Canon Ixus 510 HS – designerski maluch z potężnym zoomem i modułem WLAN

Szykowna obudowa “na wysoki połysk”, moduł komunikacji bezprzewodowej i ekran dotykowy to cechy wyróżniające Canona Ixus 510 HS spośród masy aparatów kompaktowych. Test pokazuje, czy zastosowane w nim rozwiązania sprawdzają się w praktyce
Canon Ixus 510 HS – designerski maluch z potężnym zoomem i modułem WLAN

Canon Ixus 510 HS: Kanciasta obudowa, poręczne wymiary i naprawdę potężny zoom.

Canon Ixus 510 HS: Kanciasta obudowa, poręczne wymiary i naprawdę potężny zoom.

Fortepianowy lakier podkreśla chłodne wzornictwo kanciastej obudowy, przy czym ocena wyglądu lustrzanych powierzchni jest rzeczą gust. Całą tylną ścianę aparatu zajmuje 3,2-calowy ekran dotykowy, zapewniający wyraźny obraz dzięki rozdzielczości 461000 punktów. Na górze obudowy znajdziemy regulator zoomu zintegrowany ze spustem migawki, włącznik oraz przyciski do przeglądania zrobionych zdjęć i filmów – pozostałe przyciski zastąpiono sterowaniem dotykowym. Tymczasem wyświetlane menu jest przemyślane, ale aparat reaguje na polecenia dość wolno – jeśli w ogóle. Obsługa aparatu wymaga więc cierpliwości i czasu.

12-krotny zoom, praktyczny moduł WLAN

Obiektyw zmiennoogniskowy umożliwia 12-krotne przybliżenie. Zakres dostępnych ogniskowych sięga od 28 mm w (szeroki kąt; ekw. dla małego obrazka) do 336 mm (tele; ekw. dla małego obrazka). Podczas fotografowania możemy liczyć na pomoc stabilizatora obrazu.

Ixus 510 HS dysponuje modułem WLAN. Dzięki niemu możemy łączyć się bezpośrednio ze smartfonem czy tabletem, komputerem bądź innym aparatem Canon wyposażonym w odpowiedni nadajnik. Przesyłanie zdjęć jest możliwe, kiedy oba urządzenia są zalogowane do tej samej sieci bądź utworzono między nimi bezpośrednie połączenie (sieć typu ad hoc). Po jednorazowej konfiguracji z użyciem komputera możemy też bezpośrednio publikować zdjęcia na Facebooku lub wysyłać je pocztą elektroniczną. Funkcja łączenia się z Siecią ma duży potencjał, ale na początku trzeba poświęcić sporo czasu na jej konfigurację i lekturę obszernej 58-stronicowej obsługi modułu WLAN.

Jeśli chodzi o tryb filmowania, życzylibyśmy sobie możliwości kręcenia dłuższych klipów – aparat przerywa nagrywanie w rozdzielczości Full HD już po 10 minutach. Pomijając tę niedogodność, Ixus 510 HS dobrze sprawdza się w roli kamery. Filmom towarzyszy dźwięk stereo, a podczas do dyspozycji jest zoom i autofokus. Dane są zapisywane na mikroskopijnej karcie pamięci Micro SDHC.

Ostre zdjęcia o rozdzielczości 10 megapikseli

Ixus 510 HS jest wyposażony w 10-megapikselową matrycę CMOS, osiągającą dobre wyniki w laboratoryjnych pomiarach rozdzielczości (1127 par linii na wysokość obrazu przy ISO 100, 1010 par linii przy ISO 800). Spadek ostrości przy krawędziach obrazu wynosi tylko 17 procent. Powyżej czułości ISO 400 na pełnowymiarowych zdjęciach oglądanych na ekranie komputera widać wyraźny szum (wskaźnik Visual Noise: 2,5), za to detale są wiernie odwzorowane aż do czułości ISO 800. Nawet jeśli wyniki pomiarów wskazują na lekką nieostrość, rzeczywiste zdjęcia zrobiły na ekspertach bardzo dobre wrażenie.

Szybkość autofokusa jest stawia Ixusa 510 HS na granicy zdolności do rejestracji spontanicznych zdjęć: opóźnienie spustu migawki w zakresie szerokokątnym sięga 0,48 s. W zakresie tele wydłuża się ono do 0,75 s. Testowaliśmy też aparaty, które uruchamiają się szybciej od Canona, który potrzebuje na to 2,3 s. W trybie zdjęć seryjnych możemy rejestrować 2,1 klatki na sekundę – bez ograniczenia długości serii. Prądożerny wyświetlacz dotykowy całkowicie wysysa energię z akumulatora już po wykonaniu od 100 do 380 zdjęć. W zestawie znajdziemy zewnętrzną ładowarkę nowych, zaokrąglonych akumulatorów typu NB-8L

Podsumowanie

Canon Ixus 510 HS dysponuje obiektywem z mocnym 12-krotnym zoomem i jest zamknięty w bardzo poręcznej i eleganckiej obudowie. Ten model sprawdzi się na imprezach, gdzie pozwoli nie tylko zadać szyku, ale też zrobić naprawdę dobre zdjęcia. Co prawda autofokus w zakresie szerokokątnym radzi sobie w spontanicznych sytuacjach, ale mógłby działać szybciej. Obsługa oparta na licznych trybach automatycznych jest dopasowana do potrzeb okazjonalnych fotografów. Duży ekran wyświetla wyraźny obraz, jednak opornie reaguje na dotyk. Moduł WLAN to użyteczny dodatek, ułatwiający wysyłanie zdjęć do smartfonów i innych urządzeń – pod warunkiem że przejdziemy przez skomplikowaną procedurę konfiguracji.

Alternatywa

Poręczny i wyposażony w obiektyw z dużym zoomem jest też Sony Cyber-shot DSC-WX100. Szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy umożliwia 10-krotne powiększenie, a obudowa jest jeszcze mniejsza i bardziej poręczna, niż w przypadku Canona. Sony oferuje wiele trybów automatycznych i użyteczny tryb filmowania. Wybierając ten model, możemy też sporo zaoszczędzić – WX100 kosztuje ok. 900 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Canon IXUS 510 HS

Stylowy i poręczny aparat z dużym zoomem. Jakość zdjęć jest wysoka, ale dotykowy wyświetlacz reaguje ociężale.

PLUSY:

Wysoka jakość zdjęć
Solidnie wykonana obudowa
Moduł WLAN do wygodnej transmisji zdjęć

MINUSY:
Mało wytrzymały akumulator
Powolne reakcje ekranu