HTC One X+

HTC wysłał One X na obóz kondycyjny. Wrócił z niego superbohater, który wyprzedza S3 i zajmuje czołową pozycję na naszej liście najlepszych telefonów komórkowych. One X+ oferuje w zasadzie wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego smartfona: system Android 4.1, najnowszy procesor firmy Nvidia- i świetne wykonanie.
HTC One X+

HTC One X+: Więcej niż aktualizacja.

HTC One X+: Więcej niż aktualizacja.

One X+ i jego poprzednik One X zewnętrznie nie różnią się prawie niczym. Jedynie czerwonawe ikony przycisków systemowych Androida i czerwony pierścień wokół kamery zdradzają, że mamy do czynienia z modelem Plus. Podobnie jak jego poprzednik, One X+ jest świetnie wykonany i dobrze leży w dłoni mimo dość dużego rozmiaru 134x70x11 mm. Obudowa One X+ pokryta jest solidnym gumowym materiałem, a nie jak w przypadku One S podatnym na zniszczenie lakierem. Jedyną szczeliną w niemal monolitycznej obudowie (unibody) jest slot karty microSIM. Dostępne są także gniazdko słuchawkowe i obsługujący standard MHL port micro USB, przez który odpowiednią przejściówką HDMI można podłączyć nowoczesny telewizor. Pojemność pamięci One X+ wynosi 64 GB, z czego około 55 GB pozostaje do dyspozycji użytkownika. Dzięki temu można odżałować brak slotu micro SD. Nabywcy One X+ otrzymują na dwa lata 25 GB pamięci dyskowej w serwisie Dropbox. Uwaga: HTC proponuje One X+ również w wersji 32 GB.

Niesamowita kondycja i fantastyczna jasność

One X+ przekonuje niespotykaną wytrzymałością akumulatora. W czasie testu on-line, wyświetlacz w rozmiarze XXL zasilany akumulatorem 2100 mAh pracował na najwyższym poziomie jasności przez 6:39 h. Zmierzony przez nas czas rozmowy wynosi 8:34 h i także należy do najlepszych. Tylko modele Samsung Galaxy Note uzyskują lepsze rezultaty. Podkreślamy długi czas rozmowy mimo niezwykłej jasności ekranu (aż 372 cd/m2, pomiar przy świetle dziennym). Pomiar punktu bieli wyświetlacza Super LCD2 o przekątnej 4,7″ i rozdzielczości HD (1280×720) nie wykazuje najmniejszych odchyleń od normy. Nasycenie kolorów i kontrast nie są jednak tak perfekcyjne jak w przypadku wyświetlaczy AMOLED.

Z duchem czasu: system operacyjny i CPU

One X+ trafił na rynek od razu z systemem Android 4.1 i interfejsem HTC Sense 4+. Obok licznych, znanych już widgetów, ułatwień i możliwości personalizacji w systemie pojawił się m.in. Google Now i nowy tryb energooszczędny. Usługa Google Now dostosowuje się do zachowania użytkownika, analizując m.in. jego lokalizację czy terminarz, i podsuwa mu przydatne informacje na temat np. pogody, zabytków czy ruchu ulicznego zanim jeszcze on sam zacznie ich szukać. Przejrzyste menu informuje na bieżąco o ilości wolnej pamięci, ilości przesyłanych danych czy zajętości pamięci.

HTC One X+: Google Now z Androidem 4.1 i Sense 4+.

HTC One X+: Google Now z Androidem 4.1 i Sense 4+.

Moduł energooszczędny na życzenie obniża prędkość taktowania CPU do 1,3 GHz, wyłącza przesyłanie danych w trybie stand-by lub redukuje jasność wyświetlacza. Sam procesor to najnowszy Nvidia Tegra 3 AP37. W porównaniu do Tegry 3 w One X, ten quadcore jest taktowany z maksymalną częstotliwością 1,7 GHz i pracuje o wiele szybciej. Zapewnia przy tym komfort płynnej pracy smartfona. Nawet często zacinający się podgląd widgetów Androida 4 idzie jak po maśle. Również klasyczne aplikacje spisują się w trybie energooszczędnym bez zastrzeżeń. Tylko najbardziej wymagające gry przy obniżonym taktowaniu CPU dają efekt lekkiej czkawki. Ciekawostka: One X+, podobnie jak smartfony firmy Sony, ma certyfikat Playstation: jak tylko ruszy PS-Store for Android, posiadacze One X+ będą mogli zagrać w klasyczne gry dla PlayStation One.

