Celebryci wykorzystani do ataków typu phishing

Popularnością Jojo posłużyli się oszuści chcący wyciągnąć dane od użytkowników znanego we Francji dużego serwisu internetowego. W tym celu przygotowali fałszywą witrynę ze zdjęciem gwiazdy i treściami promującymi jej twórczość, która była łudząco podobna do prawdziwego portalu. Przestępcy liczyli, że znana osoba przyciągnie wielu użytkowników, którzy postanowią zalogować się do serwisu i tym samym zostawić im swoje dane. Co ciekawe, po logowaniu na fałszywej stronie, użytkownicy byli logowani do właściwego serwisu.
Celebryci wykorzystani do ataków typu phishing

Justin Bieber został z kolei wykorzystany do kradzieży tożsamości użytkowników jednej z sieci społecznościowych. W tym wypadku po wpisaniu danych użytkownicy byli kierowani do prawdziwej strony społeczności piosenkarza, co miało utrzymać wrażenie, że cały proces był od początku do końca prawidłowy. Wszystkie fałszywe strony korzystały z darmowych serwisów hostingowych.

Ataki typu phishing bez odpowiedniego pakietu antywirusowego, np. Norton 360, są trudne do wykrycia, jednak stosując się do poniższych porad specjalistów można ograniczyć ryzyko:

  • Nie klikaj na podejrzane linki w wiadomościach email
  • Nie podawaj danych personalnych odpowiadając na wiadomości email
  • Nie wprowadzaj danych personalnych na wyskakujących na ekranie stronach lub oknach (pop-up)
  • Upewnij się, że strona, na którą wprowadzasz dane jest szyfrowana z certyfikatem SSL, co objawia się symbolem kłódki w przeglądarce, adresem zaczynającym się od liter https lub zielonym paskiem adresu.