Samsung Galaxy Ace 2 – najlepszy as w rękawie

Samsung wyciąga trzeciego asa. Galaxy Ace 2, wyposażony w dwurdzeniowy procesor i wyświetlacz o przyzwoitej rozdzielczości, wypełnia braki swoich poprzedników, do tego jest atrakcyjny cenowo. Tematem do dyskusji jest aktualizacja do Androida 4.
Samsung Galaxy Ace 2 – najlepszy as w rękawie

Samsung Galaxy Ace 2: konsekwentna kontynuacja.

Po hicie sprzedażowym Galaxy Ace oraz jego mini-aktualizacji Galaxy Ace Plus, Samsung wypuszcza na rynek Ace’a 2 – prawdziwego następcę, który nie posiada minusów poprzednika i ma podobny, kompaktowy format (117×62×11 milimetrów). Zacznijmy od dotykowego ekranu. 3,8-calowy wyświetlacz nowego Samsunga ma przyzwoitą rozdzielczość 800×480 pikseli. W naszym teście wyświetlacza osiąga on całkowicie wystarczające rezultaty w zakresie jasności, kontrastu itp. Pozytywne wrażenie co do jakości ekranu podnosi także ciekawa mechanika dotykowa.

Dwurdzeniowiec i wytrzymałość

W smartfonie Ace biją dwa serca. Dwurdzeniowy procesor, taktowany z częstotliwością 800 MHz, spokojnie sobie radzi ze wszystkimi aplikacjami. Szybkość pracy pozostaje cały czas wysoka. Jedynie przeglądarka czasem się zacina podczas zoomowania za pomocą podwójnego dotknięcia. Szybkość pracy w Sieci zdaje egzamin. Po 3G nasza testowa strona, zajmująca 600 KB, ładuje się w całe 5,2 sekundy. W połączeniu WLAN odbywa się to o około sekundę szybciej. Pochwała należy się za dobry czas pracy na baterii, który – tak jak u poprzedników – zapewnia długie sesje w Internecie. W teście online na pełnej jasności wyświetlacza w pełni naładowana bateria wytrzymuje prawie osiem godzin. W teście rozmowy telefon wytrzymał jednak niecałe sześć godzin. Aby w pełni naładować całkowicie rozładowaną baterię o pojemności 1500 mAh potrzeba jednak prawie trzech godzin.

Duże szanse na aktualizację do ICS

System operacyjny nie stanowi znaczącego kroku naprzód, przynajmniej w momencie zakupu telefonu, bo wówczas telefon pracuje pod kontrolą systemu Android 2.3.6 z lubianym interfejsem Samsunga TouchWiz (wersja 4.0), zapewniającym dodatkowe możliwości personalizacji. Sam system operacyjny jest dobry, ale Android dostępny jest już przecież w wersji 4.1 (Jelly Bean). Póki co Samsung zapowiedział aktualizację do wersji Android 4 alias Ice Cream Sandwich (ICS), ale na razie milczy na temat jej terminu.

Aparat i akustyka

5-megapikselowy aparat Ace’a 2 robi w świetle dziennym ostre zdjęcia. Ostrość pozostaje na dobrym poziomie także w świetle sztucznym, ale temperatura kolorów pozostawia trochę do życzenia. Przy słabych warunkach oświetleniowych obraz jest niestety zaszumiony i rozmyty. Znacznie bardziej dopracowana jest akustyka telefonu. Głos rozmówcy jest bliski, ale trochę wyblakły zarówno po stronie sieci komórkowej jak i stałej. W trybie głośnika głosy obu rozmówców są przytłumione i bardzo oddalone.

Podsumowanie: Udany tuning

Ta reedycja się opłaciła. Samsung podwyższył rozdzielczość wyświetlacza, zainstalował dobry dwurdzeniowy procesor i wyposażył urządzenie w dodatkowy aparat z przodu. Producent zachował mocne strony poprzednika. Tak więc Ace 2 jest pomimo starej wersji Androida wydajnym i wytrzymałym smartfonem w kompaktowym rozmiarze i to za dobrą cenę – około 930 zł. Potencjalni nabywcy Galaxy Ace’a 2 mogą się także cieszyć z zapowiedzianej aktualizacji do Androida 4.

Alternatywa:

Większy i jaśniejszy wyświetlacz, fabrycznie zainstalowanego Androida 4.0, funckjonalny interfejs użytkownika oraz elegancki wygląd oferuje LG Optimus L7 kosztujący średnio około 960 zł bez umowy. Jedynie aparat i akumulator L7 są słabsze niż w modelu Ace 2 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Galaxy Ace 2

Najlepszy telefon z serii Ace ze świetną wydajnością i dobrym czasem pracy na baterii. Słaby aparat i brak aktualizacji do Androida 4 w momencie wykonywania testu uniemożliwiają jednak wejście do pierwszej dwudziestki.

PLUSY:

Precyzyjny ekran dotykowy
Dobra wydajność
Wytrzymała bateria

MINUSY:
Aparat jest dobry tylko przy świetle dziennym
Brak karty pamięci w zestawie