Samsung Galaxy Note 10.1 (GT-N8000) – sprytny tablet z Androidem i rysikiem

Nowy Samsung Galaxy Note 10.1 to jedna z tabletowych gwiazd na IFA. W teście pokazuje swoje mocne strony: obsługa za pomocą rysika jest rozsądnie z zintegrowana z systemem, a nowy “Multiscreen” zapewnia ciekawe dodatkowe funkcje oraz większy komfort obsługi niż inne tablety.
Samsung Galaxy Note 10.1 (GT-N8000) – sprytny tablet z Androidem i rysikiem

Samsung Galaxy Note 10.1: z rysikiem i fajnymi funkcjami.

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1: z rysikiem i fajnymi funkcjami.

Galaxy Tab Note 10.1 – trzeci tablet średniej klasy Samsunga – jest wyposażony w ekran o przekątnej 10,1 cala. Jednak ten nowy model jest w pewnym sensie szczególny i wyróżnia się na tle innych urządzeń. Dołączony rysik jest czymś więcej niż tylko piórkiem do wprowadzania poleceń. Za jego pomocą można na przykład, dzięki funkcji rozpoznawania pisma ręcznego, łatwo i szybko obrabiać cyfrowo pisane teksty. Również zadania matematyczne są zaskakująco dokładnie interpretowane, a nawet rozwiązywane dzięki dostępnej bezpośrednio wyszukiwarce naukowej “Wolfram Alpha”. W naszym teście wszystko udawało się bez problemu, nawet złożone formuły tablet rozpoznawał i rozwiązywał poprawnie. Rysik jednak działa na razie tylko z określonymi aplikacjami i nie można jeszcze za jego pomocą szybko otworzyć pliku PDF i edytować notatek.

Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest opcja “Multiscreen”, czyli podział ekranu: na przykład, po lewej stronie przeglądarka, a po prawej otwarty dokument. Tak jak smartfon Galaxy S3 również i ten tablet obsługuje funkcje obrazu w obrazie. Przykładowo można oglądać jakieś wideo i jednocześnie uruchomić przeglądarkę i pracować w Internecie.

Płynna obsługa dzięki systemowi Android 4

W naszym teście wszystko działało płynnie, chociaż występowały czasami przeskoki. Nawet funkcja obrazu w obrazie nie szwankowała. Filmy HD są odtwarzane bez opóźnień na bardzo dobrym wyświetlaczu. A propos wyświetlacza, Note 10.1 wprawdzie odbija światło, tak jak wszystkie inne tablety, ale znacznie mniej niż iPad i spółka. Spodobały nam się stabilne kąty widzenia oraz dobra wierność kolorów. Zdjęcia i teksty są ostre jak brzytwa. Również jasność, wynosząca 400 Kandeli na metr kwadratowy, i kontrast szachownicy (169:1) są rewelacyjne. To są powody, dlaczego to urządzenie uzyskało najwyższe wyniki w ocenie wyświetlacza.

Samsung jest hojnym producentem. Tak jak w przypadku telefonu Galaxy S3 nabywca tabletu Note otrzymuje na przechowywanie danych dodatkowo konto w usłudze Dropbox o pojemności 50 GB. Nie można narzekać również na jakość wykonania – jest ona bez dwóch zdań najwyższej klasy. Tył tabletu jest wprawdzie zrobiony z tworzywa sztucznego, ale i tak nie obniża on wysokiej jakości. Tablet leży w ręku doskonale, a jego waga (600 gramów), to jak na 10,1-calowy model tyle co nic.

Samsung Galaxy Note 10.1: 5-megapikselowy aparat z tyłu.

Samsung Galaxy Note 10.1: 5-megapikselowy aparat z tyłu.

Sprawny sprzęt, dobry czas pracy

Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Cortex A9, całkiem podobnie jak w platformie Nvidii Tegra 3. Cztery rdzenie pracują z taktowaniem 1,4 GHz, pojemność pamięci operacyjnej wynosi 2 GB. 16 GB pamięci Flash jest dostępnych do przechowywania danych, co można jeszcze rozszerzyć za pomocą karty MicroSD. Na pokładzie znajdują się również n WLAN i Bluetooth. Pakiet wyposażenia uzupełniają GPS i kompas. Z przodu znajduje się 2-megapikselowy aparat, który bez problemu wystarczy do prowadzenia czatów wideo. Z tyłu dostępny jest aparat o rozdzielczości 5 megapikseli z lampą błyskową LED, który robi bardzo dobre zdjęcia.

Note 10.1 dzielnie walczył w teście czasu pracy na baterii. Akumulator wystarczył na niecałe sześć godzin odtwarzania wideo oraz na prawie 6,5 godziny pracy w Internecie – wyniki te są wprawdzie ok ze względu na płaską budowę urządzenia, ale w porównaniu z innymi 10,1-calowymi tabletami stanowią tylko dobrą średnią.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note 10.1 to nie tylko kolejny tablet o przekątnej ekranu 10,1 cala. Wyróżnia się on multiscreenem, fajną funkcjonalnością oraz rysikiem, który odpowiednio wykorzystany znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia. Teksty i notatki można szybko wprowadzać i edytować cyfrowo. Również wydajność jest przekonująca. Podczas gdy w modelu Galaxy Tab 2 trzeba się było jeszcze pogodzić z przeskokami, to Note pracuje już sprawnie.

Wyświetlacz jest najwyższej klasy: jasny, pierwszorzędny kąt widzenia, mniej odbija światło niż inne tablety. Cena za Note 10.1 wynosi obecnie około 2700 zł, dlatego nie jest on żadnym hitem cenowym.

Alternatywa

Jeżeli szukacie dobrego tabletu z ekranem o przekątnej 10,1 cala i systemem Android, dłuższym czasie pracy na baterii, zapewniającego najwyższą wydajność i wyposażonego w rysik, najlepszym wyborem jest Acer IconiaTab A510. Nie tylko zaoszczędzicie prawie 1000 zł, ale też będziecie posiadaczami sprawnie reagującego tabletu za przystępną cenę, którego czas pracy wynosi ponad 9 godzin (ZOBACZ PORÓWNANIE).