po Internecie, dostęp do poczty i komunikatora, przeglądanie zdjęć czy nawet pracy w arkuszach kalkulacyjnych oraz edytorach tekstu.

Pobór mocy w czasie spoczynku zdecydowanie najlepiej wypadł na konstrukcji MSI wyposażonej w bardzo dobrze działającą tecnologię APS.

Pobór mocy w czasie spoczynku zdecydowanie najlepiej wypadł na konstrukcji MSI wyposażonej w bardzo dobrze działającą tecnologię APS.

Pod względem wydajności płyta wraz z zainstalowanymi na niej komponentami oferuje dość przeciętne wyniki. Są one średnio o 4% gorsze od najwydajniejszej obecnie w naszym zestawieniu konstrukcji Intel DX79SI.

MSI X79A-GD65 (8D) dzięki swojej rozbudowanej konstrukcji oraz funkcjonalnemu UEFI zajmuje w naszym rankingu pierwsze miejsce. Jednak nie to jest najważniejsze… Przy stosunkowo niskiej cenie, jak na produkt z górnej półki, jest to to jednocześnie najbardziej opłacalny zakup wśród znajdujących się obecnie w rankingu płyt LGA2011!

Grzegorz Glonek

MSI X79A-GD65 (8D)

PLUSY:

14-fazowa sekcja zasilania
Podwójny UEFI BIOS
Złącza PCI-Express w standardzie 3.0
Wszystkie możliwe wyjścia audio
Liczne udogodnienia dla overclockerów
Przystępna cena

MINUSY:
Brak natywnych złączy eSATA
Tylko jedno złącze dla kart rozszerzeń