Internetem rządzić będą smartfony

Badania przeprowadzone przez firmę Ericsson wykazały, że na internetowe usługi wideo przypada największa część ruchu danych w sieciach komórkowych, a dokładnie 25% całkowitego ruchu generowanego przez smartfony i 40% – przez tablety. Stawia to nowe wymagania przed sieciami, które muszą zapewnić wysoką jakość usług w każdym miejscu i czasie.
Przyszłością są maszyny dostosowane do aktualnych potrzeb użytkowników, na przykład urządzenia mobilne pozwalające na sterowanie komputerem za pomocą gestów
Przyszłością są maszyny dostosowane do aktualnych potrzeb użytkowników, na przykład urządzenia mobilne pozwalające na sterowanie komputerem za pomocą gestów
Łączność z Globalną Wioską zawsze w kieszeni

Łączność z Globalną Wioską zawsze w kieszeni

“Oczekiwania wobec jakości usług w sieciach telefonii komórkowej znacznie wzrosły z powodu powszechnej dostępności smartfonów i tabletów, które zmieniły sposób korzystania z Internetu” – powiedział Douglas Gilstrap, wiceprezes i szef działu strategii w firmie Ericsson. “Technologie mobilne odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Urządzenia mobilne, które mamy zawsze pod ręką, zapewniają nam natychmiastowy dostęp do informacji, rozrywki i sieci społecznościowych”.

Przewiduje się, że na koniec roku 2012 łączna liczba subskrypcji usług mobilnych wyniesie 6,6 mld, a do końca 2018 roku osiągnie 9,3 mld, nie licząc usług komunikacji między urządzeniami (M2M). 35% wzrostu netto tej liczby w III kwartale bieżącego roku przypadło na Chiny, gdzie pojawiło się 40 mln nowych subskrypcji. Kolejne miejsca zajęły Brazylia (9 mln), Indonezja (7 mln) i Filipiny (5 mln). W III kwartale 2012 roku wskaźnik globalnej penetracji dla usług mobilnych wyniósł 91%, a liczba subskrypcji tych usług na całym świecie – ok. 6,4 mld. Łączna liczba subskrypcji usług mobilnych zwiększyła się o ok. 9% rok do roku i o 2% z kwartału na kwartał.

W połowie 2012 r. z usług LTE mogło korzystać ok. 455 milionów osób na całym świecie. W ciągu najbliższych pięciu lat technologie te staną się dostępne dla ponad połowy populacji całego globu.

LTE jest najszybciej rozwijającym się systemem w historii komunikacji mobilnej zarówno pod względem obszaru pokrycia, jak i liczby klientów. Technologia ta jest obecnie wdrażana i rozwijana we wszystkich regionach świata. Przewiduje się, że łączna liczba subskrypcji LTE wzrośnie z ok. 55 mln na koniec 2012 roku do ok. 1,6 mld w roku 2018. Sieci WCDMA/HSPA obejmują obecnie swoim zasięgiem ponad połowę światowej populacji i nadal rozwijają się szybciej niż LTE w liczbach bezwzględnych. W III kwartale 2012 roku liczba subskrypcji tych usług wzrosła o 65 mln, w porównaniu z 13 mln w przypadku LTE.