Microsoft Surface RT 64GB

Softwarowy gigant Microsoft nie przesypia tabletowego boomu. Surface RT, tablet z nowym systemem operacyjnym Windows RT, dorównuje w testach najlepszym modelom z systemem Android.
Microsoft Surface RT 64GB

Autorski tablet Microsoftu stawia na nowe rozwiązania: po raz pierwszy tablet Windows bazuje na technologii ARM – platformie Tegra 3 z dwoma gigabajtami pamięci operacyjnej. Wszystkie wcześniejsze wersje tabletów z Windows 7 wyposażono w procesory Intela.

Microsoft Surface RT: specjalny Windows dla tabletów.

Microsoft Surface RT: specjalny Windows dla tabletów.

Dla urządzeń ARM Microsoft stworzył specjalną wersję Windows z rozszerzeniem “RT”. Kaflowy interfejs wygląda identycznie jak wersja Windows 8 dla pecetów i notebooków. Wariant RT standardowo zawiera wzbogacone o obsługę dotykowych wyświetlaczy wersje aplikacji Word, Excel, Power Point i One Note (użytkownicy tradycyjnych pecetów mogą je kupić w specjalnym pakiecie Office). O tym, że nie jest to tylko miły podarunek Microsoftu przekonamy się najpóźniej próbując zainstalować tradycyjne programy i narzędzia Windows znane z desktopów i notebooków: ani wersje x86, ani x64 nie działają z Windows RT. Można jednak zainstalować aplikacje oferowane w Microsoft Store. W porównaniu do wielkiego wyboru aplikacji Apple z App Store czy Googla w Play Store, oferta Microsoftu jest na razie dosyć skromna.

System w teście zachowuje się bardzo sprawnie: można szybko przechodzić między programami, przeglądarka również nie opóźnia pracy. Nawet pliki wideo na YouTube odtwarzane są płynnie. Tylko w czasie jednoczesnego uruchamiania większej liczby aplikacji system dostaje lekkiej czkawki.

Dobre wyposażenie, świetny wyświetlacz

Surface waży 680 g, a jego grubość wynosi zaledwie 9,3 mm – gabarytami zbliżony jest więc do iPada 4 firmy Apple. Zaopatrzony jest w slot microHDMI i wejście USB 2.0. Chip Tegra 3 nie obsługuje standardu USB 3.0, więc szybszy transfer danych również w przyszłości nie wchodzi w grę. Microsoft nie planuje obecnie wersji z modułem UMTS czy LTE, połączenie z Internetem możliwe jest przez WLAN. Z 64 GB pamięci podczas naszych testów dostępnych było tylko 45 GB: 8 GB zajmuje rozbudowany Windows z Office i zainstalowane aplikacje, kolejnych 5 GB zarezerwowano na narzędzia do przywracania systemu (Recovery Tools). Zarówno Google Android, jak i Apple iOS zadowalają się skromnymi 2 GB pamięci. Dostępną pamięć można jednak łatwo rozszerzyć za pomocą karty micro SD.

Microsoft Surface RT: bardzo dobry wyświetlacz, ale brak bezprzewodowego internetu 3G.

Microsoft Surface RT: bardzo dobry wyświetlacz, ale brak bezprzewodowego internetu 3G.

Przekątna wyświetlacza wynosi 10,6″, rozdzielczość panelu 1366 x 768 pikseli. Wyświetlacz robi wrażenie zarówno w subiektywnym odbiorze, jak i w pomiarach: szeroki kąt widzenia, doskonała wierność kolorów, także kontrast (147:1) i maksymalna jasność (350 cd/m2) to świetne wyniki. Ekran dotykowy reaguje szybko i precyzyjnie. Niestety, podobnie jak w innych tabletach, także w wyświetlaczu Surface można się przeglądać jak w lustrze.

Zarówno w teście odtwarzania filmu, jak i surfowaniu w Internecie Surface RT uzyskał świetny czas pracy – równe 7:30 h. Naładowanie akumulatora do pełna trwa jedynie trzy godziny. Za mobilność Surface RT otrzymał ocenę dobrą, choć fakt, iż jest dość ciężki, nieco ją obniżył.

