20 TB dla profesjonalistów

20 TB dla profesjonalistów

NetStor NR710C jest zewnętrzną, stacjonarną macierzą RAID umożliwiającą montaż w jej wnętrzu i zintegrowaną pracę pięciu dowolnej wielkości dysków SATA. Urządzenie oferuje szereg profesjonalnych rozwiązań dzięki, którym jest w stanie zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa przechowywanych wewnątrz danych w parze z łatwością administrowania.

Solidna obudowa NR710C jest wykonana z aluminium. Wyjątek stanowi frontowy panel z fortepianowego plastiku o wysokim połysku oraz wyświetlacz, przyciski i kieszenie na dyski. NR710C dostępny jest także w wersji z białym panelem dla użytkowników Mac. Zamykane kieszenie wraz z parą kluczy umożliwiają w razie potrzeby szybką wymianę dysków, również podczas pracy (hot-swap), a ich zamknięcia zapewniają fizyczną ochronę przed dostępem osób nieupoważnionych.

Na każdej z kieszeni dwie kolorowe diody sygnalizacyjne informują o stanie pracy i kondycji nośników, sygnalizując ew. wystąpienie problemów z poszczególnymi dyskami. Urządzenie obsługuje dyski SATA 3 i 6 Gb/s, bez ograniczenia pojemności. Dzięki temu obecnie możliwy jest już montaż pięciu dysków 4 TB, co pozwala zbudować w zależności od wyboru trybu RAID magazyn o maksymalnej wielkości niemal 20 TB – faktycznie 5 x 3725 GB (w RAID 0 lub JBOD). Wewnętrzny kontroler macierzy obsługuje RAID 0,1,3,5,10, JBOD oraz klonowanie. Urządzenie automatycznie wykrywa włożenie i wyjęcie dysku twardego, a także jeśli zajdzie taka konieczność automatycznie odbudowuje zawartość uszkodzonego dysku, po jego wymianie. Kieszenie przewidziane są na dyski magnetyczne formatu 3,5 cala. W przypadku potrzeby zamontowania wewnątrz dysków 2,5-calowych trzeba zaopatrzyć się we własnym zakresie w odpowiednie ramki mocujące.

Od frontu, poniżej kieszeni i logo producenta umieszczono przycisk włącznika. Wokół wyświetlacza rozmieszczono po prawej stronie trzy diody LED sygnalizujące działanie urządzenia (PWR) oraz kontrolki: temperatury (TEMP) i wentylatora (FAN). W razie wystąpienia problemów diody zmieniają kolor, a administrator oprócz ostrzeżeń świetlnych zostaje poinformowany o zdarzeniu również głośnym sygnałem dźwiękowym. Dźwięk jest na tyle głośny i nieprzyjemny, że trudno go zignorować – na szczęście dla administratora, obok wspomnianych LED umieszczono przycisk Mute, którym można wyciszyć alarm przed przystąpieniem do usuwania problemów. Po lewej stronie monochromatycznego, podświetlanego na niebiesko wyświetlacza, umieszczono cztery przyciski, dzięki którym administrator ma możliwość wprowadzenia wybranych przez siebie ustawień konfiguracyjnych macierzy. Konfiguracja RAID i monitorowanie urządzenia może odbywać się także przy pomocy przyjaznego użytkownikowi interfejsu GUI z dowolnego komputera zdalnego w sieci. Z tyłu obudowy znajduje się gniazdo zasilania – zasilacz jest wbudowany w urządzenie. Jest też głośnik sygnalizatora alarmowego, gniazdo zabezpieczenia antykradzieżowego Kensington lock oraz wentylator chłodzący dyski wewnątrz.

Do chłodzenia użyto wentylatora 90 mm x 90 mm – podobnie jak w przypadku dysków, jest on szybko wymienialny. Istotna z punktu widzenia chłodzenia dysków oraz generowanego hałasu jest też automatyczna regulacja obrotów, szybkość pracy jest płynnie dostosowywana do aktualnych potrzeb. Zmierzyliśmy w komorze bezechowej jaki poziom szumu wytwarza urządzenie w poszczególnych trybach pracy. Podczas uruchamiania macierzy i rozpędzania dysków, przez niespełna kilka sekund hałas osiągał 46 dB (6,3 sona), po czym w trybie jałowym średni poziom wynosił 39,6 dB (2,5 sona). Odczytując lub zapisując dane urządzenie generowało hałas na poziomie średnio 41,1 dB (2,7 sona). Biorąc pod uwagę, że wykorzystano standardowy wentylator jest to poziom zadawalający, który w razie potrzeby można obniżyć zmieniając wiatrak na cichszy.

Wracając do tyłu obudowy, znajdziemy tam jeszcze przełącznik obsługi dysków – wybór pojemności do 2 TB lub powyżej 2 TB, a także cztery gniazda transmisji danych: USB 3.0, eSATA oraz 2x FireWire800. Nośnik wyposażono w komplet interfejsów, dzięki którym jest w stanie zapewnić szybkie przesyłanie danych pracując w każdym środowisku systemowym (PC, Mac, Linux). Obudowa wraz z pięcioma dyskami ważyła ponad 8 kg (8086 g). By zapewnić jej stabilność i wytłumić drgania od spodu umieszczono cztery duże, silikonowe podstawki.