Wynik powyżej 7500 punktów w benchmarku Quadrant mówi sam za siebie.

Wynik powyżej 7500 punktów w benchmarku Quadrant mówi sam za siebie.

Nowością jest również oferowana przez HTC usługa Get Started, dzięki której można skonfigurować One X+ za pomocą przeglądarki internetowej peceta. Tła, konta pocztowe, programy, dzwonki i rozmaite ekrany startowe można wygodnie definiować na dużym ekranie. Praktyczne rozwiązanie: ustawienia można zapamiętać na koncie HTC i użyć ich ponownie w razie reinstalacji smartfona.

Blaski i cienie kamery

Ośmiomegapikselowa kamera One X+ pozostawia ambiwalentne wrażenia. Zdjęcia wykonane w świetle dziennym i sztucznym są ostre i dobrej jakości, a kolory – realistyczne. Obiekty fotografowane w gorszym oświetleniu lub z fleszem nie są wprawdzie zbyt ciemne, ale uzyskany efekt przynosi na myśl rozmazane farby wodne. Galeria zdjęć testowych prezentuje plusy i minusy kamery One X+ z jej bardzo rozbudowanymi opcjami ustawień i trybami fotografowania.

HTC One X+: aparat średniej jakości.

HTC One X+: aparat średniej jakości.

Szkoda, że brak LTE

Do przeglądania stron internetowych użytkownik smartfona HTC może skorzystać zarówno z wbudowanej przeglądarki Androida jak i z coraz popularniejszej Google Chrome. Nawigacja z wykorzystaniem Chrome nie przysparza problemów, ale – mimo HSPA+ i WiFi – prędkość zdecydowanie mogłaby być wyższa. Na naszą stronę testową (ok. 600 KB) w obu przypadkach musieliśmy czekać około 5 sekund. Wynik dobry, ale nie najlepszy. Szkoda, że HTC nie oferuje One X+ z LTE.

Koncertowe brzmienie i jakość dźwięku

HTC jak zwykle stawia na system Beats Audio. Również One X+ jest świetnym odtwarzaczem muzyki, brzmienie basów i dźwięk są bez zarzutu. Tym bardziej szkoda, że do nieprzyzwoicie drogiego One X+ nie dołączono równie dobrych słuchawek. Jakość głosu jest zadowalająca zarówno w połączeniach w sieciach komórkowych, jak i z telefonami stacjonarnymi. W czasie połączeń nie słychać szmerów, dźwięk jest czysty. W trybie głośnomówiącym dźwięk jest nieco zbyt cichy, a głos rozmówcy sprawia wrażenie bardzo oddalonego od mikrofonu.

Podsumowanie: ogromny Plus

Raz, dwa – i po koronie! Tajwan co najmniej dorównał Korei Południowej, Samsung Galaxy S3 traci pozycje samotnego lidera, HTC wraca na pierwsze miejsce. One X+ z jasnym i ostrym wyświetlaczem, wydajnym procesorem, 64 GB pamięci, wytrzymałym akumulatorem i wreszcie z systemem Android 4.1 z Sense 4+ jest smartfonem prawie doskonałym. Szkoda, że w słabym oświetleniu trochę szwankuje kamera, a europejskie wersje One X+ nie obsługują LTE. Podsumowując, solidny HTC zasługuje naszym zdaniem na miano najlepszego smartfona.

Alternatywa

Wyświetlacz w rozmiarze XXL, świetnej wydajności, a Android 4 to dokładnie to czego pragniemy, ale przydałby się szybki standard przesyłania danych? Wówczas zamiast One X+ polecamy Samsung Galaxy S3 LTE. Wersja 4G przekonuje dobrym akumulatorem, świetną wydajnością i szybkim internetem (ZOBACZ PORÓWNANIE).

HTC One X+

Zaskakująca płynność pracy, mocny akumulator, duża pamięć, ładny wyświetlacz i system Android w wersji 4.1: w HTC One X+ próżno szukać poważnych niedociągnięć.

PLUSY:

Android 4.1 z HTC Sense 4+

duża pamięć operacyjna

jasny i wyraźny wyświetlacz

bardzo dobry akumulator

platforma Nvidia Tegra 3 o doskonałej wydajności

świetnie dopracowana obudowa

system Beats Audio poprawiający jakość dźwięku…

MINUSY:

… ale przeciętnej jakości słuchawki

przy słabym oświetleniu kamera nie spisuje się najlepiej

Więcej:HTCsmartfony