Parallella: 16-rdzeniowy superkomputer za 99 dolarów

Firma Adapteva została założona w 2008 roku i koncentrowała się na tworzeniu energooszczędnych układów RISC. Obecnie jej twórcy założyli na portalu Kickstarter (zajmującym się finansowaniem ciekawych pomysłów) projekt o nazwie Parallella. Jego hasło to “Superkomputer dla każdego”.
Parallella: 16-rdzeniowy superkomputer za 99 dolarów

W skład urządzenia wchodzi 2-rdzeniowy procesor ARM, 1 GB pamięci RAM, czytnik kart MicroSD, 2x USB 2.0, Ethernet 10/100/1000, HDMI. Całość ma działać pod kontrolą Ubuntu. Dobrze, a gdzie ta wydajność? 2-rdzeniowy CPU będzie wspomagany przez coś, co Adapteva określa mianem Epiphany Multicore Accelerator i ten ma mieć od 16 do 64 rdzeni.

W przypadku, gdy zostanie uzbierana kwota 750 000 dolarów – do sprzedaży trafi wersja 16 rdzeniowa. Będzie ona wyprodukowana w procesie 65 nm. Gdy uda się zebrać 3 000 000 dolarów Adapteva wprowadzi do sprzedaży odmianę 64-rdzeniową, która wymaga procesu 28 nm – stąd wyższe koszty.

Jak twierdzi producent – nie obiecuje niemożliwego. W swojej ofercie ma już działające układy 16 i 64-rdzeniowe, jak i działające urządzenia Parallella. Wszystko kosztuje jednak kilkaset dolarów. Zebranie odpowiedniej kwoty i uruchomienie masowej produkcji umożliwi zejście z kosztami do poziomu 99 dolarów (ok. 320 zł).

Czym jest rozwiązanie Epiphany Multicore? Jak twierdzi Adapteva – powstało już 4 lata temu i służy do wspomagania pracy procesora głównego. Wersja 16-rdzeniowa jest ekwiwalentem “klasycznego” procesora o taktowaniu 16 GHz i ma wydajność 26 GFLOPS. Wersja 64-bitowa to odpowiednik układu 45 GHz o wydajności 90 GFLOPS. Architektura umożliwia osiągnięcie wydajności na poziomie 70 GLFOPS z jednego wata.

Szef projektu, Andreas Olofsson zaznacza, że najwolniejszy obecnie superkomputer na liście Top 500 ma wydajność 61 TFLOPS. Klaster składający się ze 100 16-rdzeniowych urządzeń Parallella mógłby zapewnić wydajność na poziomie 10 TFLOPS.

Ponadto Adapteva chce, aby Parallela była dostępna, otwarta i łatwa w użyciu. Wszyscy mają mieć otwarty dostęp do informacji o architekturze i SDK (jak tylko projekt zostanie ufundowany). Ponadto Parallella ma bazować na otwartoźródłowych narzędziach i bibliotekach. Po więcej informacji możecie się udać na stronę projektu Kickstarter, stronę domową Adapteva. Informacje na temat procesorów Epiphany znajdziecie tutaj.