Club 3D Radeon HD 7970 royalAce 3072MB GDDR5 – wydajny lecz głośny

Mimo iż premiera najwydajniejszych jednordzeniowych Radeonów HD 7970 odbyła się na początku 2012 roku AMD nie przestało ich rozwijać. Zadaniem inżynierów skupionych wokół projektu poprawy wydajności rdzeni Tahiti XT stało się odzyskanie dla producenta pierwszego miejsca wśród jednordzeniowych kart graficznych poprzez modyfikację napięcia zasilającego oraz taktowania karty. W ten sposób powstał Radeon HD 7970 GHz Edition wykorzystujący rdzeń o kodowej nazwie Tahiti XT2. Przyjrzyjmy się jego budowie.
Club 3D Radeon HD 7970 royalAce 3072MB GDDR5 – wydajny lecz głośny

W momencie gdy stosowane dotychczas rdzenie w wersji XT pracowały z częstotliwościami 925 MHz, te wykorzystywane w układach XT2 bez problemu pracują z taktowaniem 1 GHz przy zwiększonym do wartości 1,02 V napięciu. Dodatkowo, w ślad za konkurencją, dysponuje on technologią Boost podbijającą częstotliwość zegara o dodatkowe 50 MHz, która działa w pełni sprzętowo. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań Intela oraz Nvidi wartość ta jest identyczna dla wszystkich kart HD 7970 GHz Edition bez znaczenia na warunki termiczne panujące w obudowie. Oprócz zmiany taktowania rdzenia modyfikacji uległy również moduły pamięci GDDR5 stosowane na laminatach odświeżonych Radeonów. W momencie gdy stosowane w HD 7970 oferowały częstotliwość 5500 MHz, nowe HD 7970 GHzEdition oferują taktowanie aż 6000 MHz.

Prezentowany Radeon HD 7970 GHz Edition z dopiskiem royalAce został dodatkowo zmodyfikowany względem opisanej wyżej referencyjnej konstrukcji. Pierwszą ze zmian którą zauważymy zaraz po wyjęciu karty z opakowania jest jej układ chłodzenia. Nad jego budową zatrzymamy się parę akapitów niżej. Drugą, istotniejszą z punktu widzenia wydajności pokaże nam oprogramowanie GPU-z bądź Catalyst. Jest nią dodatkowe podbicie zegara GPU o dodatkowe 50 MHz dzięki czemu karta w wraz z technologią Boost zaoferuje swoim użytkownikom częstotliwość pracy 1100 MHz. Niestety na tym zmiany się kończą. Inżynierowie pozostawili zegar taktowania pamięci na standardowym poziomie 6000 MHz.

Powyższe zmiany miały bardzo pozytywny wpływ na wydajność Tahiti XT2. W wysokich rozdzielczościach oferują one średnio o 4% więcej klatek na sekundę od najwydajniejszego w naszym zestawieniu, wysoko podkręconego Asus’a HD 7970 DirectCU II TOP. W wyścigu po zaszczytne pierwsze miejsce podium wygrywa on także z referencyjnymi konstrukcjami wyposażonymi w rdzenie Kelpera z GTX 680 na czele. Niestety, wysoko podkręcone karty pokroju Zotac’ka GeForce GTX 680 AMP! Edition czy Asus’a GTX 680 DirectCU II TOP nie pozwoliły przebić się produktowi Club3D na pierwsze miejsce wśród jednordzeniowych produktów. royalAce traci do nich średnio 2-3%. Jego autem jest natomiast cena, niższa o około 100 zł od wspomnianych konkurentów.

Niestety podkręcony royalAce ma jedną, według nas bardzo dużą wadę – pobór mocy. W momencie gdy referencyjny Radeon HD 7970 GHz Edition pobierał aż 20% więcej mocy niż jego poprzednik a także 23% więcej niż GeForce GTX 680, podkręcony Club3D pobiera wraz z platformą testową aż 484 W! Dla porównania dodam iż konkurencyjne GTX 680 pobierają w tych samych warunkach 368 W (Asus) oraz 391 W (Zotac). O ile są to wartości akceptowalne dla okazjonalnie grających osób, to dla graczy spędzających długie godziny przed monitorem mogą wiązać się z dość istotnymi kosztami energii elektrycznej w dłuższym okresie użytkowania HD 7970 royalAce.

Kolejnym aspektem produktu Club3D Radeon HD 7970 royalAce jest jego układ chłodzenia o nazwie Cool Stream. Zbudowany został na bazie aluminiowego radiatora z wkomponowanymi w jego podstawę trzema 8-milimetrowymi rurkami heat-pipe. Nad całością czuwają dodatkowo dwa sporych rozmiarów wentylatory. Wydajność tego rozwiązania nie pozostawia wiele do życzenia. Karta w czasie spoczynku miała zaledwie 37 °C, a w czasie dłuższego grania wartość ta wzrastała do 87 °C które to wartości są w pełni akceptowalne. Problemem natomiast stał się hałas generowany przez wentylatory… O ile osiągane w spoczynku średnie 33,6 dB (1,6 sona) było wynikiem rewelacyjnym wśród Radeonów HD 7970, to w trakcie grania karta stawała się bardzo słyszalna. Zanotowaliśmy wtedy wynik średni 50,1 dB (7,5 sona) co przy rozwiązaniach konkurencji jest najwyższym wynikiem.

Wraz z kartą w jej opakowaniu znajdziemy dodatkowo przejściówki z mini DP na DP, mini DP – DVI oraz mostek CrossFire. Karta objęta jest także dwuletnią gwarancją producenta.

Club3D Radeon HD 7970 royalAce jest kartą wydajną która idealnie sprawdzi się w komputerach osób poszukujących płynnego obrazu w czasie grania w wysokich rozdzielczościach bądź w stacjach wielomonitorowych. Przy cenie niższej o 100 zł od wysoko podkręconych GTX’ów 680 oraz wydajności niższej o 2-3% jest godną przemyślenia alternatywą. Niestety układ chłodzenia pozostawia wiele do życzenia i jeżeli planujesz granie w czasie gdy rodzina śpi odradzamy jej zakup.

Club 3D Radeon HD 7970 royalAce 3072MB GDDR5

PLUSY:

Fabrycznie podkręcona
Technologia Boost podbijająca częstotliwość GPU o 50 MHz
Niższa od konkurencji cena
Wydajny układ chłodzenia….

MINUSY:
… jednak wyjątkowo głośny w trybie 3D

Sprzęt do testów dostarczyła firma: