Niewidzialny kask rowerowy!

Mimo obowiązku jeżdżenia na rowerze w kasku rowerowym, wielu z nas to ignoruje. Bo niewygodne, bo wyglądamy śmiesznie. Dla niektórych kończy się to tragicznie. Z myślą o tych osobach powstał Hövding.

Hövding bardziej przypomina poduszkę powietrzna niż tradycyjny kask rowerowy. Podczas jazdy jest praktycznie niewidoczny, jeżeli odpowiednio się ubierzemy. Na ramionach mamy coś w rodzaju ochraniacza na szyję z wbudowanymi bateriami, akcelerometrami i żyroskopami. Do czego one służą? W momencie wypadku owe czujniki wykrywają gwałtowną zmianę położenia a następnie błyskawicznie wypełniają nylonową poduszkę powietrzną helem, która tworzy ochronny kaptur wokół naszej głowy.

Ów wynalazek to nic innego jak… praca dyplomowa dwójki szwedzkich studentek: Anny Haupt i Terese Alstinat, którym udało się uzyskać fundusze na badania w wysokości dziesięciu milionów dolarów. Hełm niestety nie jest tani: kosztuje 600 dolarów i jest jednorazowy.

The Invisible Bicycle Helmet | Fredrik Gertten from Focus Forward Films on Vimeo.

Aktualizacja:

W tekście zastosowałem skrót myślowy, który wyjaśniłem w komentarzach. Sądząc jednak po ich ilości, to ja się nieczytelnie wysłowiłem. Rzecz jasna, kask nie jest prawnie obowiązkowy w Polsce. Jest natomiast niezbędny, by uniknąć poważnych obrażeń w razie ewentualnego wypadku. Jeżeli ktoś inaczej zrozumiał moje słowa, serdecznie przepraszam.

0
Źródło: TechCrunch
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.