Min. Gospodarki rusza z promocją polskich firm informatycznych. Polska partnerem targów CeBIT

Przyszłoroczne targi informatyczne CeBIT będą dla Polski największą imprezą promocyjną.
Min. Gospodarki rusza z promocją polskich firm informatycznych. Polska partnerem targów CeBIT
Targi CeBIT mają już długą tradycję

Targi CeBIT mają już długą tradycję

Uważamy, że na tych targach możliwa jest prezentacja polskiego potencjału ICT, który bez wątpienia jest absolutnie wielki — mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Bogdan.

Świadczyć o tym mają liczby. Wprawdzie wartość polskiego rynku ICT szacowana jest na 20 mld euro, co przy niemieckiej branży – 150 mld euro – nie jest imponujące. Za to imponująca jest dynamika wzrostu w sektorze. 12 proc. rocznie to najwięcej w całej Unii Europejskiej.

Chcielibyśmy, aby Polska przestała się kojarzyć tylko i wyłącznie z tanią siłą roboczą bądź też z dobrym położeniem geograficznym — przekonuje Dariusz Bogdan. –

Robimy wszystko, żeby zaczęła się kojarzyć z nowymi technologiami.

Jak podkreśla, ogromną szansą jest kapitał ludzki.

W Polsce każdego roku 40 tysięcy studentów kończy studia na informatyce — zauważa wiceminister gospodarki. – Warto, byśmy zaczęli odcinać od tego kupony .

Szansa prezentacji ich umiejętności nadarzy się już za kilka miesięcy. Partnerstwo w niemieckich targach CeBIT oznacza aktywny udział we wszystkich imprezach, towarzyszących największym i najważniejszym targom informatycznym na świecie.

Partnerstwo to nie tylko i wyłącznie jedna impreza, a cały rok uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach — mówi Dariusz Bogdan. –

Planujemy, że w przyszłym roku tylko na terenie Niemiec zorganizujemy co najmniej 10 seminariów w udziałem polskich firm ICT

.

Promocja polskich firm za zachodnią granicą ma szczególne znaczenie w kontekście relacji gospodarczych Polski i Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi są największym i najważniejszym partnerem handlowym Polski. Trafia do nich znaczna część naszego eksportu.

Warto jest, aby Niemcy stali się też największym partnerem Polski w zakresie ICT — podkreśla wiceminister gospodarki. –

Nie tylko jeżeli chodzi o tworzenie nowych inwestycji, ale również jeżeli chodzi o eksport naszych produktów.

Produktów, które m.in. będą prezentowane na targach w Hanowerze w pierwszych dniach marca przyszłego roku.

Mamy bardzo duże nadzieje, że w jeszcze większym stopniu będą potrafiły pokazać się polskie start- upy, polski biznes, jak również cały sektor gier — wyjaśnia Dariusz Bogdan. –

Mamy świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o różne sprawy softwarowe, biomedycynę i komunikację.

Targi CeBIT odbywają się rok rocznie od 1986 roku w Hanowerze, w Niemczech. W poprzedniej edycji udział wzięło 75 wystawców z Polski. Ministerstwo Gospodarki liczy, że tym razem będzie ich co najmniej dwa razy więcej.