Yelp nareszcie w Polsce: sprawdzam, czy ma szansę podbić serca polskich internautów

Yelp

Yelp

Yelp Inc., firma, która łączy konsumentów z najlepszymi lokalnymi przedsiębiorstwami, ogłosiła dzisiaj swoją dostępność w Polsce. Zaczynając od dziś, ludzie w Polsce będą mogli zakładać konta na Yelp.pl aby dzielić się swoimi opiniami na temat lokalnych firm i usług. Yelp oferuje również darmowe aplikacje na iPhone’a i Androida dla właścicieli firm, w ramach Yelp dla Biznesu ( http://biz.yelp.pl)

.

„Geograficznie Polska jest samym sercem Europy, rozdrożem łączących wschodnich i zachodnich Europejczyków. Na tym rozdrożu znajdujemy wspaniałą kulturalną i społeczną mieszankę składników”

powiedziała Miriam Warren, wice prezes Nowych Rynków.

„Otwarcie się Polski na społeczność Yelp’a fascynuje nas nie tylko z uwagi na odkrywanie najnowszych i najlepszych spośród mieszkańców kraju, ale także daje nowe miejsce aktywności dla niemal 20 mln Polaków poza granicami Polski”

Na początek Yelp skoncentruje się na stolicy Polski – Warszawie oraz na kulturalnej stolicy – Krakowie. Jednakże pełny serwis będzie dostępny w całym kraju dla każdego Polaka, jednocześnie wspierając społeczności: angielską, duńską, holenderską, francuską, fińską niemiecką, włoską, norweską, hiszpańską i szwedzką zapewniając wgląd w lokalny rynek w każdym z powyższych języków.

Tyle wprowadzenia. Tyle że podobne usługi już u nas istnieją. Nie znam statystyk, ale zgaduję, że Google jest tu na czele. Są też Facebook, Foursquare, są przeróżne mniejsze serwisy pozwalające oceniać dane przedsiębiorstwa i usługodawców. Yelp ma wielką tradycję, istnieje od ośmiu lat, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych serwisów tego typu, . Tylko co z tego? Niewątpliwie daje to wielkie doświadczenie w tworzeniu tego serwisu, ale ciężko zmienić przyzwyczajenia użytkowników. –

Masz rację, wchodzimy na rynek pełen konkurentów. Tyle że… nie uznajemy ich za konkurentów w ogólnym tego słowa rozumieniu. Nie oszukujmy się, każdy z nas nie ufa tylko jednemu serwisowi z opiniami. Nawet nie będziemy próbować wmawiać komukolwiek, że ma używać Yelpa i tylko i wyłącznie Yelpa. Będziemy jednymi z wielu i nigdy nie zakładaliśmy niczego innego — stwierdziła Miriam po czym dodała z czarującym uśmiechem:

Myślę jednak, że oferujemy coś, co pozwoli nam być jednym z ulubionych miejsc internautów.

Faktycznie, Yelp gdziekolwiek się nie pojawi, robi furorę. Dlaczego? –

Nasza strona i aplikacje mobilne dla iPhone’a, Androida, BlackBerry i Windows Phone będą całkowicie po polsku. Co więcej, Yelp ma być przyjaznym miejscem dla użytkownika. Czytelnym i wygodnym, bez nachalnych reklam. To społeczność jest najważniejsza. Yelp jest prosty i wygodny w użyciu, zarówno dla osób zainteresowanych opiniami, jak i właścicieli firm, którzy chcą umieścić informację o swoich usługach na Yelp — odpowiada Miriam.

No dobrze, ale przecież dziś polscy internauci dopiero zapoznają się z usługą. Według tego, co mówi Miriam, społeczność zapełnia treścią portal. Czy po zalogowaniu się na Yelpa będą Wielkie Pustki? –

Nie. Kupiliśmy dane na temat lokalnych firm. Rzecz jasna, nie posiadają żadnych ocen ani szczegółowych informacji, to oddajemy w ręce społeczności. Ale już dziś każdy użytkownik Yelpa może z niego skorzystać, by znaleźć w okolicy to, co go interesuje, checkinować się w tym miejscu i je oceniać. — mówi pani Warren. Oznacza to, że Yelpa faktycznie warto wypróbować. Miriam przekonała mnie, że warto spróbować. Miałem jeszcze jedną wątpliwość: ile razy przeglądam opinie, tyle razy zastanawiam się czyje są prawdziwe, czyje pochodzą od złośliwej konkurencji, a czyje są sponsorowane. Typowe dla moich rodaków. Czy Yelp będzie wiarygodny? –

Nie tylko w Polsce jest ten problem. Ale lata doświadczeń pozwoliły nam stworzyć algorytm, który skutecznie wykrywa tego typu osoby. Warto zaznaczyć: ich opinie nie są usuwane. Nie banujemy nikogo za napisanie tego typu opinii. Ale owe opinie są pozycjonowane dużo niżej i są ukryte. Użytkownik Yelpa, na życzenie, może je odsłonić. Domyślnie jednak tego typu wpisy będą chowane — odparła.

Trzydzieści milionów recenzji na całym świecie, 78 milionów zadowolonych Yelpowiczów. Nawet Apple uznał Yelp za wiarygodne źródło informacji, integrując go z asystentem Siri. Mnie Miriam przekonała, dam Yelpowi szansę (aczkolwiek wciąż na Windows Phone Store nie ma aplikacji… arrrgghh) i tobie też to proponuję. Spróbujmy rozruszać ten serwis. Jeżeli Yelp okaże się pomyłką, stracimy tylko trochę naszego czasu. Niewielką ilość. Miriam mnie przekonała, że warto zaryzykować.

Za poświęcony czas i przyjazd na spotkanie do Polski serdecznie dziękuję Miriam Warren.

Miriam Warren
Miriam Warren