mobileMPK – rozkład jazdy zawsze pod ręką.

Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy umiejętność korzystania z komunikacji miejskiej wymagała samozaparcia, nieustannego ćwiczenia pamięci i śledzenia ciągłych zmian rozkładów jazdy? Potem pojawił się internet. A teraz jest jeszcze wygodniej.

Pobierz mobileMPK z Google Play

mobileMPK nie jest odkrywczą aplikacją. Zresztą zacząłem zauważać pewien trend jeśli chodzi o moje użytkowanie smartfonów, a konkretniej: aplikacji mobilnych – rzadko kiedy pojawia się jakaś „odkrywcza” aplikacja, na widok której krzyczę „wow” i cieszę się, że na stałe zagości na moim telefonie. Nawigacja, media społecznościowe, kilka gier, coś do robienia zdjęć, szybkie notatki, przechowywanie plików w chmurze – tak mniej więcej wygląda mój stały zestaw, z którym staram się nie rozstawać na dłużej niż wymaga tego naładowanie telefonu do pełna. Dlatego do testowania i recenzowania nowych aplikacji podchodzę bardzo ostrożnie – większość z tych „nowych, wspaniałych, które zmienią twoje dotychczasowe korzystanie z telefonu” aplikacji okazuje się bezwartościowymi fajerwerkami, które nikomu są do niczego niepotrzebne.

Z mobileMPK na szczęście tak nie jest. Choć aplikacja nie jest bez wad, z pewnością się komuś przyda. W skrócie pisząc: jest to bardzo wygodny sposób na podróżowanie komunikacją miejską w 40 polskich miastach i wyszukiwanie najwygodniejszych połączeń komunikacyjnych. Największym plusem aplikacji jest to, że działa ona w trybie offline– co w pewnych sytuacjach czyni ją niezastąpioną (na przykład w Warszawie, w ścisłym centrum, przy stacji metra Świętokrzyska od 3 lat mogę pomarzyć o dostępie do internetu na moim smartfonie – zagadka: z jakiej sieci korzystam?).

Samo wyszukiwanie połączeń jest bardzo intuicyjne i przejrzyste – wybóru miejsca docelowego i końcowego możemy dokonać na 3 sposoby: wybrać przystanki z listy (wymaga to znajomości nazwy przystanków), wskazać miejsca z których rozpoczynamy/kończymy podróż na mapie (i tu zabawna anegdotka: wersja podstawowa umożliwia korzystanie z mapy tylko przez pierwsze 10 sekund w trybie offline – czas, start!) oraz, w przypadku wyboru przystanku początkowego – zlokalizowanie najbliższego przystanku przy użyciu lokalizacji GPS (która, jak wykazały testy terenowe działa jak chce – to znaczy, że jak ja chciałem z niej skorzystać to nie działała).

Podstawowa wersja mMPK jest darmowa i w porównaniu do wersji PRO zawiera kilka mniej, lub bardziej uciążliwych ograniczeń. Największą z nich jest możliwość wyszukiwania połączeń z tylko jedną przesiadką – jeśli wasze dojazdy są bardziej skomplikowane to należy przemyśleć, czy roczny abonament w wysokości 19,99zł nie uszczupli zbytnio waszego budżetu. Najmniej wynosi oczywiście opłata miesięczna – 4,92zł, która, zgodnie z klasyką marketingu jest oczywiście najdroższą opcją jeśli planujemy długoterminowe korzystanie z aplikacji.

Ponarzekałem, to może teraz o tym co mi się podoba? Interfejs. Jest przejrzyście. Cała ta funkcjonalność jest oczywiście miła, ale w praktyce wygląda to tak, że przed porannym wyjściem do pracy, otwieram mobileMPK i z listy ulubionych przystanków wybieram ten, z którego jeżdżę do pracy i sprawdzam za ile mam autobus. Szkoda, że twórcy nie pomyśleli o funkcji dodawania stałych, ulubionych tras – człowiek ustawiłby sobie, że chce być w pracy o 9 rano, i na przykład 15 minut przed odjazdem autobusu, w którym rozpoczyna swoją podróż do pracy, aplikacja umilałaby poranną kawę alarmem dając tym samym sygnał do wyjścia z domu. Ustalanie miejsca docelowego poprzez wskazanie współrzędnych na mapie też jest całkiem wygodne. Szczególnie w obcym mieście. Szkoda, że darmowa wersja nie oferuje widżetu na pulpit, wtedy korzystanie z aplikacji byłoby jeszcze wygodniejsze.

Pobierzcie, przetestujcie, porównajcie z jakdojade.pl, wybierzcie to co Wam bardziej odpowiada.

Poniżej jeszcze pełna lista obsługiwanych miast:

Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chrzanów, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Głogów, Gniezno, GOP, Gorzów, Jaworzno, Kielce, Konin, Kraków, Lubin, Lublin, Łódź, Mrągowo, Nord Express, Olkusz, Olsztyn, Opole, Piotrków, Płock, Poznań, Racibórz, Radom, Rybnik, Rzeszów, Szczecin, Tarnów, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław

Pobierz mobileMPK z Google Play

Podsumowanie:

  • Cena: bezpłatna (wersja rozszerzona wymaga opłacenia abonamentu)
  • Wymagania: Android 1.6 lub nowszy
  • Rozmiar: 399kb (+rozkłady miast)
  • Podsumowanie: Wygodna wbrew pozorom aplikacja. Najlepiej sprawdza się przy stałych rozkładach jazdy, chociaż użytkownik nie powinien mieć większych problemów z odszukaniem połączenia „w nieznane”
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.