TEST: Brother DCP-8250DN

Brother DCP-8250DN wyglądem nie różni się znacząco od swoich poprzedników. Ma standardową bryłę i wymiary. Jest to urządzenie wielofunkcyjne na które składa się czarno-biały, laserowy moduł drukujący oraz skaner CIS o rozdzielczości 1200×1200 dpi. Prócz płyty skanującej znajdziemy w nim także podajnik ADF.
TEST: Brother DCP-8250DN

Sprzęt, wraz z materiałami eksploatacyjnymi waży ok 17,5 kg przy zastosowaniu pojedynczego podajnika papieru. Standardowy mieści 500 arkuszy, ale możliwe jest dokupienie drugiego, dodatkowego o tej samej pojemności. Pojemność tacy odbiorczej, to około 150 arkuszy papieru o gramaturze 80 g/m2

. Standardowy i opcjonalny podajnik przystosowane są do materiałów o gramaturze do 105 g/m2

. Gruby papier, etykiety lub koperty umieszcza się na otwieranej tacce z przodu urządzenia, a maksymalna gramatura wynosi wówczas 163 g/m2

. Kaseta z tonerem i bęben drukujący stanowią dwa oddzielne moduły, przy czym żywotność tego ostatniego to 30 tys. wydruków. Jak zapewnia producent, urządzenie ma wytrzymać obciążenie nawet stu tysięcy stron na miesiąc, co daje prawie 2,5 strony co minutę, przez całą dobę, we wszystkie dni miesiąca. Biorąc pod uwagę szybkość druku – jest to wykonalne.

Na przednim panelu znajdziemy duży (5 cali), kolorowy, dotykowy ekran a obok niego, dodatkowo klawiaturę numeryczną (jak zwykle u Brothera, oczywiście gumową). Z poziomu wyświetlacza mamy dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Możemy zatem skanować, drukować i kopiować, a to dopiero początek możliwości jakie daje DCP-8250DN. Jak przystało na nowoczesny sprzęt do wykorzystania w biurze, skany możemy przesyłać bezpośrednio do komputera (jeśli podłączyliśmy go kablem USB), zapisywać we wcześniej skonfigurowanych udziałach sieciowych, wysyłać na serwer FTP lub mailem do wskazanego adresata. Jest to o tyle wygodne, że nie wymaga użycia komputera. Wszystkie wspomniane operacje zleca się bezpośrednio z panelu dotykowego urządzenia. Udziały sieciowe i lokalizacje FTP konfiguruje się z poziomu przeglądarki internetowej, ich lista pojawia się później do wyboru na ekranie dotykowym. Wyjątkiem są adresy e-mail, które możemy wprowadzać już w samej drukarce. Skanowane dokumenty, w postaci plików mogą być także zapisanie na pamięć USB podłączanej do portu na przednim panelu. Ten ostatni mechanizm działa też w drugą stronę. Możliwe jest drukowanie dokumentów z podłączonego pendrive’a. Wspomniane rozwiązania stanowią niezaprzeczalne udogodnienie w codziennej pracy. Jak nietrudno wywnioskować po powyższym opisie, drukarka jest wyposażona w interfejs sieciowy. Prócz wspomnianych już funkcji ma ona możliwość połączenia się z usługami Google Docs, Evernote oraz Dropbox. Umożliwia to wydruk dokumentów tam przechowywanych bez konieczności wcześniejszego ściągania ich na komputer lokalny.

Wracając jeszcze do możliwości skanera, należy wspomnieć, że pokrywa płyty zamocowana jest na ruchomych zawiasach. Umożliwia to skanowanie nie tylko pojedynczych kartek, ale także grubszych pozycji, np. czasopism i książek. Prócz płyty skanującej, znajdziemy tu też, wspomniany we wstępie, podajnik ADF o pojemności 50 arkuszy. Nadaje się on świetnie do skanowania materiałów zadrukowanych po obu stronach. Skan wykonywany jest w jednym przebiegu, dzięki czemu dwustronicowy dokument tekstowy został przetworzony w 14 sekund (przy 300 dpi i skali szarości). Z dokumentem kolorowym i rozdzielczością 600 dpi urządzenie uporało się w nieco ponad minutę i 20 sekund.