Konfiguracja, zarządzanie i monitorowanie NR710C są intuicyjne, przyjazne użytkownikowi. Niezbędne ustawienia można wprowadzić dzięki wspomnianemu wcześniej wyświetlaczowi LED oraz przyciskom obsługi bezpośrednio na obudowie lub korzystając z aplikacji dostarczanej przez producenta.

Dzięki aplikacji HW RAID Manager administrator dysponuje niezbędnymi narzędziami do zarządzania macierzą. Z poziomu aplikacji można skasować i utworzyć RAID, zaktualizować firmware urządzania, zaszyfrować dane, sprawdzić ilość wolnej przestrzeni, ustalić czas po jakim urządzenie przechodzi w tryb uśpienia, wyciszyć alarm, podejrzeć historię zdarzeń.

Nawiasem mówiąc kontroler macierzy jest szybki, konfiguracja RAID-u 5 z pięciu dwu-terabajtowych dysków, które brały udział w testach zajęła mu zaledwie 20 s. RAID 5 ze względu na mniejszą niż w Mirrorze (RAID 1) stratę pojemności oraz niewiele mniejszą niż w Stripe (RAID 0) szybkość jest rozwiązaniem optymalnym do przechowywania danych w warunkach domowych.

Monitoring obejmuje temperaturę, obroty wentylatora, zasilanie, informację o kondycji poszczególnych dysków uzyskane ze S.M.A.R.T.

Administrator ma także możliwość monitorowania macierzy na bieżąco, korzystając z opcji Email Alert, dzięki której na swoją skrzynkę natychmiast uzyska informacje o najistotniejszych zdarzeniach dotyczących pracy u rządzenia.

Szybkość transferu danych na poszczególnych interfejsach sprawdzona w naszym laboratorium pokrywa się z podanymi przez producenta.

NetStor NR710C jest urządzeniem, dla którego przewidziano kilka zastosowań. Przede wszystkim, dzięki dużej przestrzeni na dane uzyskanej w RAID 0 lub JBOD jaką potrafi zaoferować sprawdzi się we współpracy z rejestratorami obrazu (DVR) oraz w systemach wizyjnego monitorowania obiektów. Dostęp do danych przechowywanych na dyskach jest odpowiednio ograniczony (klucz, szyfrowanie) i monitorowany, co ogranicza ewentualną możliwość usunięcia czy przetworzenia fragmentów zarejestrowanego materiału bez wiedzy administratora. Oferując dużą przestrzeń i szybki transfer danych NR710C może być także odpowiednim w warunkach domowych narzędziem do montażu materiałów video o wysokiej rozdzielczości. Daje możliwość płynnego edytowania nawet dość dużego materiału bez “przycięć”. Odpowiednim zadaniem dla macierzy, pracującej w trybie RAID 5 czy RAID 1, będzie też obsługa kopii bezpieczeństwa domowych i firmowych archiwów danych. NetStor

NR710C pomoże uporządkować i zebrać w jedno miejsce rozrzucone po kartach pamięci, pendrive, płytach CD-DVD czy dyskach zewnętrznych archiwa dokumentów, fotografii i nagrań audio-video, a użyta w tych trybach pracy macierzy multiplikacja danych zapewni ich bezpieczeństwo w razie uszkodzenia, któregoś z dysków. Tylko awaria kilku dysków w tym samym czasie np.: na skutek problemów z zasilaniem grozi katastrofą, czyli bezpowrotną utratą danych. Nie jest to na szczęście sytuacja codzienna, aczkolwiek możliwa, tak więc dodatkowe zaopatrzenie macierzy w zasilacz awaryjny (UPS) jest jak najbardziej zasadne. UPS znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia pamięci masowych i utraty danych na skutek zakłóceń i zaniku napięcia wejściowego. Macierz NetStor NR710C jest w swojej grupie urządzeniem wysokiej klasy, które oceniamy bardzo dobrze za wykonanie i możliwości. Nie jest jednak sprzętem tanim. Największą konkurencją dla tego typu urządzeń jak NR710C, jak również niekiedy dla komputerów stacjonarnych są ogromnie funkcjonalne i coraz bardziej popularne wśród użytkowników domowych dyski sieciowe NAS. Przejmują one coraz częściej rolę domowego centrum rozrywki oraz banku danych, a ceny mniej rozbudowanych modeli są dużo niższe od NetStor-a NR710C.

Arkadiusz Uriasz

NetStor NR710C

Interfejsy: USB 3.0, 2x FireWire800, eSATA z powielaniem portów
Obsługa dysków SATA: 3 i 6 Gb/s
Funkcjonalność: Obsługa RAID 0,1,3,5,10, JBOD i klonowania.
Obsługa dysków o pojemności powyżej 2 TB.
Chłodzenie: Pojedynczy wentylator (hot-swap)
Zasilanie: Wbudowany zasilacz 220 W.
Wymiary: 231 x 156 x 229 mm
Waga: 5 kg.
Gwarancja:24 miesiące

PLUSY:

Wykonanie
Możliwości

MINUSY:
Wysoka cena

Sprzęt do testów dostarczył: Microstar
Sugerowana cena: 2110 zł (bez dysków)