Seagate Backup Plus 1TB (STBU1000200) – dla aktywnych użytkowników portali Facebook, Flickr oraz YouTube

STBU1000200 należy do najnowszej serii 2,5-calowych dysków przenośnych Backup Plus. Smukła, lekka obudowa nośnika wykonana została z twardego plastiku. Jego powierzchnia jest matowa, nie pozostają na niej ślady palców, jest też bardziej odporny od modeli z poprzedniej serii FreeAgent GoFlex na zadrapania. Górna część obudowy (pokrywa) wykonana została ze szczotkowanego aluminium dzięki czemu dysk jest atrakcyjniejszy wizualnie i zyskuje na trwałości. Testowany przez nas egzemplarz był w kolorze czarnym, jednakże producent oferuje dyski Backup Plus także w innych wariantach kolorystycznych: czerwonym, szarym i niebieskim.
Seagate Backup Plus 1TB (STBU1000200) – dla aktywnych użytkowników portali Facebook, Flickr oraz YouTube

Dyski Backup Plus podobnie jak w poprzedniej serii FreeAgent GoFlex wyposażone są w system zmiennych adapterów USM. Standardowo użytkownik otrzymuje oprócz przenośnego dysku wymienną końcówkę/adapter z interfejsem USB 3.0 oraz wskaźnikiem stanu pracy i kabel USB 3.0. Wymienna końcówka zapewnia możliwość zmiany interfejsu na inny niż oferowany w zestawie, dzięki czemu bez konieczności zakupu kolejnego dysku może on zyskać dodatkową funkcjonalność. Dostępne są obecnie adaptery przystosowane do technologii FireWire800 oraz Thunderbolt, które stosowane są w komputerach Mac. Zainstalowanie fabrycznego sterownika NTFS na komputerze Mac umożliwia używanie dysku wymiennie pomiędzy komputerami PC i Mac bez potrzeby formatowania dysku.

Sam dysk przenośny jest łączony z adapterem poprzez złącze SATA, które ze względu na przewidywane częstsze użycie niż w przypadku połączeń wewnątrz komputera, zostało specjalnie wzmocnione. O ile do samej końcówki, w razie potrzeby bez przeszkód można podłączyć wewnętrzny dysk SATA, o tyle szczelina w obudowie jest zbyt wąska by pomieścić wtyczki kabli SATA– zasilającego i sygnałowego.

Innowacją, którą proponuje producent w serii dysków Backup Plus jest oprogramowanie Dashboard. Ułatwia ono proces tworzenia kopii zapasowych danych przechowywanych nie tylko na komputerze lecz również w chmurze oraz sieciach społecznościowych. Oprogramowanie jest dostarczone w postaci plików instalacyjnych na dysku. Nie jest ono w żaden sposób zintegrowane sprzętowo z dyskiem, użytkownik dokonuje wyboru czy będzie z niego korzystał czy pierwszą czynnością po zakupie, będzie skasowanie owych plików. Po zainstalowaniu oprogramowania użytkownik może wybrać opcję automatycznego lub ręcznego uruchamiania, a także korzystając z ustawień w pełni spersonalizować jego działanie.

Funkcja

Chroń (Protect)

pozwala użytkownikowi na konfigurację planu ochrony cyfrowych treści za pomocą jednego kliknięcia lub według ustalonego harmonogramu, a tworzone kopie plików mogą być przechowywane lokalnie na dysku lub na udostępnionym koncie w chmurze.

Funkcja

Zapisz (Save)

umożliwia kopiowanie treści dodawanych przez użytkownika w sieciach Facebook i Flickr.

Z myślą o aktywnych użytkownikach sieci Facebook, Flickr oraz YouTube w aplikacji Dashborad zamieszczono też funkcję

Udostępnij (Share)

ułatwiają udostępnianie zdjęć i filmów na własnym profilu powyższych portali.

Wewnątrz obudowy umieszczono dysk o podwójnej nazwie -Momentus SpinPoint M8 ST1000LM024 HN-M101MBB. Jest to dysk skonstruowany jeszcze przez inżynierów Samsunga, z jednej z ostatnich serii dysków notebookowych przed przejęciem kompanii HDD Samsunga przez Seagate’a. Dyski SpinPoint M8 okazały się na tyle dobre, że są nadal produkowane i montowane w najnowszych seriach dysków przenośnych Seagate’a. Twardziel ten pracuje z prędkością 5400 obr./min. Wyposażony jest bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi – 931GB.

Wydajność dysku Backup Plus 1TB podczas kopiowania danych jest na bardzo dobrym poziomie. To jeden z najszybszych, przenośny dysk zewnętrzny 1TB na rynku. Średni transfer danych w aplikacji HD Tune Pro podczas odczytu i zapisu wynosił: 87 i 84 MB/s. Maksymalna szybkość zapisu uzyskana w aplikacji ATTO dochodziła do 120 MB/s.

Powierzchnia obudowy dysku po dwóch godzinach pracy w trybie odczytu osiągała maks. 37°C, czyli problemów z temperaturą nie było. Pobór energii nośnika nie jest wysoki. Zużywał on podczas pracy 2,4 W oraz 1,3 W w trybie jałowym. Nieduże jest też maksymalne zużycie podczas rozpędzania dysku – 2,7 W co gwarantuje poprawne wykrywanie dysku w starszych komputerach z portami USB 2.0 czy USB 1.1, przez HUB USB współdzielony np: z drukarką czy przy użyciu dłuższego kabla. Po wykonaniu serii pomiarów głośności w komorze bezechowej stwierdzamy, że STBU1000200 został należycie wyciszony. Jego maksymalny hałas generowany podczas pracy wynosił 27,7 dB (0,8 sona), a w trybie jałowym 24,9 dB (0,5 sona).

Seagate Backup Plus 1TB jest dyskiem godnym polecenia nie tylko osobom stale korzystającym z portali społecznościowych, choć właśnie z myślą o nich został wyposażony w dodatkowe narzędzia. Na pochwałę zasługują staranność wykonania obudowy, użyte materiały oraz wzornictwo. Jak na dysk magnetyczny pracujący z prędkością 5400 obr./min oferuje dużą szybkość transferu danych. Jest też cichy i oszczędny pod kątem zużycia energii. Na uwagę zasługuje również cena tego dysku. To jeden z tańszych dysków o tej pojemności dostępny w sklepach. Dyski serii Backup plus objęte są 2-letnim okresem gwarancji.

Arkadiusz Uriasz

Seagate Backup Plus STBU1000200 1TB

PLUSY:

Estetyczny
Wydajny
Przydatne oprogramowanie dodatkowe

MINUSY:
Brak adaptera z interfejsem eSATA