Drukarka przystosowana jest do dużego obciążenia, maksymalny wolumen to aż sto tysięcy arkuszy miesięcznie, a maksymalna prędkość druku to do 40 stron na minutę. Deklarowany czas oczekiwania na pierwszą stronę jest dość krótki i wynosi 8,5 sekundy, lecz wydruk dziesięciu stron A4 zapełnionych tekstem zajmuje około 54 sekundy (przy połączeniu kablem USB). Nieco dłużej poczekamy na wynik jeśli urządzenie podłączone jest przez sieć LAN, wówczas będzie to minuta i 12 sekund. Drukarka ma wbudowany sprzętowy dupleks, a jedna (zapełniona z dwóch stron) kartka pojawia się już po niecałej połowie minuty.

Brother DCP-8250DN jest zaawansowanym urządzeniem do wykorzystania w biurze o czym świadczy dostępność sterowników nie tylko PCL 6, ale także zgodnych ze specyfikacją XML Paper i BR-Scipt (emulacja PostScript). Dla skanera dostępne są natomiast sterowniki ISIS. W komplecie dostajemy też oprogramowanie Nuance PaperPort służące do rozpoznawania tekstu. Jakość druku można określić jako przyzwoitą, nie ma problemu z odróżnieniem pięcioprocentowych zmian poziomu szarości, grafika jest również wyraźna, choć na jednolitym szarym polu widać nieznaczne zakłócenia. Bardzo dobrze wygląda tekst i właśnie do takich wydruków sprzęt jest dedykowany. Słowa pochwały należą się za koszty wydruku. W przypadku tonera o podwyższonej wydajności (12000 stron), koszt wydrukowania jednej strony A4 to zaledwie 6 groszy, dla wkładu wystarczającego na 8 tys. arkuszy – o grosz drożej, ale dla najmniejszego pojemnika (3000 stron) jest to już 11 groszy.

Ciekawostką, choć zapewne znajdą się tacy, którzy znajdą dla tego udogodnienia szersze zastosowanie, jest funkcja iPrint&Scan. Dla najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych (Android, Windows Phone 7, iOS) dostępne jest oprogramowanie umożliwiające skanowanie i drukowanie bezpośrednio z poziomu smartfona. Wystarczy je zainstalować a wykryje ono wszystkie zgodne, działające w sieci urządzenia Brother. Faktem, który ucieszy administratorów sieci jest dostępność oprogramowania BRAdmin i Web BRAdmin. Pierwsze z nich przeznaczone jest do instalacji na komputerze z Windows, drugie działa na serwerze IIS a dostęp do niego można uzyskać z każdego komputera wyposażonego w przeglądarkę internetową z obsługą Javy. Obydwa programy służą do zarządzania drukarkami Brother wyposażonymi w interfejs sieciowy, a także urządzeniami innych producentów wspierającymi protokół SNMP. Wersja Web BRAdmin posiada bardziej rozbudowane funkcje zabezpieczeń, uniemożliwiające nieautoryzowanym użytkownikom zmianę ustawień drukarek. Oprogramowanie wyposażono także w moduł monitorujący stan podłączonych urządzeń. Jeśli zostanie wykryty jakiś błąd, generowana jest wiadomość e-mail zawierająca raporty błędów pomagające rozwiązać problem.

Urządzenie DCP-8250DN wspiera Secure Function Lock, czyli zarządzanie dostępem do poszczególnych funkcji oparte na kontach użytkowników. Możliwe jest zatem zablokowanie publicznego dostępu np. do drukowania, kopiowania czy skanowania. Aby wykonać któreś z wymienionych działań, użytkownik będzie zobowiązany do wpisania hasła. Wszelkie działania są też odnotowywane w aplikacji Web BRAdmin, dzięki czemu można ograniczyć wykorzystanie urządzenia do celów niezwiązanych z działalnością firmy.

PLUSY:

Dość niskie koszty druku

Integracja z usługami sieciowymi

Drukowanie bezpośrednio z pamięci USB

Trzyletnia gwarancja on-site

MINUSY:

Wydłużony czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony przy połączeniu przez sieć LAN.

INFO:

www.brother.pl

Cena:

2500 zł

Dane techniczne:

Maks. szybkość druku: 40 str./min.

Maksymalne miesięczne obciążenie: 100000 str.

Pojemność podajników papieru (standard/maks.): 500/1000 arkuszy

Wielkość pamięci (standard/maks.): 128/384 MB

Deklarowany czas wydruku pierwszej strony: 8,5 s

Interfejsy: USB 2.0 High Speed, Fast Ethernet

Gwarancja:

36 miesięcy on-site (po rejestracji na stronie producenta)