Przystępna moc

Przystępna moc

Firma Chieftec na naszym rynku kojarzy się głównie z obudowami i zasilaczami. Do testów w naszym laboratorium trafił zasilacz przeznaczony dla użytkowników szukających rozwiązań o przystępnej cenie i z odpowiednim zapasem mocy. Model CTG-750C jest najmocniejszy z serii A80.

Zasilacz ma częściowo modułowo dołączane kable. Te konieczne do zasilania płyty głównej są zamontowane na stałe. Reszta jest modułowa i wpinamy tylko niezbędne, dzięki czemu ograniczymy plątaninę kabli w obudowie peceta co zawsze pozytywnie wpływa na cyrkulację powietrza chłodzącego wewnątrz. Podłączymy zasilanie do czterech urządzeń z wejściem Molex, sześć do SATA, dwa Floppy i PCI Expres ośmio-pinowych (6+2). Jak na tą moc jednostki zasilającej można by oczekiwać możliwości podłączenia przynajmniej czterech kabli PCIe. Za to jak zwykle producent nie oszczędzał na długości przewodów. Wszystkie kable z wtyczkami mają po 75 cm długości, jedynie przewody do zasilania karty PCIe po 45 cm.

Urządzenie posiada certyfikat sprawności energetycznej 85+. Oznacza to, że jego sprawność waha się w granicach 85-89% przy obciążeniu rzędu 20-100% i napięciu na wejściu wynoszącym 230 V. Ponadto ma także certyfikat ATI Crossfire i Nvidia SLI wiec z powodzeniem może współpracować z co najmniej dwiema kartami graficznym GeForce lub Radeon. Oczywiście ma także wszelkie zabezpieczenia przed dużym obciążeniem, zbyt niskim i wysokim napięciem, nadmierną temperaturą, itp. Do tego jak w całej serii możemy liczyć na aktywną poprawę współczynnika mocy (PFC).

Podczas pracy zasilacz zachowuje się dość cicho. AFC, czyli automatyczna kontrola prędkości obrotowej wentylatora dodatkowo poprawia kulturę pracy układu chłodzenia. Możemy liczyć, że przy mniejszych obciążeniach wiatrak nie będzie generował hałasu. Cena jak na tej mocy zasilacz całkiem rozsądna. Jednym słowem jak zwykle u tego producenta – solidna kontrukcja.

Robert Dutkiewicz

Chieftec CTG-750C A80

Moc maksymalna: 750W
Typ PFC: aktywne
Chłodzenie: aktywne, 1 x 120 mm
Łączna ilość złączy Molex/SATA/Floppy/PCI Express 6-8 pin: 4/6/2/2
Rozmiary: 140×150×87 mm
Gwarancja: 24 miesiące

PLUSY:

Odpinane i dość długie kable
Wysoka sprawność
Aktywne PFC

MINUSY:
Tylko dwa złącza 6+2 pin PEG

Sprzęt do testów dostarczyła firma:Chieftec
Sugerowana cena producenta: 400 zł