Jak zdobyć certyfikat Autodesk?

Program certyfikacji Autodesk, prowadzony przez KnowledgePoint – dystrybutora Autodesk ds. edukacji i szkoleń w regionie EMEA – działa w Polsce od października 2011 roku. W przeciągu ośmiu miesięcy od jego rozpoczęcia przeprowadzono blisko dwa tysiące egzaminów. To duży sukces implementacji certyfikacji Autodesk w naszym kraju. Proces uzyskania certyfikatu nie jest skomplikowany, a jego posiadanie zapewnia wiele korzyści, zarówno z punktu widzenia użytkowników indywidualnych, jak i pracodawców. Już 7 listopada br., w odpowiedzi na duże zainteresowanie zeszłoroczną edycją, kolejny raz odbędzie się dzień bezpłatnych egzaminów certyfikacyjnych.
Program certyfikacji Autodesk skierowany jest do wszystkich użytkowników rozwiązań Autodesk
Program certyfikacji Autodesk skierowany jest do wszystkich użytkowników rozwiązań Autodesk
Program certyfikacji Autodesk skierowany jest do wszystkich użytkowników rozwiązań Autodesk

Program certyfikacji Autodesk skierowany jest do wszystkich użytkowników rozwiązań Autodesk

Certyfikacja – krok po kroku

Program certyfikacji Autodesk skierowany jest do wszystkich użytkowników rozwiązań Autodesk – projektantów, konstruktorów, inżynierów, architektów, twórców animacji, a także studentów. Uczestnicząc w nim można poświadczyć swoje umiejętności z obsługi: AutoCAD, Autodesk Inventor, AutoCAD Civil 3D, Autodesk Revit Architecture, Autodesk Maya i Autodesk 3ds Max Design. Kursy i egzaminy dla AutoCAD dostępne są w języku polskim, dla pozostałych programów w języku angielskim.

Aby skorzystać z certyfikacji należy zgłosić się do biorącego udział w programie lokalnego Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Autodesk (ATC). Centra te znajdują się na terenie całego kraju – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Tychach, Kielcach, Sopocie, Gdańsku, Gliwicach i Białymstoku.

Przed przystąpieniem do egzaminu użytkownicy wybierają odpowiedni poziom certyfikacji – Associate lub Professional. Do każdego oprogramowania określony jest zakres tematyczny, a także dostępna jest cała gama narzędzi i materiałów edukacyjnych pozwalających na lepsze przygotowanie się. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest zdanie egzaminu – przeprowadzanego przez Internet.

Zakres tematyczny oraz materiały przygotowujące do testów certyfikacyjnych można pobrać ze strony www.autodesk.pl/certification Dwa poziomy certyfikacji

Uczestnicy programu mogą uzyskać certyfikat na poziomie Associate i Professional.

Egzamin na poziomie Associate składa się z 30 pytań, które sprawdzają wiedzę z zakresu narzędzi, funkcji i często wykonywanych zadań w programach. Test składa się z pytań wielokrotnego wyboru, dopasowywania pozycji oraz wskazywania kursorem (hotspoty). Egzamin trwa zazwyczaj godzinę. Aby zdać należy uzyskać, co najmniej 70-80 % poprawnych odpowiedzi.

Egzamin na poziomie Professional jest oceniany na podstawie liczby prawidłowych odpowiedzi. Składa się z 20 pytań. Każde pytanie wymaga użycia programu w celu stworzenia lub zmodyfikowania pliku danych, a następnie wpisania odpowiedzi w polu wprowadzania. Wprowadzana odpowiedź będzie wartością tekstową lub numeryczną. Egzamin trwa 90 minut. Aby otrzymać uprawnienia Professional, uczestnik musi także pomyślnie przejść egzamin na poziomie Associate. Egzaminy mogą być zaliczane w dowolnej kolejności. Osoby, które chcąc otrzymać certyfikację na poziomie Professional z wersji oprogramowania 2012, a posiadają już taki certyfikat dla wersji 2011 muszą jedynie zaliczyć egzamin Associate dla wersji 2012.

Zakres korzyści

Certyfikaty poświadczające znajomość oprogramowania Autodesk, mają charakter międzynarodowy, są uznawane na całym świecie. Zdany egzamin potwierdzony jest specjalnym osobistym certyfikatem, który pozwala na wykorzystanie logo certyfikacji na wizytówkach czy też w stopce maila. Posiadacze certyfikatów, którzy wyrażą taką chęć są umieszczeni w specjalnej bazie certyfikowanych profesjonalistów, na stronie Autodesk – http://autodesk.starttest.com/ Korzyści są jednak dużo większe, warto na nie spojrzeć w dwojaki sposób – zarówno ze strony pracodawców, jak i użytkowników indywidualnych. Dla tych pierwszych to przede wszystkim posiadanie wykwalifikowanej kadry z potwierdzonymi kompetencjami, która przez to może stać się istotnym elementem strategii rozwoju i budowania przewagi rynkowej firmy. To potwierdzenie umiejętności i zaangażowania członków zespołu oraz dowód zwrotu inwestycji w zaawansowane oprogramowanie i szkolenia dla pracowników. Certyfikowani pracownicy przyczyniają się także do kreowania wizerunku. To ważny wyznacznik również dla klientów danej firmy, który często decyduje o jej wyborze. Z kolei korzyści, jakie certyfikacja daje pracownikom czy użytkownikom indywidualnym, to przede wszystkim wzrost motywacji oraz element wyróżniający potwierdzający wysokie kwalifikacje i budujący przewagę na konkurencyjnym rynku pracy. Dodatkowym argumentem może być dostępność międzynarodowego rynku pracy oraz możliwość poszerzania tam kontaktów.

Dodatkowe inicjatywy

Programowi certyfikacji Autodesk towarzyszą dodatkowe wydarzenia i inicjatywy. Po sukcesie zeszłorocznej edycji Autodesk Open Doors Certification Day, także w tym roku – 7 listopada, odbędą się bezpłatne egzaminy dla wszystkich specjalistów CAD. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Open Doors zapraszamy do kontaktu z biorącym udział w programie Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Autodesk poprzez stronę: http://www.atcevents.net/od2012.html