Samsung ATIV S, oficjalnie pierwszy smartfon z Windows Phone 8

Nowa generacja smartfonów z Windows Phone właśnie stała się faktem. ATIV S jest pierwszym urządzeniem, które działa pod kontrolą nowego mobilnego systemu Microsoftu. Zmian jest całkiem dużo.
Samsung ATIV S, oficjalnie pierwszy smartfon z Windows Phone 8

Po pierwsze wyświetlacz. Do tej pory WP obsługiwał 800×480 pikseli, nowy Samsung ma ekran 1280×720 pikseli – tak samo, jak w Galaxy S III. Gabaryty również się zmieniły, ekran ma 4,8 cala. Jest to Super AMOLED Plus pokryty warstwą ochronną Gorilla Glass 2.

Jak dotąd, smartfony z WP obsługiwały układy 1-rdzeniowe, maksymalnie 1,4 GHz. Tu znajdziemy układ 2-rdzeniowy działający z częstotliwością 1,5 GHz. Dwukrotnie więcej jest też pamięci RAM – 1 GB. Pamięć flash – 16 lub 32 GB, ale pojawił się w końcu slot kart micro SD. Reszta parametrów to aparat 8 Mpix (tył) oraz 1,9 Mpix (przód).

ATIV S jest dosyć smukły – ma zaledwie 8,7 mm, pomimo czego udało się w nim zmieścić baterię o pojemności 2300 mAh. To w połączeniu z procesorem Qualcomm wykonanym w 28 nm może dać przyzwoity czas pracy bez ładowania.

Pozostaje jeszcze niejasna kwestia wykonania – choć urządzenie wygląda na metalowe, raczej takim nie jest. Sugeruje to waga wynosząca ledwie zaledwie 135 g, to tylko 2 więcej od plastikowego Galaxy S III.