Intel: szybsze, cieńsze, lżejsze i chłodniejsze ultrabooki dzięki nowym procesorom

Główny dyrektor ds. produktów w Intel Corporation wyjaśnił, jak procesory o niskim poborze energii, zaczynając od czwartej generacji rodziny Intel Core dostępnej w przyszłym roku, wyznaczą nowy standard mobilnego przetwarzania danych i pozwolą na stworzenie innowacyjnych urządzeń Ultrabook, komputerów z obracanymi ekranami oraz tabletów.
Intel: szybsze, cieńsze, lżejsze i chłodniejsze ultrabooki dzięki nowym procesorom
David Perlmutter zapowiada zupełnie nowe Ultrabooki

David Perlmutter zapowiada zupełnie nowe Ultrabooki

Przemawiając na konferencji Intel Developer Forum w San Francisco, David (Dadi) Perlmutter powiedział, że w czwartej generacji procesorów Intel Core opartej na mikroarchitekturze “Haswell” przy zachowaniu wysokiej wydajności, Intel ograniczył jałowy pobór energii ponad 20-krotnie w porównaniu z drugą generacją procesorów. Stwierdził też, że Intel doda do swoich planów produktowych nową linię układów o jeszcze niższym poborze energii, która będzie bazować na tej samej mikroarchitekturze i wejdzie do planów produktowych w 2013 r.

Oba nowe produkty odzwierciedlają nacisk, jaki firma kładzie na obniżanie zużycia energii, aby zapewnić dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym i umożliwić stworzenie nowych, bardziej mobilnych konstrukcji, a jednocześnie zwiększyć wydajność obliczeniową, graficzną i multimedialną.

Kiedy w 2013 r. do Ultrabooków i innych komputerów osobistych trafią 22-nanometrowe procesory Intel Core czwartej generacji, użytkownicy zyskają grafikę Intel HD, nowe instrukcje do szybszego szyfrowania i obliczeń, nowe zabezpieczenia sprzętowe oraz nowe plany zasilania, które przedłużą czas pracy na bateriach.

Aby zachęcić do kolejnych innowacji w mobilnym przetwarzaniu danych, nowe układy Intela o niskim poborze energii oparte na mikroarchitekturze “Haswell” będą początkowo zużywały około 10 watów, co pozwoli na opracowanie cieńszych, lżejszych i wydajniejszych Ultrabooków, komputerów z obracanym ekranem oraz tabletów, które będą działać dłużej na zasilaniu bateryjnym.

Nadchodzący procesor Intel Atom nowej generacji (o kryptonimie “Clover Trail”) to natomiast nowe rozwiązanie typu “system w układzie” (system-on-chip, SoC), zaprojektowane specjalnie pod kątem Windows* 8. Jest wytwarzany w procesie 32-nanometrowym i przeznaczony do lekkich tabletów i komputerów z obracanym ekranem, które długo działają na zasilaniu bateryjnym i zawsze pozostają włączone.