Samsung Galaxy S3 LTE Galaktyczny bliźniak

Zabiegając o względy użytkowników Samsung wprowadza Galaxy S3 LTE, najlepszego obecnie smartfona w wersji z obsługą sieci 4G. Pod wieloma względami dorównuje wariantowi pozbawionemu LTE, lecz ostatecznie przegrywa z nim w naszych testach, a winę za to ponoszą pewne uciążliwe szczegóły.
Samsung Galaxy S3 LTE
Samsung Galaxy S3 LTE

Samsung Galaxy S3 LTE: Szybki wariant modelu S3.

W teorii wszystko jest bardzo proste: bierze się Samsunga Galaxy S3, dodaje LTE – mamy najlepszy smartfon wszech czasów. Praktyka okazuje się nieco inna, przy czym LTE oczywiście nie ponosi winy za niższe miejsce w rankingu. Najmłodszy produkt Koreańczyków w końcu działa we wszystkich trzech zakresach LTE: 800, 1800 i 2600 MHz. Nasza strona testowa o wielkości 600 KB całkowicie załadowała się w 1,7 s. Dla porównania iPhone 5 potrzebował na to 2,5 s. S3 LTE osiąga dobre wyniki również przy wykorzystaniu WLAN i HSPA. Oprócz wspomnianego interfejsu LTE, smartfon został wyposażony w HSPA+, WLAN 802.11n, NFC, Bluetooth 4.0 i USB 2.0. Brakuje natomiast radia FM, obecnego w modelu S3.

Różniące się bliźniaki jednojajowe

Przyjrzyjmy się różnicom pomiędzy obiema wersjami. Z zewnątrz Galaxy S3 i Galaxy S3 LTE wyglądają jak bliźnięta jednojajowe. Jedynie subtelne logo LTE na tylnej części obudowy zdradza tożsamość nowszego modelu. Pod klapką, oprócz obowiązkowych złączy dla kart micro SD i micro SIM, znajduje się akumulator o pojemności 2100 mAh, takiej samej jak w standardowym S3. W teście czasu surfowania po sieci S3 LTE dowodzi wyższości LTE działając przez 6 godzin i 40 minut, czyli o pół godziny dłużej niż Galaxy S3. Z kolei czas rozmowy w najgorszych warunkach wynosi sześć i pół godziny, a więc o 45 minut mniej niż w S3. Nie jest jasne dlaczego S3 LTE wypada tutaj gorzej, skoro rozmowy odbywają się przez sieć GSM, a wtedy LTE zostaje automatycznie wyłączone.

Aparat: ostre zdjęcia z dobrymi kolorami

Wbudowany 8-megapikselowy aparat robi świetne zdjęcia w świetle dziennym. Ujęcia są ostre i kontrastowe, a kolory dobrze nasycone. W nocy fotografie również wychodzą ostre i wolne od szumów, a lampa błyskowa działa perfekcyjnie. W sztucznym oświetleniu kolory są zbyt nasycone, zwłaszcza w środku obrazu. Kto często fotografuje w pubach i klubach, musi spodziewać się zaszumionych i niedoświetlonych ujęć. Generalnie rzecz biorąc aparat jest całkiem dobry, lecz przy bezpośrednim porównaniu z S3 zdjęcia w przytłumionym świetle są wyraźnie gorszej jakości.

Ekran: stary znajomy

Co z pozostałymi komponentami? Czy coś się zmieniło w ekranie? Mówiąc krótko: nie. 4,8-calowy wyświetlacz Super AMOLED ma wysoką rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. Jasność jest na przeciętnym poziomie i wynosi 308 cd/m2, a więc minimalnie więcej niż w Galaxy S3. Zgodnie z oczekiwaniami pomiary kontrastu, przestrzeni kolorów i punktu bieli dają przyzwoite wyniki. Również w Samsungu Galaxy S3 LTE można zaobserwować lekko niebieski odcień, nieunikniony w wyświetlaczach AMOLED.

