Nokia Lumia 920

W końcu jest! Lumia 920, pierwszy telefon komórkowy Nokii z Windows Phone 8 przeszedł bezlitosne testy redakcji CHIP Online, uzyskując solidne wyniki. Co prawda publikowaliśmy już test tego smartfonu, ale w bardziej subiektywnej konwencji. Tym razem poddaliśmy najnowszą Nokię naszej standardowej procedurze testowania smartfonów.
Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920: najcięższy telefon komórkowy z dotychczas testowanych.

Nokia Lumia 920: najcięższy telefon komórkowy z dotychczas testowanych.

W centrum uwagi znalazł się Windows Phone 8, nowy mobilny system operacyjny, którym Microsoft chce złamać dominację Androida i iOS. Kafelkowy ekran startowy wygląda elegancko i bardziej elastycznie niż jeszcze w Windows Phone 7. Wydajność jest bez zarzutu, choć różnorodne animacje opóźniają uruchamianie aplikacji. Prawie 2 sekundy potrzebne na otwarcie listy kontaktów to jednak za dużo. Poza tym podczas pracy dość często dochodzi do lekkiej czkawki, co również przeszkadza. W Windows Phone 8 rzuca się w oczy między innymi brak scentralizowanych informacji o przychodzących rozmowach, smsach czy e-mailach. Odpowiednia aktualizacja wypełnia jednak tę lukę. Lista programów i aplikacji jest uporządkowana alfabetycznie, co daje mało przejrzysty efekt.

Wymiary: ogromne

Lumia 920 to prawdziwy olbrzym, mierzy 130×71×12 mm. Nawet HTC One X+ w porównaniu z nią wydaje się filigranowy, także Lumia 900 jest wyraźnie mniejsza. Konsekwencją tych wymiarów jest także imponująca waga 188 gramów! Lumia 920to najcięższy z przetestowanych przez nas smartfonów. Nawet wielki Samsung Galaxy Note 2 jest odrobinę lżejszy. Za to trzeba przyznać, że spory wybór kolorów obudowy fińskiego produktu, zwłaszcza wersje czerwona i żółta, naprawdę przyciągają wzrok.

Wyświetlacz: mieszane uczucia

Mimo dużych wymiarów obudowy wyświetlacz Lumii 920 mierzy tylko 4,5 cala. Bardzo dużo miejsca w dolnej części urządzenia zajmują przyciski sterowania. W konsekwencji tylko część wyświetlacza można obsługiwać kciukiem. Rozdzielczość 1280×768 jest idealna, nie sposób dostrzec pojedyncze piksele. Z gęstością 335 ppi (pixels per inch, czyli pikseli na cal) Lumia wyprzedza nawet iPhone’a 5. Nokia wyróżnia się także w pozostałych pomiarach ekranu. Punkt bieli, kontrast i jasność – prawie wszystkie wartości pomiarów są na dobrym poziomie. Ostrość obrazu wręcz powala. Tylko przestrzeń kolorów okazała się, łagodnie mówiąc, poniżej przeciętnej. Po wyświetlaczu TFT nie można jednak oczekiwać przestrzeni barw dostępnej w technologii OLED.

Lumia 920: duży, wyraźny, jasny i bardzo ostry wyświetlacz.

Lumia 920: duży, wyraźny, jasny i bardzo ostry wyświetlacz.

Ekran dotykowy Lumii 920 wyróżnia się szczególną wrażliwością, można obsługiwać go nawet w rękawiczkach. Faktycznie nie było problemu z obsługą telefonu nawet w rękawicach narciarskich, ale trzeba było wówczas trochę mocniej przyciskać wyświetlacz. W normalnych warunkach wyświetlacz reaguje szybko i precyzyjnie.

Aparat fotograficzny: do trzech razy sztuka

Wokół funkcji aparatu fotograficznego Lumii 920 (8,7 MP) Nokia zrobiła wiele szumu. Lumia 920 jako pierwszy smartfon została wyposażona w prawdziwy optyczny stabilizator obrazu. Rzeczywiście aparat robi porządne zdjęcia, często lepsze niż wykonywane innymi smartfonami. W związku z tym, że stabilizator obrazu umożliwia dłuższy czas naświetlania, aparatem można wykonywać dobre zdjęcia nawet w gorszych warunkach oświetlenia. Jeśli fotografowane osoby zbytnio się nie wiercą, nawet wieczorem w ulubionej kawiarni mogą powstać wyraźne, niezaszumione zdjęcia. Dzięki funkcji Low Light po raz pierwszy trudno jest odróżnić zdjęcia robione w półmroku i przy sztucznym oświetleniu od pstrykanych w dzień.

Są też minusy: w silnym powiększeniu (100%) często widać, że ceną niskich szumów jest wyraźne rozmycie szczegółów. Kolory bywają przerysowane i sztuczne. Także balans bieli płata figle: zdjęcia tego samego motywu, wykonane w identycznych warunkach oświetleniowych różnią się temperaturą barw. Lumia 920 nie jest aparatem fotograficznym najwyższej jakości: zdjęcia wykonywane przez nas dwoma testowymi egzemplarzami Lumii 920 były wprawdzie idealnie ostre w centrum, ale lewa krawędź była bardzo niewyraźna. Dopiero w trzecim, specjalnie z tego względu zamówionym aparacie, problem ten nie występował. Kupującym Lumię 920 zalecamy jak najszybciej sprawdzić, czy ich urządzenie nie robi zdjęć niewyraźnych na krawędziach i ewentualnie wymienić na inny egzemplarz.

Nokia Lumia 920: (zwykle) bardzo dobre rezultaty w różnych warunkach oświetleniowych.

Nokia Lumia 920: (zwykle) bardzo dobre rezultaty w różnych warunkach oświetleniowych.

Złącza: liczne

Podłączenie do prądu i komputera umożliwia kabel micro USB. Podłączenie do telewizora nie jest możliwe. Do komunikacji bezprzewodowej stoi do dyspozycji cały arsenał nowoczesnych standardów: LTE, Dual Channel HSPA, NFC, Bluetooth oraz WLAN (dual band). W czasie surfowania w Internecie strona testowa otwierała się w czasie od 3 do 4 sekund – bez względu na używany standard.

Nawigacja: typowa Nokia

Nokia znana jest z tego, że nie oszczędza na nawigacji: właściciele telefonu Lumia 920 mogą w Windows Phone Store bezpłatnie ściągnąć pakiet nawigacyjny. W jego skład wchodzą nawigacja samochodowa i dla pieszych, a także mapy niemal całego świata. Dane spoczywają przy tym w pamięci telefonu (offline), toteż korzystanie z nich jest bezpłatne również za granicą. W czasie podróży testowej (ok. 180 km) Lumia 920 spisywała się dobrze. Czasami jednak proponowane trasy wydawały się nielogiczne. Np. telefon proponował położony na północ od miejsca startu wjazd na autostradę, by jechać w kierunku południowym – chociaż wjazd południowy znajdował się zdecydowanie bliżej.

Akumulator i akustyka: dobre

Lumia 920 wytrzymuje 7:30 h ciągłego telefonowania. To dobry wynik. Raczej niską średnią ocenę uzyskuje za czas surfowania z pełną jasnością wyświetlacza, który wynosi 5:30 h. Także w teście akustyki Lumia 920 nie pozwala sobie na fuszerkę. Czasami głos rozmówcy jest głuchy i stłumiony, jednak zazwyczaj głośny i wyraźny. O ile tryb głośnomówiący Lumii 900 groził utratą słuchu, głośność modelu 920 jest wyraźnie niższa i przyjemniejsza.

Podsumowanie

Nowy produkt Nokii może się podobać, mimo iż system Windows Phone 8 nie spełnia jeszcze wszystkich oczekiwań. Lumia 920 przeszła przez nasze testy bez szwanku, wyświetlacz, akumulator, dobra nawigacja i przede wszystkim aparat fotograficzny uzyskały dobre wyniki. Niestety, do tej właśnie pokazowej funkcji musimy się przyczepić: pierwsze dwa testowane przez nasz urządzenia robiły zdjęcia bardzo nieostre na krawędziach, dopiero trzeci egzemplarz spisał się jak trzeba.

Alternatywa

Zdecydowanym dla systemu operacyjnego Windows trudno aktualnie zaproponować prawdziwą alternatywę. Okręt flagowy HTC, Windows Phone 8x, tak naprawdę nie przekonuje. Pozostaje skok w bok do obozu Androida, gdzie za cenę Lumii 920 można spełnić większość życzeń. Może na przykład Samsung Galaxy S3 LTE? Wyświetlacz jest większy, aparat fotograficzny robi zdjęcia o podobnej jakości, zaś Android 4.1 oferuje zdecydowanie więcej aplikacji, możliwości ustawień i intuicyjną obsługę (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nokia Lumia 920

Pokazowy model Nokii z systemem Windows Phone 8 robi wrażenie porządnym wyświetlaczem, dość dobrym aparatem fotograficznym i kompletnym systemem nawigacji, ale system operacyjny nie sprawia wrażenia dopracowanego.

PLUSY:

ostry wyświetlacz

kompletna system nawigacji (on board)

dobre zdjęcia niezależnie od oświetlenia…

MINUSY:

…które czasem wyglądają trochę sztucznie

wciąż niedopracowany system operacyjny