Przykład oszukańczej strony zachęcającej do oglądania Igrzysk Olimpijskich na żywo

Oszustwa wykorzystujące transmisje online z Igrzysk Olimpijskich

Pojawiły się kampanie cyberprzestępcze nakłaniające do płacenia za oglądanie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.

Kiedy ma miejsce ważne wydarzenie, pojawiają się nowe możliwości dla cyberprzestępców, zwłaszcza tych, którzy opracowują ataki oparte na socjotechnice, czyli umiejętności skutecznego oddziaływania na ludzi lub społeczeństwo.

Obecnie cały świat śledzi relacje telewizyjne z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. Zainteresowanie tą imprezą jest tak duże, że cyberprzestępcy natychmiast skorzystali z okazji i przeprowadzili wiele kampanii promujących płatne programy telewizyjne online, które rzekomo pozwalają użytkownikom oglądać transmisje z Igrzysk Olimpijskich na żywo przez Internet. Większość oszukańczych stron posiada tytuł:

„Best way to watch London 2012 Olympics online live stream HD”

lub „London 2012 Live Streaming” .

Przykład oszukańczej strony zachęcającej do oglądania Igrzysk Olimpijskich na żywo
Przykład oszukańczej strony zachęcającej do oglądania Igrzysk Olimpijskich na żywo

W przypadku tego rodzaju oszustw, cyberprzestępcy tworzą strony internetowe, które wydają się bardzo atrakcyjne: niektóre nawet wyglądają niezwykle profesjonalnie i użytkownik ma wrażenie, że ma dostęp do relacji na żywo. W momencie kliknięcia dostarczonego odsyłacza użytkownik przechodzi przez szereg przekierowań (oglądając po drodze mnóstwo reklam), aż w końcu trafia na witrynę, na której może dokonać płatności w wysokości 49,95 dolarów amerykańskich, aby rozpocząć oglądanie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich.

Strona, na której ofiara cyberprzestępców ma zapłacić za oglądanie transmisji telewizyjnej
Strona, na której ofiara cyberprzestępców ma zapłacić za oglądanie transmisji telewizyjnej

W okresie od 22 do 30 lipca analitycy z Kaspersky Lab zarejestrowali ponad 80 szkodliwych domen internetowych stosujących tę samą metodę oszustwa. Ofiary pochodzą ze 100 różnych krajów, a najwięcej mieszka w Indonezji i Stanach Zjednoczonych. Cyberprzestępcy wciąż są bardzo aktywni, a ich kampanie ciągle trwają.

Aby móc rozpoznać oszustwa cyberprzestępców i nie wpaść w pułapkę, warto dowiedzieć się, na czym polega socjotechnika. Wiele cennych informacji na ten temat zawiera artykuł „Login i hasło raz proszę!” (http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=531), autorstwa Macieja Ziarka, eksperta z Kaspersky Lab Polska. Ponadto, fani sportu poszukujący informacji o Igrzyskach Olimpijskich powinni odwiedzać tylko oficjalne strony internetowe, takie jak http://www.london2012.com, oraz zaufane portale informacyjne. Warto także dodać, że niektórzy oficjalni nadawcy transmisji z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie (http://www.olympic.org/content/broadcaster-home/) oferują bezpłatną możliwość oglądania tej imprezy online.