Wyposażenie zmienia tablet w ultrabooka

Interesującym rozwiązaniem są magnetyczne osłony, Touch Cover, zawierające klawiaturę QWERTY. Ponieważ klawiatura jest nadrukowana, jej grubość wynosi zaledwie ok. 3 mm. Wersja Type Cover ma grubość 5 mm, a jej mechaniczne, ruchome klawisze zapewniają prawdziwy komfort. Klawiatury są aktywne dopiero po otwarciu obudowy, co zdaniem Microsoftu zapobiega powstawaniu przypadkowych wpisów gdy trzymamy tablet w ręce. W praktyce Type Cover rzeczywiście się sprawdza i w niczym nie ustępuje klawiaturze notebooka. Za to Touch Cover wystarcza wprawdzie do w miarę wygodnego “wstukania” kilku krótkich wiadomości, ale do pracy z dłuższymi tekstami polecamy prawdziwą klawiaturę. Sprytnie rozwiązano mechanizm dokowania: nie trzeba szukać złącza metodą prób i błędów, dzięki magnesowi tablet niemal sam wskakuje na właściwe miejsce.

Microsoft Surface RT: wygodniejszy dzięki doczepianym klawiaturom dostępnym w kilku wersjach kolorystycznych.

Microsoft Surface RT: wygodniejszy dzięki doczepianym klawiaturom dostępnym w kilku wersjach kolorystycznych.

W wykonanej ze stopu magnezu obudowie tabletu zintegrowano podpórkę, dzięki której jest stabilna i nie chwieje się przy najlżejszym dotknięciu. Jakością wykonania tablet Microsoftu dorównuje aktualnej generacji iPadów.

Surface można obecnie zamówić wyłącznie w Microsofcie; sklepy internetowe jeszcze go nie oferują. Ale i Microsoft nie podaje aktualnie daty przewidywanego dostarczenia produktu. Model 32 GB bez klawiatury kosztuje 480 euro, cena testowanej przez nas wersji 64 GB wyposażonej w Type Cover wynosi 750 euro.

Podsumowanie

Surface RT to dla Microsoftu efektowna przepustka do świata tabletów. System operacyjny z ekranem dotykowym funkcjonuje bez zarzutu i reaguje płynnie, tylko czasami pojawiają się lekkie zająknięcia. Oferta Microsoft App Store jest stosunkowo skromna, co jednak z biegiem czasu z pewnością ulegnie zmianie. Irytuje fakt, iż wiele programów znanych z PC czy notebooków na tablecie Microsoftu nie działa. Hardware nie pozostawia wiele do życzenia: wprawdzie tablet nie należy do najlżejszych, ale przekonuje do siebie długą pracą akumulatora, świetnym wyświetlaczem i poręcznością. W związku z tym Surface RT dorównuje w teście konkurentom z systemem Android, wyprzedzają go jednak aktualne wersje iPada.

Surface RT jest pierwszą oficjalną platformą sprzętową dla systemu Windows ARM. Konkretnie Microsoft wykorzystał platformę Tegra 3 z 2 GB pamięci. Wcześniejsze tablety dla systemu Windows 7 bazowały na procesorach Intela.

Surface RT jest pierwszą oficjalną platformą sprzętową dla systemu Windows ARM. Konkretnie Microsoft wykorzystał platformę Tegra 3 z 2 GB pamięci. Wcześniejsze tablety dla systemu Windows 7 bazowały na procesorach Intela.

Alternatywa

Obecnie Surface RT jest jedynym tabletem pracującym z nowym systemem Windows RT. Asus i Samsung przygotowują już urządzenia przystosowane do nowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Jeśli szukamy tańszego tabletu z wytrzymałym akumulatorem, świetnym wyświetlaczem i szybkim systemem operacyjnym, warto zainwestować w dostępny od 360 euro (wersja 32 GB) Acer Iconia Tab A510 z szybkim systemem Android 4 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Microsoft Surface RT 64 GB

Sprawny system operacyjny i świetny wyświetlacz zapewniają Microsoftowi udane wejście na rynek tabletów. Surface RT nie obsługuje jednak tradycyjnego oprogramowania dla Windows.

PLUSY:

bardzo dobry wyświetlacz

długi czas pracy akumulatora

szybki system operacyjny

MINUSY:

nie obsługuje tradycyjnych programów dla systemu Windows

wysoka cena