Jest nowy iPhone 5! Ma 7,6 mm grubości, ekran Retina 4″, dwa rdzenie oraz LTE

Wszyscy spodziewaliśmy się, że dzisiejszego wieczora (a konkretniej przedpołudnia na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych) Apple pokaże swój nowy smartfon i firma z Cupertino nie zawiodła. Najpierw jednak pochwaliła się wynikami. 17 milionów sprzedanych iPadów (68 procent rynku). 7 milionów pobrań systemu Mountain Lion. 1 milion klientów każdego dnia w sklepach Apple Store. To tylko niektóre z nich.
Jest nowy iPhone 5! Ma 7,6 mm grubości, ekran Retina 4″, dwa rdzenie oraz LTE
iPhone 5 (żródło: gdgt)

iPhone 5 (żródło: gdgt)

Dziś jednak wszystko kręci się wokół iPhone’a i nowego systemu iOS.

Design

iPhone 5 jest zbudowany w całości ze szkła i aluminium. To najcieńszy i najlżejszy telefon, jaki do tej pory zbudowało Apple – mierzy zaledwie 7,6 mm grubości i waży tylko 112 gramów.

Ekran Retina mierzy 4 cale

i oferuje rozdzielczość 1136 x 640 pikseli, a więc jest znacznie bardziej panoramiczny (szerszy), niż do tej pory, co ma ułatwić zarówno prace, jak i rozrywkę chociażby w postaci wyświetlanych filmów. W kwestii designu niewiele się zmieniło – właściwie tylko tylny panel obudowy wydaje się być inny, niż do tej pory.

Apple przekonuje, że wszystkie 700 tysięcy aplikacji bez najmniejszego problemu współpracuje z nowym wyświetlaczem, bez potrzeby skalowania, rozciągania, czy przycinania. Filmy natomiast wyświetlają się na pełnym ekranie, bez żadnych czarnych pasków. Ekran ma w pełni pokrywać paletę barw sRGB, wzbogacając nasycenie kolorów o 40 procent.

Sprzęt

Nowy iPhone to także superszybka łączność LTE z transferem do 100 Mbps, a do tego wsparcie dla HSPA+. Samsung już zaciera ręce, bo wspominał o pozwach za wykorzystanie opatentowanej technologii LTE w nowym smartfonie Apple. Oprócz tego znajdziemy tu WiFi 802.11 a/b/g/n w dwóch częstotliwościach – 2,4 oraz 5 GHz.

iPhone 5 opiera się na dwurdzeniowym układzie

Apple A6

– dwukrotnie wydajniejszym z dwukrotnie szybszą grafiką, a do tego jeszcze mniejszym od swojego poprzednika. Świetnie radzi sobie z grami, co Apple skrupulatnie zademonstrowało na przykładzie Real Racing 3, gry stworzonej przez EA.

Bateria ma zapewnić do 8 godzin rozmów w trybie LTE, do 10 godzin odtwarzania wideo, do 10 godzin surfowania przez WiFi i nawet do 40 godzin odtwarzania muzyki. To mniej więcej tyle, ile wytrzymywał iPhone 4S.

Fotografia

iPhone 5 wyposażono w 8-megapikselowy aparat z podświetlanym od tyłu czujnikiem, jasnością f/2.4 oraz trybem wykonywania zdjęć przy słabym oświetleniu, ale powiedzmy sobie szczerze – Lumia 920 to to nie jest. Poprawie jednak ulegnie szybkość wykonywania zdjęć – ma być 40 procent szybciej, niż do tej pory. Apple dodaje także nową funkcję panoramy – wystarczy przytrzymać przycisk, obrócić się i gotowe – 28-megapikselowa panorama wygląda naprawdę rewelacyjnie. Oczywiście można także kręcić filmy w rozdzielczości 1080p z ulepszoną stabilizacją obrazu oraz funkcją wykonywania zdjęć podczas kręcenia. Przednia kamera FaceTime HD pozwala na wideorozmowy w HD nawet przez sieć komórkową (nie tylko WiFi).

Złącza

Apple zmieściło w urządzeniu

trzy mikrofony

– z tyłu, z boku i z przodu, dzięki czemu możemy mówić do telefonu z każdej strony. Ulepszono także głośniki oraz dodano system kasowania szumu. Nie ma niespodzianki także w przypadku złącza – jest nowe, mniejsze i nazywa się lightning. Oferuje wyłącznie cyfrowy przekaz. Dla obecnych urządzeń, Apple przygotowało adapter, dzięki któremu użytkownicy podłączą nowy “lightining”.

Cena i data premiery

Premiera iPhone 5 w Polsce zaplanowana jest na 28 września, ale zamówienia składać można już w ten piątek. 16-gigabajtowy model ma kosztować tyle samo, co iPhone 4S na starcie. W Polsce będzie to kwota 2699 złotych .