Jest nowy iPhone 5! Ma 7,6 mm grubości, ekran Retina 4″, dwa rdzenie oraz LTE

Apple pokazało swój nowy telefon

iPhone 5 (żródło: gdgt)

iPhone 5 (żródło: gdgt)

Wszyscy spodziewaliśmy się, że dzisiejszego wieczora (a konkretniej przedpołudnia na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych) Apple pokaże swój nowy smartfon i firma z Cupertino nie zawiodła. Najpierw jednak pochwaliła się wynikami. 17 milionów sprzedanych iPadów (68 procent rynku). 7 milionów pobrań systemu Mountain Lion. 1 milion klientów każdego dnia w sklepach Apple Store. To tylko niektóre z nich.

Dziś jednak wszystko kręci się wokół iPhone’a i nowego systemu iOS.

Design

iPhone 5 jest zbudowany w całości ze szkła i aluminium. To najcieńszy i najlżejszy telefon, jaki do tej pory zbudowało Apple – mierzy zaledwie 7,6 mm grubości i waży tylko 112 gramów.

Ekran Retina mierzy 4 cale

i oferuje rozdzielczość 1136 x 640 pikseli, a więc jest znacznie bardziej panoramiczny (szerszy), niż do tej pory, co ma ułatwić zarówno prace, jak i rozrywkę chociażby w postaci wyświetlanych filmów. W kwestii designu niewiele się zmieniło – właściwie tylko tylny panel obudowy wydaje się być inny, niż do tej pory.

Apple przekonuje, że wszystkie 700 tysięcy aplikacji bez najmniejszego problemu współpracuje z nowym wyświetlaczem, bez potrzeby skalowania, rozciągania, czy przycinania. Filmy natomiast wyświetlają się na pełnym ekranie, bez żadnych czarnych pasków. Ekran ma w pełni pokrywać paletę barw sRGB, wzbogacając nasycenie kolorów o 40 procent.

Sprzęt

Nowy iPhone to także superszybka łączność LTE z transferem do 100 Mbps, a do tego wsparcie dla HSPA+. Samsung już zaciera ręce, bo wspominał o pozwach za wykorzystanie opatentowanej technologii LTE w nowym smartfonie Apple. Oprócz tego znajdziemy tu WiFi 802.11 a/b/g/n w dwóch częstotliwościach – 2,4 oraz 5 GHz.

iPhone 5 opiera się na dwurdzeniowym układzie

Apple A6

– dwukrotnie wydajniejszym z dwukrotnie szybszą grafiką, a do tego jeszcze mniejszym od swojego poprzednika. Świetnie radzi sobie z grami, co Apple skrupulatnie zademonstrowało na przykładzie Real Racing 3, gry stworzonej przez EA.

Bateria ma zapewnić do 8 godzin rozmów w trybie LTE, do 10 godzin odtwarzania wideo, do 10 godzin surfowania przez WiFi i nawet do 40 godzin odtwarzania muzyki. To mniej więcej tyle, ile wytrzymywał iPhone 4S.

Fotografia

iPhone 5 wyposażono w 8-megapikselowy aparat z podświetlanym od tyłu czujnikiem, jasnością f/2.4 oraz trybem wykonywania zdjęć przy słabym oświetleniu, ale powiedzmy sobie szczerze – Lumia 920 to to nie jest. Poprawie jednak ulegnie szybkość wykonywania zdjęć – ma być 40 procent szybciej, niż do tej pory. Apple dodaje także nową funkcję panoramy – wystarczy przytrzymać przycisk, obrócić się i gotowe – 28-megapikselowa panorama wygląda naprawdę rewelacyjnie. Oczywiście można także kręcić filmy w rozdzielczości 1080p z ulepszoną stabilizacją obrazu oraz funkcją wykonywania zdjęć podczas kręcenia. Przednia kamera FaceTime HD pozwala na wideorozmowy w HD nawet przez sieć komórkową (nie tylko WiFi).

Złącza

Apple zmieściło w urządzeniu

trzy mikrofony

– z tyłu, z boku i z przodu, dzięki czemu możemy mówić do telefonu z każdej strony. Ulepszono także głośniki oraz dodano system kasowania szumu. Nie ma niespodzianki także w przypadku złącza – jest nowe, mniejsze i nazywa się lightning. Oferuje wyłącznie cyfrowy przekaz. Dla obecnych urządzeń, Apple przygotowało adapter, dzięki któremu użytkownicy podłączą nowy „lightining”.

Cena i data premiery

Premiera iPhone 5 w Polsce zaplanowana jest na 28 września, ale zamówienia składać można już w ten piątek. 16-gigabajtowy model ma kosztować tyle samo, co iPhone 4S na starcie. W Polsce będzie to kwota 2699 złotych .