Cztery rdzenie, dużo mocy i Jelly Bean

Czterordzeniowy procesor Samsunga Galaxy S3 znajduje się również w wersji LTE. Każdy z rdzeni taktowany jest zegarem o częstotliwości 1,4 GHz. Podwojono natomiast wielkość pamięci operacyjnej do rozmiaru 2 GB. Samsung standardowo instaluje w telefonie system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean. Można w nim zaobserwować nieco szybsze działanie aparatu fotograficznego. Lista kontaktów, edytory SMS-ów i przeglądarka internetowa otwierają się płynnie i prawie bez opóźnień. Tutaj S3 LTE otrzymuje kilka punktów więcej. Koreańczycy stworzyli własną nakładkę na system operacyjny o nazwie TouchWiz, której nie da się wizualnie odróżnić od standardowego Androida 4.1. Nie zmieniła się ona w porównaniu z modelem S3. Oba urządzenia są identyczne optycznie i funkcjonalnie. Nie pojawiły się żadne nowe funkcje oprócz znanych już wcześniej Smart Stay czy Picture in Picture. Odkryliśmy poważną wadę: bezpłatne konto na serwisie Dropbox o pojemności 50 GB dostępne jest tylko dla użytkowników Samsunga Galaxy S3.

Jakość dźwięku podczas rozmów

Voice-over-LTE (VoLTE) jeszcze nie działa, więc przy połączeniach przychodzących pojawia się komunikat o konieczności szybkiego przełączenia na 2G lub 3G, jeżeli akurat używaliśmy sieci 4G. Trwa to kilka sekund, co uważamy za irytujące. Ponadto jeżeli akurat trwało pobieranie jakichś plików, zostanie ono przerwane i będzie musiało zostać rozpoczęte od nowa. Z podstawowej funkcji telefonowania jesteśmy jednak w znacznym stopniu zadowoleniu. Przy połączeniach stacjonarnych i komórkowych często słychać minimalne szumy drugoplanowe. Dźwięk jest często przytłumiony, lecz głośny i zrozumiały. Natomiast jakość dźwięku z głośnika pozostawia wiele do życzenia. Przy połączeniach stacjonarnych można odnieść wrażenie, że rozmówca znajduje się w katedrze, a to za sprawą silnego pogłosu, który bardzo przeszkadza.

Podsumowanie: zostaje w rodzinie

Oczekiwania wobec Samsunga Galaxy S3 LTE były wysokie. Nasze testy wykazały, że faktycznie jest to doskonałe urządzenie, które tylko pod kilkoma względami ustępuje wersji pozbawionej LTE. Generalnie Samsunga Galaxy S3 można uznać za lepszy telefon. Wariant z LTE wyróżnia się dostępem do szybkiego Internetu 4G, niezłym aparatem, bardzo dobrym ekranem i mocnym procesorem. Suma drobnych błędów prowadzi do wniosku, że chociaż S3 LTE jest wciąż świetnym urządzeniem, to nie może się równać ze starszym bratem. Warto przy tym zauważyć, że jego cena jest wyższa o ok. 1000 zł.

Alternatywy

Obaj przeciwnicy są tak bardzo podobni, że jedyną alternatywę dla Galaxy S3 LTE może stanowić tylko Galaxy S3. Jeżeli komuś nie zależy na LTE, Galaxy S3 będzie z pewnością lepszym wyborem. Kosztując ok. 2000 zł jest tańszy o ok. 1000 zł. Spośród modeli wyposażonych w LTE możemy polecić HTC One XL, który wkrótce powinien być dostępny na naszym rynku. Przy nieco niższej cenie oferuje minimalnie lepszą wydajność, wyświetlacz, aparat, akustykę i akumulator.

Samsung Galaxy S3 LTE

Piękny wyświetlacz, ostry aparat, Android 4.1, moc czterech rdzeni: superszybki S3 LTE ma wiele zalet, choć wykryliśmy też kilka niedociągnięć.

PLUSY:

świetny, duży ekran o przekątnej 4,8″
LTE, NFC, Wifi-Direct
długi czas pracy akumulatora
wydajność

MINUSY:
słaba jakość zdjęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych