Chcesz wydłużyć czas pracy baterii swojego smartfona za pomocą aplikacji?

Ofiary są atakowane w dość tradycyjny sposób – użytkownik otrzymuje email, w którym znajduje się link do aplikacji obiecującej nawet dwukrotne przedłużenie czasu działania telefonu czy umożliwienie ładowania telefonu za pomocą promieni słonecznych. Oczywiście, nic takiego się nie działo, programy służą przestępcom jedynie do skopiowania listy kontaktów zapisanych w telefonach.
Chcesz wydłużyć czas pracy baterii swojego smartfona za pomocą aplikacji?

Cybeprzestępcy wykorzystali w tym ataku socjotechnicznym najsłabszy punkt obecnych telefonów – baterie, które nie najlepiej radzą sobie z wielkimi, dotykowymi ekranami i energochłonnymi, potężnymi procesorami. Przez krótki czas pracy znacznie obniża się poziom zadowolenia z posiadania nowoczesnego telefonu. W kolejnej fazie ataków aplikacje rozprzestrzeniały się nie tylko za pomocą zdobytych przez cyberprzestępców adresów e-mail w postaci spamu, ale również w sieciach społecznościowych, gdzie nieświadomi użytkownicy sami podawali linki do złośliwego oprogramowania, wierząc, że faktycznie pomogą podnieść wydajność baterii w smartfonach.

Eksperci Norton, zalecają instalowania aplikacji wyłącznie z oficjalnych źródeł, a także zabezpieczenie telefonu dobrym pakietem ochronnym, takim jak Norton Mobile Security.

Ikony złośliwych aplikacji o których mowa w artykule.

Ikony złośliwych aplikacji o których mowa w artykule.