Acer Iconia Tab A700

Iconia Tab A700 to najnowszy tablet Acera z ekranem o rozdzielczości Full HD, wyposażony w nowoczesną platformę sprzętową i system operacyjny Android 4.0. Nasz test pokazuje, dlaczego mimo to nie każdemu można go polecić.
Acer Iconia Tab A700

Acer Iconia Tab A700 to drugi obok Asusa Transformer Infinity TF700T tablet z Androidem, który został wyposażony w ekran o przekątnej 10,1″ i rozdzielczości 1920×1200 pikseli, może więc wyświetlać filmy Full HD bez przeskalowania. Wytrzymała szklana warstwa Gorilla Glass chroni go przed zarysowaniem i uszkodzeniem.

Nasze testy pokazują jednak, że wyświetlacz dość słabo wypada na tle konkurencji, jeżeli chodzi o jasność obrazu. Przy wartości ponad 300 cd/m2, jest on całkiem jasny, ale pozostałe tablety osiągają w tej dziedzinie zdecydowanie lepsze wyniki. Dla porównania jasność iPada 3 to niecałe 400 cd/m2, natomiast Infinity TF700T charakteryzuje się jasnością wynoszącą prawie 600 cd/m2. Do plusów ekranu można zaliczyć kontrast szachownicy wynoszący 140:1, czyli prawie tyle samo, co w iPadzie 3 (147:1) i TF700T (144:1). Również nasze subiektywne wrażenia dotyczące A700 są pozytywne. Dzięki wysokiej rozdzielczości obraz na wyświetlaczu jest bardzo ostry, na zdjęciach i czcionkach nie widać pikseli. Podobają nam się także żywe kolory i dobry kontrast.

Wydajność: nie działa płynnie pomimo Tegry 3

Sercem tabletu jest najnowszy czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 taktowany zegarem o częstotliwości 1,3 GHz. Wraz z 12-rdzeniowym procesorem graficznym zapewnia on wystarczająco dużą wydajność, żeby androidowe gry płynnie działały, a filmy Full HD były odtwarzane bez żadnych problemów. System operacyjny w A700 to Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), który jest dobrym uzupełnieniem wydajnej platformy sprzętowej. Nasze testy pokazują jednak, że nie wszystko działa jak trzeba. Podczas poruszania się po menu często występują opóźnienia i zacięcia, znane nam dobrze ze starszych wersji systemu Android. Dołączona aplikacja do odtwarzania wideo obsługuje niewiele formatów, dlatego polecamy ściągnąć jakąś inną z Google Store, przykładowo MX Video Player.

Pozostałe elementy wyposażenia są standardowe: do komunikacji służy interfejs WLAN 802.11n, zaś odbiornik GPS pozwala określić naszą lokalizację. Wbudowaną pamięć flash o pojemności 32 GB można rozszerzyć za pomocą karty micro SD. Złącze mini HDMI umożliwia wyświetlanie filmów na telewizorze. A700 został wyposażony przez Acera w dwa aparaty fotograficzne. Z przodu znajduje się kamerka internetowa o rozdzielczości jednego megapiksela, wystarczającej w zupełności do prowadzenia wideokonferencji. Tył zdobi 5-megapikselowy aparat bez lampy błyskowej, który robi zdjęcia o przeciętnej jakości.

Przeciętny czas pracy na akumulatorze, duża waga

Wbudowany akumulator litowo-polimerowy oferuje stosunkowo wysoką pojemność 9800 mAh (miliamperogodzin). Pomimo to tablet nie wypada jakoś wybitnie w testach: po jednym ładowaniu wytrzymuje prawie 7 godzin odtwarzania wideo i 6 godzin 14 minut surfowania po Internecie. Są to całkiem niezłe wartości, lecz w porównaniu z innymi tabletami co najwyżej przeciętne. Pełne naładowanie akumulatora przez dołączony zasilacz trwa ok. 4 godziny. Pojemny akumulator nie jest zbyt lekki, przez co tablet waży ok. 670 g, czyli więcej niż iPad 3.

Nie ma się do czego przyczepić, jeżeli chodzi o jakość wykończenia. Co prawda zastosowane materiały nie są tak luksusowe jak metalowe obudowy iPada czy Transformera Prime, lecz i tak są wysokiej jakości i sprawiają dobre wrażenie.

Podsumowanie

Nowy Acer Iconia Tab A700 wyróżnia się wysoką rozdzielczością ekranu i świetną jakością wykonania. Pomimo najnowszej platformy sprzętowej i szybkiego systemu operacyjnego jego wydajność jest jednak zdecydowanie gorsza niż innych tabletów. Bardzo często pojawiają się irytujące opóźnienia. Na jego korzyść przemawia zdecydowanie niższa cena niż Asusa Transformer Infinity TF700T.

Alternatywa

Wybór tabletów o tak wysokiej rozdzielczości ekranu jest wciąż ograniczony. Asus Transformer Infinity TF700T ma lepszy wyświetlacz i można do niego podłączyć klawiaturę, lecz kosztuje ponad 3000 zł. Wyższą rozdzielczość i lepszą wydajność oferuje Apple iPad 3, jednak w wersji podobnie wyposażonej do modelu A700 (32 GB, WLAN) jest od niego znacznie droższy. (ZOBACZ PORÓWNANIE)

Acer Iconia Tab A700

Dobry i niedrogi tablet z niezłym ekranem Full HD, lecz mamy zastrzeżenia co do wygody użytkowania i raczej przeciętnego czasu pracy na akumulatorze.

PLUSY:

dobra jakość wykonania
wyświetlacz Full HD
aktualna platforma sprzętowa

MINUSY:
powolny Android 4
tylko przeciętny czas pracy na akumulatorze
duża waga

Więcej:Acertablety