Piractwo szerzy się także na smartfonach i tabletach

Swoje trzy grosze dorzuca także digitalizacja, która zdecydowanie ułatwia kradzież. Dziś do piracenia gier, muzyki, filmów dochodzi problem piractwa mobilnego. Smartfony i tablety od pewnego czasu królują na rynkach zachodnich czy zza wielką wodą. My Polacy tak właściwie dopiero doświadczamy najnowszych technologii, lecz proces poznawczy zachodzi niezwykle szybko i w przeciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedaż urządzeń mobilnych znacząco wzrosła, a to dopiero początek boomu. Przyszły rok będzie zdecydowanie należał do smartfonów i tabletów. Jednak za tym wielkim powodzeniem mobilnych technologii przychodzi problem piractwa, który już w przypadku gier czy filmów w naszym kraju charakteryzował się jednymi z najwyższych wskaźników w Europie. Niestety w przypadku platform mobilnych również wiedziemy ten niechlubny prym.
Piractwo szerzy się także na smartfonach i tabletach
Piractwo szerzy się także na smartfonach

Piractwo szerzy się także na smartfonach

iOS

Urządzenia sygnowane logiem nadgryzionego jabłuszka są obiektem pożądania wielu fanów, choć w Polsce nie są, aż tak bardzo popularne. iOS jest także systemem dużo bardziej hermetycznym i zamkniętym niż Android. Jednak piractwo także dosięgnęło i tę platformę. Wskaźniki nie są zachęcające –

około 64% aplikacji i gier na iPhone zainstalowanych

jest nielegalnie. Nieco lepiej wygląda sprawa, jeśli weźmiemy pod uwagę iPad, gdzie można powiedzieć że “jedynie” co drugi program czy gra jest “spiracona”. Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że pobieramy nielegalnie także programy darmowe i to całkiem w dużym stopniu, gdyż około 21% pochodzi z nieoficjalnych źródeł. A z jakich urządzeń najczęściej piracimy? Tutaj prym wiedzie iPhone 4 (39%), iPhone 4S (28%), a podium zamyka iPad drugiej generacji. W przypadku wersji systemu iOS są to kolejno 5.0.1, 4.2.1 oraz 5.1.1.

Android

Tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej, niż w przypadku iOS. Według tych najbardziej pesymistycznych danych, na

jedną zakupioną legalnie w Google Play kopię przypada około 20 nielegalnie

pobranych aplikacji. Inne źródło mówi o około 90% spiraconych kopii. System sygnowany zielonym robocikiem jest dużo bardziej popularny w Polsce, a to za sprawą przede wszystkim większego wyboru urządzeń, a także ich cen. Android to także platforma zdecydowanie bardziej otwarta, przez co piracenie jest dużo prostsze niż na iOS.