Spraw, by twoja witryna internetowa była czytelna dla każdego

Już od wielu lat sformułowanie strona internetowa nie jest nam obce. Na obecną chwile istnieje wiele różnych witryn, na których można przeczytać interesujące nas zagadnienia. Niestety wielu webmasterów ciąż nie pamięta, aby tworzyć stronę taką, aby mogli z niej korzystać wszyscy użytkownicy.
Nowa galeria szablonów w Witrynach Google oferuje ponad 30 gotowych wzorów do różnych zastosowań
Nowa galeria szablonów w Witrynach Google oferuje ponad 30 gotowych wzorów do różnych zastosowań
Tworząc witrynę, myśl o wszystkich potencjalnych widzach

Tworząc witrynę, myśl o wszystkich potencjalnych widzach

Aby nasza witryna była całkowicie dostępna nie trzeba odwracać jej do góry nogami. Po pierwsze wszelkie grafiki umieszczone na naszej witrynie powinny być podpisane atrybutem “alt”. Umożliwia on programom odczytującym stronę internetową przeczytać zawartość tego znacznika gdzie umieszczony powinien być krótki opis danego obrazka. Jednak strona to głównie treść, dlatego należy unikać używania zbyt dużej ilości grafiki na swoich własnych stronach. Dzięki temu nasza witryna będzie bardziej przejrzysta i więcej ludzi będzie chciało na nią wchodzić. Jeśli na stronie znajdują się jakieś pliki dźwiękowe obok powinien być słowny opis tego co znajduję się na nagraniu aby osoby niesłyszące mogły w pełni poznać zawartość witryny. Strona powinna zawierać także możliwość zmiany rozmiaru oraz koloru tekstu.

Więcej informacji odnośnie prawidłowego tworzenia stron można przeczytać w dokumencie W3C Web Content Accessibility. Po stworzeniu strony istnieje możliwość sprawdzenia jej dostępności na stronie utilitia.pl. Wystarczy podać tylko adres naszej witryny a program sprawdzi wszystkie elementy naszej strony i poda w wynikach, co jest do poprawienia.