Mozilla po cichu kończy z 64-bitową wersją Firefoksa

Użytkownicy Windows nie dostaną kolejnych aktualizacji. Muszą przejść na wersję 32-bitową.

Na początku informujemy, że wszelaka panika jest zbędna. Firefox nigdy nie pojawił się w wersji 64-bitowej oficjalnie. 64-bitowe wersje były publikowane na serwerach jedynie w formie wydań nocnych oraz godzinnych. Jeżeli koniecznie upieracie się przy 64-bitowej przeglądarce musicie zmienić system na Linux lub OS X, tu 64-bitowy Firefox wciąż jest dostępny.

Benjamin Smedberg opisał dlaczego zapadła taka decyzja. Po pierwsze wiele pluginów nie jest dostępnych w 64-bitowych wersjach. Te, które są dostępne nie działają stabilnie, gdyż nie wszystkie opcje odpowiedzialne za ich obsługę zostały zaimplementowane w przeglądarce. Tymczasem Mozilla nie ma zamiaru tego poprawiać, bo woli się skupić na ważniejszych rzeczach.

Oczywiście oświadczenie wywołało olbrzymią wrzawę na grupach Mozilli, bo jak się okazuje blisko 50% testerów korzystało z 64-bitowych wydań przeglądarki. Użytkownicy Windows mogą zawsze przesiąść się na Internet Explorer lub Operę, te przeglądarki dostępne są w 64-bitowych wersjach. Tymczasem Firefox dołącza do Chrome, gdyż Google również nie oferuje 64-bitowej odmiany swojej przeglądarki.